Sparťanský záložník Tomáš Rosický (zcela vlevo) se raduje se spoluhráči z gólu...

Sparťanský záložník Tomáš Rosický (zcela vlevo) se raduje se spoluhráči z gólu proti Karviné. | foto: ČTK

Sparta vyhrála Rosického gólem, Slavia ztratila a Plzeň stále suverénní

• 47
Blamáž z Brna zažehnána, Sparta doma zdolala Karvinou a Rosický oslavil návrat do základu gólem. Letenští fotbalisté mají ze čtvrté příčky sedmibodovou ztrátu na Plzeň - ta totiž vyhrála i šestý ligový zápas. Slavia remizovala i s druhým nováčkem, tentokrát v Olomouci. A právě Sigma je v tabulce nečekaně třetí.

Sparťané dosáhli na třetí výhru v sezoně zlepšeným výkonem, byť Karviná rozhodně nehrála špatně, jenže šance - kterých nebylo málo - nevyužila. To domácí, v jejichž zahajovací jedenáctce se po sedmnácti letech objevil Rosický, si v zakončování počínali lépe.

Právě ikona Sparty zařídila úvodní branku utkání, avšak na Letné bylo veselo jen z části - duel totiž vehementně bojkotoval domácí kotel, který tiše protestoval celých devadesát minut a Rosického trefu ani neslavil.

Tomáš Rosický ze Sparty se raduje z gólu proti Karviné.

„Zůstat takhle ticho celý zápas, to jsem neviděl a je to trochu zklamání,“ přiznal Rosický, který na výkonu Sparty viděl kromě pozitiv i negativa. „Začali jsme dobře, pak měli taktické problémy, ale je tam furt vidět, že nám chybí kompaktnost. Ale směrem dopředu to bylo mnohem lepší.“

To vskutku bylo, Sparta měla několik gólových příležitostí, ale využila už jen jednu. Stoper Hovorka slavil první gól za áčko, jenomže si před překonáním Berkovce zpracoval balon rukou.

„Běžel jsem za rozhodčím a ten mi řekl, že to viděl a že to nepískne. Tím to pro mě skončilo. Jestli to byl přirozený pohyb, tak asi jo. Nemůžu se na sudího zlobit,“ prohlásil karvinský brankář.

Horní končetinou padla branka i v Olomouci. Domácí Jemelka neregulérním způsobem v duelu se Slavií vyrovnal.

„Trefil jsem to hlavou, narazilo mi to do ramene i do ruky, nakonec to bylo asi trošku rukou,“ přiznal před kamerami O2 TV Sport autor vyrovnávací trefy.

„Popisuji, co jsem viděl na ploše: centr do pokutového území, dva hráči šli do souboje. Souček odehrál míč do padajícího Jemelky, kterého to v pádu trefilo někam do těla. Neviděl jsem porušení pravidel, proto jsem branku uznal,“ vysvětloval svůj pohled sudí Hrubeš.

Sigma se Slavií sehrály atraktivní utkání, domácí po návratu do ligy oslňují nebojácným fotbalem, hrálo se nahoru dolů a šance byly na obou stranách. Jednu z hostujících příležitostí proměnil na začátku utkání Škoda. Slavia poté poprvé v sezóně inkasovala, ale udržela neporazitelnost - od nástupu trenéra Šilhavého červenobílí neprohráli už 32 ligových zápasů!

Viktoria Plzeň a výhra 3:0, to se začíná skoro stávat pravidlem. Po Baníku zdolali svěřenci trenéra Pavla Vrby i Liberec a vyhřívají se na čele. Mají nejlepší útok ligy a inkasovali pouze jednou!

„Je teprve začátek soutěže, s tím jsme spokojeni, ale vůbec nic to neznamená,“ uklidňuje euforii Vrba. Tomu vychází skvěle návrat i sázka na prověřené stálice, Petržela se na výhře podílel gólem a dvěma přihrávkami.

Plzeňští se nenechali zaskočit ani taktickými šachy kouče Trpišovského, který zkoušel formaci se třemi obránci. „Proti Spartě nám tohle rozestavení fungovalo, v Boleslavi taky,“ vysvětloval svůj tah liberecký trenér. Na Plzeň fungoval jen částečně, Slovan totiž soupeři góly daroval ztrátami balonu.

Bohemians konečně skórovali - po 340 minutách protrhl mizérii Hašek mladší. Klokani na výhru čekali tři kola.

„Dá se říct, že dnešní utkání Fryšták - Slovácko skončilo 1:0,“ konstatoval trenér poraženého Slovácka Levý, jenž narážel na pětici spálených šancí hostí.

Generálka na premiéru v Evropské lize se povedla Zlínu, který před čtvrtečním soubojem se Šeriffem Tiraspol doma porazil Teplice. Výrazně posílený tým - během reprezentační přestávky přišlo pět nových fotbalistů - využil početní výhody, jelikož hosté hráli celý druhý poločas v deseti.

„Povedla se nám jedna rychlá akce po vychytání míče ve středu pole, vedoucí branka byla velice důležitá,“ řekl zlínský kouč Páník.

Jakub Fulnek z Jihlavy právě překonal brankáře Dukly Filipa Radu a běží slavit.

Po šestém kole už v lize není jediný tým bez vítězství. Mladá Boleslav se k premiérovým třem bodům propracovala snáz, Jihlava se nadřela.

Ale popořadě - kouč Uhrin nasadil proti Brnu tři posily Hubínka, Chaluše a Mingazova, poslední jmenovaný se za důvěru odměnil gólem a Boleslav zvítězila hladce 3:0. Tři branky vstřelila i Jihlava, která ale duel s Duklou musela otáčet. Povedlo se to v závěru, vítěznou trefu zařídil ve druhé nastavené minutě Ikaunieks.

Baník potvrdil, že nemá nejlepší ligovou defenzivu, od Jablonce dostal branku už po čtyřech minutách. Když padla ještě druhá, vypadalo to s Ostravou bledě, ale nováček bez léčícího se kapitána Baroše zavelel k obratu.

„Bohužel po druhém gólu jsme přestali hrát. Neudrželi jsme míč a vinou vlastních chyb jsme se dostali pod tlak,“ nechápal trenér Jablonce Klucký.

Ze závěrečného tlaku vytěžili fotbalisté Baníku dva góly za 240 sekund a sahali po třech bodech, avšak po remíze 2:2 i nadále platí, že Ostrava čeká na výhru s Jabloncem sedm let.