(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Nadměrné pití zkracuje život o více než dvacet let, prokázala studie

  • 669
Že alkohol zkracuje lidem život, se sice obecně tuší, nyní to však v unikátní studii výzkumníci Národního ústavu duševního zdraví podložili konkrétními čísly. Vyšlo jim, že nadměrná konzumace alkoholu ukrajuje pijákům v průměru více než dvacet let.

„Porovnali jsme údaje o lidech, kteří se kvůli pití léčili v rozmezí let 1994 až 2013 v psychiatrických nemocnicích, a spojili to s registrem zemřelých. Z více než 90 tisíc lidí, kteří byli v tomto období hospitalizovaní kvůli alkoholu, jich zemřelo více než 25 tisíc. Z toho 80 % mužů a většina v ekonomicky aktivním věku,“ popsala spoluautorka studie Blanka Nechanská.

Průměrný věk úmrtí se pohyboval kolem padesátky, bez výraznějšího rozdílu mezi pohlavími. K nejčastějším příčinám předčasné smrti patřila cirhóza jater, nádory ústní dutiny nebo žaludku, či ischemická choroba srdeční, čili diagnózy, které mají spojitost s alkoholem. Figurovaly tam také vnější příčiny, například nehody nebo sebevraždy.

Těhotné alkoholičky ohrožují dítě

Kromě zbytečně ztracených let se výzkumníci zaměřili rovněž na škodlivé následky, které přivodí matka svému potomkovi, když v těhotenství pije. Fetální alkoholový syndrom (FAS) totiž způsobuje závažné postižení plodu.

„Bylo prokázáno, že děti narozené s FAS mají řadu potíží, z nichž některé jsou patrné už při narození a jiné se objeví v průběhu dětství. Tyto dětí trpí různými obličejovými vadami, mají malou hlavu, nižší porodní váhu. Stejně tak u nich lékaři pozorují zhoršenou motorickou koordinaci, trpí hyperaktivitou a poruchou pozornosti,“ vysvětlil Ladislav Csémy z téhož pracoviště.

Evropané se upíjejí k smrti. Spotřebují o 20 % více alkoholu než Američané

Podle něj alkohol plod jednoznačně poškozuje a nejrizikovější jsou v tomto směru první tři měsíce těhotenství. Nelze mluvit o nějaké bezpečné dávce, takže je nejlepší v těhotenství alkohol úplně vynechat. I pravidelná konzumace jedné dvou sklenek může dítě poškodit, stejně tak jako nárazové pití většího množství alkoholu.

„U nás je diagnóze FAS zatím věnovaná malá pozornost, a proto máme za uplynulé dvě desítky let jen málo zjištěných případů. Někteří lékaři totiž zařadí handicap jednoduše pod vývojové vady a nespojují ho přímo s alkoholem,“ dodal Csémy.

Evropa je po této stránce ohrožená více než jiné kontinenty, protože zde panuje uvolněnější vztah k alkoholu. A Česko je podle výzkumníků ještě nad evropským průměrem.

Vyléčená alkoholička inspiruje ostatní:

22. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video