VIDEO: Rytíři s dřevci poměřili své síly. Fandily jim tři tisíce lidí

  • 0
Dva rytíři na koních běží proti sobě. Zapraští dřevo, když se srazí jejich dřevce. Ozve se nadšený jásot. Turnaj na Sokolském ostrově byl v sobotu odpoledne vrcholem slavností Železné a zlaté České Budějovice. Historickou podívanou si užily tři tisíce lidí.

Už od pátku 1. září bylo na Piaristickém náměstí středověké tržiště. Na místě vyrostl obří dobový obléhací prak, o kus dál se v kleci houpala lidská kostra, řemeslníci ve stáncích ukazovali svůj um.

Jako kdybyste se přenesli do druhé poloviny 13. století krátce po založení Budějovic. Děti se fotily v brnění, cvičily se v rytířském umění nebo si vyráběly dřevěné zbraně.

V sobotu před čtvrtou hodinou se během několika minut zcela zaplnilo okolí ohraničeného kolbiště na Sokolském ostrově, kde vypukl velkolepý rytířský turnaj. Diváky přivítal sám zakladatel města Přemysl Otakar II., celou zábavu moderoval herold na koni.

Své síly poměřila v několika disciplínách trojice rytířů a Anna z Rožmberka. Soupeři napichovali v běhu věnečky, zasahovali kopím běžícího kance, snažili se trefit kvintánu, středového točícího panáka, a v závěru se utkali v královské disciplíně - souboji s dřevci.

Vítězkou turnaje se nakonec stala zástupkyně mocných Rožmberků. Po jeho skončení si děti i dospělí zkoušeli rytířské dovednosti na atrakcích, seznámili se také s dalšími historickými osobnostmi. Slavnosti vyvrcholily ohňovou show.

Město by z akce rádo udělalo tradici

„Tábor má husitské slavnosti, Český Krumlov Slavnosti pětilisté růže. My bychom si mohli připomínat našeho zakladatele Přemysla Otakara II. každý rok touto akcí,“ přeje si Jaromír Talíř, náměstek budějovického primátora pro kulturu. Poprvé se Železné a zlaté České Budějovice odehrály před dvěma lety.

Součástí pátečního programu bylo i slavnostní otevření stálé expozice o Přemyslu Otakaru II. Je vůbec první v republice. V části věže Železná panna představuje život českého panovníka dokumenty a dobové předměty. O otevření se postaral spolek Města Otakarova.

„Ke stálé expozici jsme dospěli po dvou letech pravidelné aktivity ve spolku. Za její podporu bych chtěl ocenit nejen město České Budějovice, ale také spolupracovníky a rádce z Národního památkového ústavu nebo Okresního archivu v Českých Budějovicích. Vytvořením stálé expozice splácíme část pomyslného dluhu zakladateli našeho města,“ říká předseda spolku Jaromír Schel.

Upozorňuje také na to, že největším odkazem Přemysla Otakara II. jsou královská města. „Založil jich více než tři desítky a trvají více než 750 let. V jižních Čechách máme prokázána přinejmenším dvě - České Budějovice a Písek. Dodnes můžeme využívat jejich původní urbanistický a architektonický design,“ dodává tajemník spolku Svatomír Mlčoch.