Jižní Korea odpověděla raketovým cvičením na jaderný test KLDR

  • 194
Jižní Korea uspořádala v noci na pondělí SEČ raketové cvičení, které je reakcí na nedělní test vodíkové bomby KLDR. Jihokorejské ministerstvo obrany také informovalo, že na svém území nainstaluje čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Pchjongjang údajně dokáže vytvořit malou jadernou nálož, kterou může umístit na mezikontinentální raketu.

„Domníváme se, že ji mohou umístit na mezikontinentální raketu,“ řekl ministr Song Jong-mu v jihokorejském parlamentu.

O tom, že Severní Korea už zřejmě vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může být vyzbrojena balistická raketa, informoval minulý měsíc i americký list The Washington Post s odvoláním na analytiky americké armádní rozvědky DIA. Pchjongjang už loni v lednu tvrdil, že provedl zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která podle něj měla sílu sedmi kilotun TNT.

Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnilo se jej pouze jihokorejské vojsko. To však podle agentury Reuters dodalo, že chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji.

Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle jejích státních sdělovacích prostředků byl úspěšný a testovala se při něm vodíková bomba, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely. Mimořádnou sílu exploze potvrdila i seizmologická měření.

Komunistickou KLDR za její krok kritizoval celý svět včetně Číny, která je prakticky jediným spojencem Pchjongjangu.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí hovořil telefonicky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Oznámila to tisková služba Kremlu. Ruský vůdce podle ní v rozhovoru rozhodně odsoudil akce Pchjongjangu, které „hrubě porušují příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, podkopávají režim globálního nešíření (jaderných zbraní) a jsou hrozbou míru a bezpečnosti v regionu“. „Krajně složitou“ situaci je podle ruského prezidenta možné řešit jen prostřednictvím obnovených rozhovorů a aktivním využitím politických a diplomatických prostředků, uvádí se v kremelském prohlášení.

Vodíková bomba

Přečtěte si

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiér Šinzóem Abem potvrdil, že USA jsou připraveny bránit své spojence v oblasti a to případně i s použitím jaderných zbraní.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Jižní Korea nainstaluje rakety THAAD

V pondělí agentura AFP s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany informovala o tom, že Jižní Korea brzy nainstaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD.

Nasazení systému THAAD v minulosti kritizovaly Čína a Rusko, které se mimo jiné obávají, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity. Oznámení o instalování zbývajících odpalovacích zařízení systému THAAD přichází den poté, co KLDR provedla svůj šestý a zatím nejsilnější test vodíkové bomby.

Severní Korea

„Zbývající odpalovací zařízení budou brzy dočasně nasazena po konzultacích Jižní Koreje a USA tak, aby čelila pokračující jaderné a raketové hrozbě ze strany Severní Koreje,“ uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany, které citovala jihokorejská agentura Jonhap. Zařízení by měla být instalována na jihu země, v oblasti Songdžu, kde už dvě taková zařízení jsou.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na severokorejské jaderné hrozby bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Dvě odpalovací zařízení byla instalována na sklonku dubna krátce před nástupem prezidenta Mun Če-ina. Ten pak zprovoznění zbývajících částí protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Agentura Jonhap informovala, že ministerstvo životního prostředí už výsledky zprávy o dopadech na životní prostředí přijalo. Zprávu dokončilo ministerstvo obrany minulý měsíc a konstatovalo v ní, že dopad dosavadních odpalovacích zařízení v oblasti Songdžu na životní prostředí je omezený. Úroveň radiace a hluku odpovídají podle něj povoleným standardům.

Obnovení zprovozňování odpalovacích zařízení systému THAAD na svém území oznámil Soul už po raketovém testu KLDR koncem července. Peking nad tímto rozhodnutím tehdy vyjádřil znepokojení, podle něj se tím věci jen zkomplikují. Čína dlouhodobě apeluje na Soul, aby se rozmístění štítu THAAD vzdal.

Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále z řídících jednotek, radaru a dalších prvků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video