Olomoucká pítka od sochaře Theimera zdobí motivy delfínů či lodí migrantů

  • 5
Dvě nová pítka zdobí od tohoto týdne ulice Olomouce. Jejich autorem je světoznámý sochař a místní rodák žijící ve Francii Ivan Theimer, který u příležitosti jejich odhalení do hanáckého metropole opět zavítal.

Theimer osobně odhalil pítko z bronzu a mramoru na olomouckém Horním náměstí za přítomnosti stovek lidí. Stojí vedle jeho staršího díla Arionovy kašny a tvoří jej šedookrový načervenalý mramorový podstavec s bronzovou hlavicí.

Nové pítko na náměstí

Arionova kašna, zdobící Horní náměstí od roku 2002, doplnila olomoucký soubor barokních kašen inspirovaných antickou mytologií. S pítkem se u ní už tenkrát počítalo, bylo součástí plánů poslední rekonstrukce Horního náměstí.

V Olomouci proto zhruba patnáct let ležel jeden z mramorových sloupků, který se nyní při výrobě pítka využil.

„Druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie, mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v olomouckém kostele svatého Mořice,“ popsal investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Dodatečné umístění originálního pítka v centru posvětili i památkáři. Stejně jako u Arionovy kašny na něm Theimer v návaznosti na antickou pověst o Arionovi využil motiv delfína. Kromě něj je na bronzové hlavici mapa Středozemí, na moři jsou také loďky. Theimer tak naráží na téma imigrace.

„Lodičky jsou symbolem toho, co se tam děje, kolik dospělých a také dětí tam umírá. Níže jsou proto jejich hlavičky. Je to takové propojení mytologie a aktuálního dění, kterým nyní žijeme,“ vysvětlil uznávaný sochař. Níže pak část sloupku vyzdobil znameními zvěrokruhu.

Z druhého Theimerova pítka se lidé v centru města mohou napít na Dolním náměstí u barokní Jupiterovy kašny.

„I tady s ním počítal původní projekt rekonstrukce Dolního náměstí. Postupně se ale upravoval, a tak se zde pítko objeví až teď. Jsem rád, že tak po letech naplníme očekávání řady Olomoučanů a návštěvníků města, kteří po takovém zdroji pitné vody v centru města volají,“ doplnil Žáček. Obě pítka stála zhruba dva miliony korun.