Německý basketbalista Robin Benzing slaví výhru nad Francií.

Německý basketbalista Robin Benzing slaví výhru nad Francií. | foto: AP

Němci poslali domů Francii, bez medaile zůstanou také Litevci

• 19
Slovinští basketbalisté přehráli Ukrajinu 79:55 a snadno prošli do čtvrtfinále mistrovství Evropy v Istanbulu, na šampionátu vyhráli i svůj šestý zápas. Mezi osmičkou nejlepších týmů je i Německo, které přehrálo Francii 84:81. Poražení tak nenavážou na medaile z předchozích tří šampionátů. Italové zastavili finské nadšení, zvítězili 70:57. Řekové překvapili Litvu 77:64.

Němci překvapili svými výkony už v základní skupině B, ve které obsadili druhé místo. Chvíli se zdálo, že přesun z Tel Avivu do Istanbulu jim neprospěl, s Francií prohrávali až o jedenáct bodů. Pak ale zavelely opory Dennis Schröder a Daniel Theis a ve třetí čtvrtině se Němci ujali vedení.

Ještě pět minut před koncem opět vedla Francie, ale pak přišly dvě rychlé trojky Němců, šňůra 8:0 a Francie už nenašla odpověď.

V posledních 30 vteřinách sice Evan Fournier, s 27 body nejlepší střelec utkání, dokázal pěti body zápas zdramatizovat, Němci ale výhru nepustili.

Přitom od roku 1993 prošli do čtvrtfinále, jen když měli k dispozici svou největší hvězdu Dirka Nowitzkého, který letos národnímu týmu chybí. Mezi osmi nejlepšími jsou Němco po deseti letech.

Německé basketbalisty ve čtvrtfinále čeká vítěz duelu mezi Španělskem a Tureckem. Francouzi, mistři Evropy z roku 2013, naposledy mezi osmičkou chyběli v roce 1997.

Sestřih z osmifinále Francie - Německo:

Slovinci se v souboji s Ukrajinou tentokrát nemohli příliš spoléhat na Gorana Dragiče, nejlepšího střelce základních skupin. Rozehrávačská hvězda z NBA si na úvod play-off zapsala jen pět bodů (střelba 2/12). Přesto favorit neměl problém.

EuroBasket 2017

O pohodový průběh zápasu se zasloužili dva spoluhráči z Realu Madrid: teprve osmnáctiletý Luka Dončič nastřádal 14 bodů, 10 doskoků a šest asistencí, původem americký pivot Anthony Randolph má na kontě 21 bodů. Hned 12 z nich nastřílel ve třetí čtvrtině, kdy Slovinci definitivně rozhodli o výsledku. Jejich soupeř vzejde ze souboje Lotyšsko - Černá Hora.

Luka Dončič v osmifinále Slovinsko - Ukrajina:

Ukrajincům scházely body dosavadních tahounů. Vjačeslav Kravcov i Arťom Pustovyj má ve statistikách osmifinálového utkání po čtyřech bodech.

Finský celek propadl v duelu s Itálií už v první čtvrtině, kterou ztratil 17:30, tuto ztrátu pak už nesvedl zlikvidovat. Zápas se vůbec nevyvedl mladému pivotu Laurimu Markkanenovi, který za 20 minut na hřišti zvládl jen čtyři body a tři doskoky. Petteri Koponen coby nejlepší střelec poražených nastřádal 13 bodů.

To italský tým se na své obvyklé tahouny spolehnout mohl, Marco Belinelli nastřílel 22 bodů a kapitán Gigi Datome připojil 15 bodů. Italy čeká souboj s lepším z utkání Srbsko - Maďarsko.

Sestřih z osmifinále Itálie - Finsko:

Litevci nevyužili postavení vítězů jedné ze čtyř skupin a s Řeckem padli 64:77. Tým z jihu Evropy vedl po celý zápas, přestože se v jeho hře objevilo několik hluchých úseků. S blížícím se závěrem dokázala Litva snížit sedmnáctibodový odstup na čtyři body, řecký výběr však zachránil Kostas Slukas.

Rozehrávač z Fenerbahce Istanbul přečkal pomalejší rozjezd a nakonec se rozstřílel. Zapsal si 21 bodů, když proměnil pět ze sedmi trojkových střel. V závěru byl u důležitých momentů i podkošový matador Jannis Burusis (11 bodů a osm doskoků). Koncovku ovládli Řekové 14:5 a v klidu si došli pro postup.

Řecký výběr ve čtvrtfinále vyzve lepšího z dua Chorvatsko - Rusko.