(ilustrační snímek) | foto: Aronsløkka skole

Inkluze nutí školy kupovat pomůcky, po odchodu žáka jsou k ničemu

  • 376
Postiženým dětem, kterých letos do školních lavic usedne přes padesát tisíc, usnadňují od loňska výuku speciální programy, osobní asistenti a různé pomůcky. Za jejich začlenění do běžné školy stát loni zaplatil 589 milionů, letos to má být miliarda a půl jen za první pololetí a příští rok se počítá se čtyřmi miliardami.

Školy ale podle MF DNES upozorňují na případy, kdy se peníze utrácejí zbytečně.

Základní škola v Londýnské ulici v Praze koupila speciální volejbalový míč s rolničkou uvnitř. Cinkání umožňovalo slabozraké žačce při tělocviku chytat míč. Stál tisícovku. „Jenže když ze školy odešla, míč neměl v naší škole využití,“ líčí ředitel Martin Ševčík. Balon skončil v družině.

Podle Ševčíka se to může kdykoli opakovat.

„Třeba v případě, že handicapované dítě přejde na jinou školu. Nebylo by marné, kdyby si mohlo takový míč vzít s sebou, ale tady narážíme na zákon o účetnictví a převod majetku mezi příspěvkovými organizacemi,“ dodává.

Ministerstvo oponuje, že řešení má. „Pokud se žák přestěhuje, může škola, a je jí to doporučováno, uplatnit smlouvu o výpůjčce, která je po celý čas na stránkách ministerstva,“ odpovídá resort na dotaz MF DNES.

Převod mezi školami by mohlo usnadnit speciální virtuální úložiště na internetu, kam by školy zapisovaly pomůcky, které už nepotřebují a které by si od nich vyžádala jiná škola, jež je naopak shání. Jenže úložiště dosud nefunguje, a kdy bude, není jasné.

Ministryně školství Valachová byla hostem pořadu Rozstřel (30. srpna):

31. srpna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video