Ruští basketbalisté oslavují postup do evropského čtvrtfinále.

Ruští basketbalisté oslavují postup do evropského čtvrtfinále. | foto: AP

Španělé vyřadili turecké hostitele, Šved poslal domů Chorvaty

• 26
Istanbul už nebude fandit Turkům, v osmifinále EuroBasketu je vyřadili obhájci ze Španělska 73:56. Minimálně čtvrtfinále si zahrají i Lotyši, do něj jim pomohla jednoznačná výhra 100:68 nad Černou Horou. Mezi osmi nejlepšími týmy jsou také Srbsko po výsledku 86:78 s Maďarskem a Rusko, které si s Chorvatskem poradilo 101:78.

EuroBasket 2017

První nedělní osmifinále v Istanbulu zastihlo lotyšský tým ve velké formě. Už v první čtvrtině svého soupeře spláchl 27:15 a rozdíl ve skóre postupně navyšoval. Nakonec vyhrál všechny čtyři čtvrtiny.

O potupnou stovku se minutu a půl před koncem postarala smeč pivota Andrejse Gražulise.

Lotyše za výhrou vedli především Janis Timma s 21 body, šesti asistencemi a pěti doskoky a Kristaps Porzingis s 19 body a šesti doskoky. Janis Strelnieks přidal 15 bodů a sedm asistencí. Příštím soupeřem Lotyšska bude Slovinsko.

Sestřih z osmifinále Lotyšsko - Černá Hora:

Na černohorské straně se činili Bojan Dubljevič coby autor 21 bodů a Nikola Vučevič, jenž zaznamenal 16 bodů a devět doskoků. Oba však postrádali výraznější příspěvek od spoluhráčů.

Jednoznačně rozdané karty byly v případě druhého zápasu. Maďarští outsideři, kteří do play-off prošli na úkor českého celku, se však se srbskými vicemistry světa a stříbrnými z olympijského Ria drželi statečně a podlehli jen osmibodovým rozdílem - 78:86.

Do opravdových obav o výsledek se však Srbové nedostali a ve středu je čeká duel s Itálií.

Nejlepším srbským hráčem byl pivot Ognjen Kuzmič se 17 body a 10 doskoky, Bogdan Bogdanovič vypomohl 17 body a šesti asistencemi, Stefan Jovič zvládl devět bodů, sedm asistencí a čtyři zisky.

Sestřih osmifinále Srbsko - Maďarsko:

Ádáma Hangu ubránil srbský celek na jediném bodu, Zoltán Perl se však blýskl 22 body, sedmi doskoky a čtyřmi asistencemi.

Čtvrtfinálové páry

Německo - Španělsko
Slovinsko - Lotyšsko
Řecko - Rusko
Itálie - Srbsko.

Mladý turecký výběr zvládl velezkušené Španěly zabrzdit, nikoli však zastavit. Po většinu nervózního zápasu se domácí drželi na jednociferném rozdílu, na konečný sedmnáctibodový odstup skóre narostlo v úplné koncovce.

Na straně vítězů se nejvíce dařilo oběma rozehrávačům - Sergio Rodriguez nastřádal 11 bodů a devět asistencí, Ricky Rubio ho doplnil 15 body. Na Španěly teď čeká souboj s Německem.

Sestřih osmifinále Španělsko - Turecko:

Nejlepším střelcem utkání byl dvacetiletý Furkan Korkmaz s 20 body, dalším oporám se ovšem nevedlo: Melih Mahmutoglu zaznamenal 10 bodů, Cedi Osman osm.

Turecký trenér Ufuk Sarica věděl, že prohrál s lepším, a s výkonem svého týmu byl spokojený: „Zatím jsem o tom mlčel, tak to řeknu teď: Náš tým měl jen omezené možnosti. Ale bojovali jsme až do 37. minuty. Dokázali jsme si, že nic není nemožné, a věřím, že zkušenosti zúročíme na dalších turnajích.“

O postupu Ruska mezi elitní osmičku celků rozhodl výkon Alexeje Šveda. Tahoun Chimek zničil Chorvaty 27 body a 12 asistencemi a zásadní měrou se podílel na vysoké výhře 101:78. Do poločasu se přitom hrála vyrovnaná partie, po pauze však Balkánci přišli o půdu pod nohama.

Sestřih z osmifinále Rusko - Chorvatsko:

Dalším soupeřem Rusů, kteří se do čtvrtfinále probojovali po šesti letech, je Řecko.

O ofenzivu poraženého výběru se staral hlavně Bojan Bogdanovič, když zaznamenal 28 bodů. Dario Šarič připojil 13 bodů. Chorvaté před dvěma lety selhali ve stejné fázi s Českem, letos je jasným výsledkem vyřadil soupeř jména o něco zvučnějšího.

Ze čtveřice letošních přemožitelů českého národního týmu se tak do čtvrtfinále dostali jen Španělé.