Výřez z mapy, kde je zachycena oblast rozšíření bolševníku poblíž obce...

Výřez z mapy, kde je zachycena oblast rozšíření bolševníku poblíž obce Domoušice v jihozápadní části Ústeckého kraje (3. července 2017). | foto: Český svaz ochránců přírody, EASYmap

Drony pomáhají likvidovat bolševník. Vytvářejí detailní mapu zamoření

  • 29
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) nasadil v části Ústeckého kraje bezpilotní letouny na nebezpečný bolševník velkolepý a další invazní rostliny. Drony dokážou vetřelce v české přírodě rychle zmapovat, a umožňují tak jejich efektivní likvidaci. Pilotní projekt by se v budoucnu mohl rozšířit do dalších oblastí postižených bolševníkem.

Bolševník se často vyskytuje podél vodních toků, kde prorůstá už tak neprostupnou vegetaci. Rozšiřuje se také do opuštěných nebo špatně přístupných areálů. Jeho pozemní mapování je proto časově i fyzicky obtížné. Navíc může být i nebezpečné vzhledem k tomu, že šťávy z bolševníku způsobují člověku popáleniny.

„V rámci pilotního zkušebního mapování jsme zatím monitorovali bolševník na ploše 15 hektarů. Za jednu hodinu se dá při vhodném nastavení (rychlost, výška dronu) monitorovat území o rozloze jednoho kilometru čtverečního v takovém rozlišení snímků, aby se dal bolševník dobře identifikovat,“ řekl iDNES.cz předseda ČSOP Hasina Louny Jiří Bělohoubek.

Bolševník se musí drony sledovat v době, kdy je možné ho rozeznat od okolní vegetace. Ideální je proto období květu nebo těsně po něm. Ochránci přírody ve spolupráci s piloty dronů ze společnosti EASYmap monitorovali bolševník v červenci a začátkem srpna v okolí obcí Domoušice, Solopysky a Ročov v okrese Louny. Snímky povrchu se na počítačích využily pro vytvoření digitální 3D mapy, uvedl ČSOP v tiskové zprávě.

Mapa okolí potoka Hasina poblíž obce Domoušice v jihozápadní části Ústeckého kraje (3. července 2017).

Díky přesnému určení míst s bolševníkem se mohou v budoucnu snížit náklady na likvidaci. Například bude možné používat menší množství herbicidu. Mapy navíc umožní určovat oblasti, kam se rostlina rozšiřuje. „S ohledem na zdravotní rizika pro mapovatele je využití bezpilotního prostředků také velkou výhodou,“ dodal Bělohoubek.

Bolševník dosahuje výšky až pěti metrů a jedna rostlina může mít 20 000 až 30 000 semen, která si uchovávají klíčovost po dobu delší než sedm let. Odstraňuje se chemicky nebo mechanicky pomocí sekání mladých rostlin, kterým ještě nedozrála semena. Obsahuje látky, které v reakci se světlem způsobují puchýře a další zranění podobná popáleninám. Lidé se proto musí při práci s bolševníkem důsledně chránit. V časných fázích růstu ho mohou spásat krávy (více jsme psali zde).

Projekt vytvářející metodiku na mapování invazních druhů rostlin pomocí dronů podporuje jako generální partner i společnost Lesy České republiky a ministerstvo životního prostředí.

4. července 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue