Divoké prase (ilustrační foto) | foto: SXC

Zákaz lovu divočáků v zamořené části Zlínska končí, lovci musí na školení

  • 1
Od pondělí povolí veterináři odlov divočáků v dosud zakázaném ohnisku afrického prasečího moru na Zlínsku. Nadále ale nebude možné lovit na nesklizených polích. Střílet budou smět jen proškolení lovci.

Na jedno myslivecké sdružení budu zhruba tři, jejich cílem budou pouze dospělá divoká prasata.

„Uvnitř oblasti zůstanou nesklizené plodiny, které mají sloužit jako úkryt pro divočáky, v nichž se nebude smět střílet,“ řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Zemědělci mají pod pokutou zákaz sklízet v této oblasti do konce roku. Celkem je zde 115 hektarů nesklizených zemědělských plodin.

Do oblasti bude mít veřejnost zakázaný vstup, i kvůli bezpečnosti. Přesné znění nových mimořádných opatření vydají veterináři v pondělí.

Kolem odchytových klecí zatím myslivci vnadí

Myslivci v ohnisku nákazy, takzvané červené zóně, už mají k dispozici osm odchytových klecí. Počítali s tím, že v příštích týdnech do nich začnou odchytávat divoká prasata, a snižovat tak populaci černé zvěře.

Prozatím kolem klecí vnadí, aby si divočáci na přítomnost zařízení zvykli. Větší odchyt divočáků by mohl začít tak do čtrnácti dnů, uvedl ve čtvrtek hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Za každé odchycené prase dostanou myslivci 4000 korun a další peníze jako náhradu za kus, který dávají do kafilerie.

V oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech zabili myslivci od poloviny července zhruba tři tisíce divočáků. U žádného kusu mimo ohnisko nákazy chorobu veterináři nezjistili, v červené zóně nemoc potvrdili u 97 divočáků ze 125 uhynulých.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Myslivci začínají chytat divočáky v zamořeném Zlínsku do klecí (více zde):

,