Šestý jaderný test KLDR je dosud největší. Jižní Korea žádá potrestání

  • 472
V pořadí šestý jaderný test provedený Severní Koreou je dosud ten největší. Podle expertů byl nedělní výbuch až desetkrát silnější než ty předchozí. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval k tvrdému potrestání diktatury. USA ujistily, že jsou připraveny bránit Japonsko i za použití jaderných zbraní.

Podle Japonska a Jižní Koreje jde dosud o nejsilnější testovanou bombu. „Síla byla desetkrát nebo dvacetkrát větší než při těch předchozích (testech),“ řekl Kune Y. Suh, profesor a jaderný expert z Univerzity v Soulu.

„Je to na úrovni, kdy můžeme hovořit o testu vodíkové bomby,“ dodal podle agentury Reuters. Severní Korea tvrdí, že otestovala vodíkovou bombu, která je silnější než klasická jaderná bomba.

Otestovali jsme vodíkovou bombu, ohlásila KLDR. Výbuch vyvolal otřesy

Jaderná expertka Catherine Dillová řekla BBC, že ještě není jasné, o jaký se přesně jednalo druh jaderné zbraně, ale na základě síly zemětřesení jde podle ní jednoznačně o silnější bombu než v předchozích testech. Otřesy vyvolané výbuchem dosáhly síly 6,3. Zatím poslední test provedený KLDR loni v září vyvolal otřesy o síle 5,3.

Vodíková bomba

Je mocnější než klasická jaderná a její výroba je složitější. Její princip je založen na slučování jader izotopů vodíku.

Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože.

Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů.

Test měl podle prohlášení Severokorejců prověřit a potvrdit přesnost a schopnost kontroly technologie a konstrukce, jež byla nově použita při výrobě vodíkové bomby, kterou bude možné vložit do hlavice mezikontinentální střely. Bomba měla „bezprecedentní sílu“.

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013 a dva v roce 2016 (leden a září), nejspíše pomocí bomb z plutonia.

V neděli KLDR oznámila, že provedla další, šestý jaderný test vodíkové bomby, kterou vyzkoušela již loni v lednu. Ta měla sílu sedmi kilotun trinitrotoluenu (TNT), při testu z této neděle byla zřejmě vyzkoušena bomba o síle 100 kilotun.

Zkouška z roku 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, podle odhadů měla sílu maximálně dvě kilotuny TNT. Test z roku 2009 měl sílu přibližně 2,35 kilotun TNT, test z února 2013 až devíti kilotun TNT. Síla pátého testu z loňského září se odhaduje na 10 až 30 kilotun TNT.

03.září 2017 v 09:08, příspěvek archivován: 03.září 2017 v 11:46

AFP Graphic showing North Korea's nuclear test site and comparing the size of earthquakes caused by its nuclear blasts https://t.co/786d6ph1X3

KLDR musí být tvrdě potrestána, vyzývá Jižní Korea

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina je třeba za jaderný test KLDR tvrdě potrestat. Řekl to po jednání státní bezpečnostní rady. Podle agentury Reuters žádá další mezinárodní izolaci KLDR a také uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proto akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídil usnesením Rady bezpečnosti.

Jihokorejská agentura Jonhap napsala, že Soul zváží rozmístění mocnějších amerických taktických zbraní v zemi. Spojené státy v Koreji udržují početné vojenské síly, v zemi rovněž provozují moderní protiraketový štít THAAD.

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Herbert McMaster pak v neděli prohlásil, že USA jsou připravený dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní.

Japonsko má s USA uzavřenou spojeneckou smlouvu, ve které Spojené státy ostrovní zemi zaručují ochranu. Washington v minulosti poskytl Tokiu opakovaná ujištění, že na případný útok na Japonsko mohou USA odpovědět i jadernými zbraněmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video