U učitelů je platová mizérie největší, řekl v Rozstřelu ke stávce odborář

  • 448
Školské odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli platům učitelů. Půjdou skutečně kantoři do stávky? Jaký by mohla mít průběh? I na to čtenářům v pořadu Rozstřel na iDNES.cz odpovídal šéf školských odborů František Dobšík.

Školským odborů vadí, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. V úterý proto vyhlásily stávkovou pohotovost (psali jsme zde).

Pravděpodobnost, že budou školské odbory stávkovat, je podle Dobšíka 50 na 50. Ačkoli mají silnou podporu premiéra Bohuslava Sobotky, záleží i na dalších koaličních stranách, jak se k situaci postaví. „Jsme si vědomi, že části zaměstnanců bylo již od července přidáno, i když oni to vnímají, že se jim vrátil takový dluh, když se za krize platy seškrtaly,“ uvedl Dobšík.

Stávkovou pohotovostí dávají odbory najevo svou připravenost stávku zrealizovat. „Nevíme, zda to bude jeden den, nebo více dnů,“ podotkl Dobšík.
“Určitě by byla přerušena práce, pracoviště by byla úplně uzavřena a šli bychom do ulic.“

Na dotaz moderátora Vladimíra Vokála, zda se nebojí, že by se odbory staly součástí předvolební kampaně a sliby o přidání se po volbách nenaplní, odpověděl, že jednání se vedou už od dubna, takže nejde jen o předvolební boj. Rozhodnutí o navýšení platů učitelů o 15 % od listopadu je tak nyní především na politické vůli.

Členové vlády se v pondělí shodli pouze na tom, že chtějí učitelům přidat. Zatím ale nemají jasno v tom, od kdy a o kolik to bude. Koaliční strany se nejdřív chtějí dohodnout, kde peníze vezmou, až pak chtějí řešit míru zvýšení.

Dobšík na jednání s ministrem financí Ivanem Pilným vnímal, že sice není proti přidání, hodně ovšem dá na to, co říkají úředníci. „On je velmi opatrný. Slovně podpořil, že si je vědom, že mizérie u učitelů je opravdu největší. Je to otázka objemů peněz, které úředníci podle mě nechtějí uvolnit, jak bychom očekávali,“ podotkl Dobšík.

Do tří let necelých 40 tisíc korun

Odboráři požadují zvýšení platů učitelů o 15 %. Chtějí, aby se mzdy do roku 2020 zvedly na 130 procent průměrné mzdy v Česku. Ta v letošním druhém čtvrtletí činila 29 346 korun (více čtěte zde).

Průměrný plat učitele by tak dosahoval necelých 40 tisíc. „Tady je rozpor mezi potencionální prestiží a skutečným hodnocení,“ uvedl k současné situaci šéf školských odborů. „Jsme si vědomi, že platy se budou vyvíjet a každý rok se to musí propočítat, aby byl ten příslib 130 procent během tří let. Příští rok by to mělo vyjít na 11 miliard pro učitele,“ vysvětlil Dobšík.

Podle Dobšíka je opravdu nutné, aby se platy a prostředky vkládané do školství zvýšily. „V Česku je přibližně 150 tisíc pedagogů a jejich průměrný věk se přiblížil 50 letům. Pokud nedojde ke generační výměně a nezvýší se atraktivita povolání, bude se muset změnit zákon a nechat učit každého, kdo bude ochoten a ne jen toho, kdo má příslušnou kvalifikaci, vysokou školu a pedagogiku,“ upozornil.

Školy se musí spojit

V diskuzi zmínil, že s požadavky na růst platů odbory vystoupily již před čtyřmi roky, když ekonomika rostla. Tehdy ale nenašly spojence, kteří by jim pomohli a vyhlásit stávku bez podpory podle něj není tak snadné. „Mohu sice stávku vyhlásit, ale bude se k ní muset přihlásit jednotlivě každá škola. My to zastřešujeme organizačně a vytváříme tlak na politiky. Pokud k tomuto zápasu dojde, bude to o odvaze a statečnosti učitelů, ne mojí. A tehdy jsme tuhle podporu neměly,“ vysvětlil.

„Dát dohromady mateřské školy, základní a střední školy a gymnázia, která se cítí být jakousi elitou, nebude jednoduché,“ zdůraznil.

Ve středu se ke školským odborům připojily i ostatní svazy, růst platů požadují úřednické, zdravotnické, hasičské či policejní odbory (více čtěte zde).

Akademici požadují patnáctiprocentní růst platů i pro vysokoškolské pedagogy, což by znamenalo zhruba 2,5 až tři miliardy korun navíc. „Případná stávka může nějakým způsobem navazovat i na vysoké školy, na jejich zahájení akademického roku,“ řekl Dobšík. V Rozstřelu potvrdil, že by k ní mohlo dojít na konci září či začátku října.

Celý záznam Rozstřelu s Františkem Dobšíkem:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue