Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Poslanci, s výjimkou ANO, chtějí vydat Babiše i Faltýnka policii

  • 737
Lídr ANO Andrej Babiš i předseda poslaneckého klubu jeho hnutí Jaroslav Faltýnek budou vydáni k trestnímu stíhání. Den před hlasováním Sněmovny o této věci je to prakticky jisté. Vypovídají o tom prohlášení politiků napříč stranami. Favorit voleb podle průzkumů Babiš tak půjde do voleb v pozici muže, jehož může policie stíhat kvůli podezření na podvod.

„Po debatě na našem klubu budou naši poslanci hlasovat pro vydání. Není důvod použít poslaneckou imunitu,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A předseda strany Petr Fiala po tiskové konferenci zopakoval: „Nedovedu si představit povolební spolupráci s hnutím ANO.“

KOMENTÁŘ: Babišovo první podání

„V jakékoli jiné západoevropské demokracii by tito dva pánové dávno složili své mandáty a opustili politiku,“ řekl na adresu Babiše a Faltýnka předseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. Jeho strana vůči ANO zaujímá od začátku nejtvrdší postoj. Nehodlá s ANO po volbách v žádném případě jakkoli spolupracovat. Jak s Babišem, tak bez něj.

„Žádost policie směřuje na skutky či činy poslanců, které nesouvisejí s výkonem jejich poslaneckého mandátu. V době spáchání těchto skutků totiž oba nebyli poslanci Parlamentu České republiky. A dále je tady argument, že jejich případným vydáním k trestnímu stíhání není nikterak ohroženo fungování Parlamentu nebo Poslanecké sněmovny,“ řekl Kučerův kolega Martin Plíšek. O vině a nevině musí rozhodnout nezávislé soudy, zdůraznil.

„My jsme se této záležitosti věnovali, budeme jako klub postupovat v souladu s návrhem mandátového a imunitního výboru,“ řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Výbor minulý týden vydání obou politiků policii ke stíhání doporučil. „Předpokládáme, že by to nemuselo být dlouhé, je to spíš technická záležitost. Sněmovna není ani soudní tribunál,“ řekl Mihola.

30. srpna 2017

Lidovci jako celek však tak tvrdý postoj vůči ANO nemají. Lídr strany Pavel Bělobrádek na otázku, zda by KDU-ČSL byla ochotna jít do vlády s hnutím ANO bez Andreje Babiše, iDNES.cz opáčil: „Ano, to nemůžu vyloučit. Pokud žádná lepší kombinace nebude, tak je to věc, kterou nevylučujeme. Vyloučit ale mohu, že já bych byl zastáncem toho, aby ve vládě seděl někdo, kdo je třeba obviněn“ (více čtěte zde).

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo. Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Za lídra ANO se v úterý jasně postavil poslanecký klub jeho hnutí, který se ztotožnil s Babišovým názorem, že jde o snahu ovlivnit volby. „Žádost, kterou poslala policie, nemá oporu ve vyšetřovacím spisu,“ řekl poslanec ANO Matěj Fichtner. Takový je podle něj názor napříč poslaneckým klubem ANO. „My tu žádost považujeme za skandální, nekvalitní. Pohybujeme se v kategorii věřím, nevěřím,“ prohlásil Radek Vondráček.

Se zastáním ale nemohou Babiš a Faltýnek počítat ani u komunistů a ČSSD, takže výsledek středečního hlasování je dopředu jasný, nejen proto, že vydání obou politiků ANO doporučil mandátový a imunitní výbor.

„Imunita je přežitek. Politici by neměli být chápáni jako nějaká zvláštní třída, měli by se podvolit, aby mohlo proběhnout normální vyšetřování. V této zemi by mělo platit padni komu padni. A s politikem ať se zachází stejně jako s ostatními,“ řekl volební lídr ČSSD, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Mně je spíš divné, že se tím někdo nezabýval dříve,“ uvedl. „Máme volné hlasování, ale bud všichni, nebo téměř všichni budou hlasovat pro vydání,“ řekl k postoji ČSSD při hlasování šéf poslanců Roman Sklenák.

Pokud ale oba politici obhájí v říjnových volbách své mandáty, bude muset o jejich vydání rozhodnout nová Sněmovna znovu. Největší otázkou tak zůstává, jak se rozhodnutí poslanců vydat Babiše a Faltýnka promítne do preferencí ANO a pak i do volebního výsledku papírového favorita voleb.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video