Otestovali jsme vodíkovou bombu, ohlásila KLDR. Výbuch vyvolal otřesy

  • 734
Severní Korea provedla úspěšnou zkoušku vodíkové pumy. Oznámila to v neděli severokorejská státní televize. O jaderném testu se spekulovalo hned poté, co seizmologické služby v USA, Číně a Jižní Koreji zaznamenaly záchvěvy země. Jde o šestý jaderný pokus KLDR od roku 2006.

Podle oficiálního oznámení severokorejského režimu šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety. Před samotnou zkouškou se propaganda pochlubila zprávou, že vůdce Kim Čong-un provedl inspekci miniaturizované vodíkové bomby, kterou je možné upevnit na novou raketu. O pumě státní agentura KCNA uvedla, že má „velkou ničivou sílu“.

Televize poté přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za „smysluplný“ krok v jaderném zbrojním programu.

Kim při této příležitosti řekl, že všechny komponenty pumy byly vyrobeny v KLDR. Zahraniční analytici podle agentury AFP ale mají pochybnosti o schopnosti Severní Koreje vyrobit vodíkovou pumu v tak malých rozměrech, aby mohla tvořit hlavici nosné rakety. Pchjongjang provedl loni v lednu zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která měla sílu sedmi kilotun TNT.

Princip vodíkové bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože. Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů.

KCNA také oznámila, že při testu „neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí“. Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely.

Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět mocností: Spojené státy, Sovětský svaz, Británie, Čína a Francie. A naposledy údajně KLDR loni.

Otřesy zaznamenali Číňané, Američané i Japonci

Krátce po oznámení Kimovy inspekce zaznamenali seizmologové silné otřesy. Ohnisko otřesů, které dosáhly síly patrně 6,3, bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde má KLDR svou jadernou střelnici.

Čínská seizmologická služba v neděli zaznamenala v KLDR další, slabší otřesy o síle 4,6, které kvalifikovala termínem „bortění“, uvedla agentura Reuters. Otřesy následovaly ze stejné oblasti osm minut po prvních, které dosáhly síly 6,3. První záchvěvy označili čínští odborníci za „podezřelý výbuch“.

Severní Korea

Dohady o jaderném testu potvrdilo jako první Japonsko. „Po prověření informací meteorologické služby a dalších zpráv vláda potvrzuje, že Severní Korea provedla jaderný test,“ řekl před novináři japonský ministr zahraničí Taró Kono. Dodal, že Tokio už protestovalo u velvyslanectví KLDR v Pekingu. Japonsko test považuje za „krajně neodpustitelný“. Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný.

O tom, že KLDR provedla jaderný pokus, nepochybuje zřejmě ani Jižní Korea. Předseda tamního parlamentního branného výboru řekl podle zdroje agentury Reuters, že silné otřesy, jež byly zaznamenány, způsobila zřejmě nálož o síle 100 kilotun, což je pětinásobek bomby svržené v roce 1945 na Nagasaki.

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun.

Místo, kde byl proveden test vodíkové bomby, čísla ukazují sílu otřesů při minulých jaderných testech:

03.září 2017 v 09:08, příspěvek archivován: 03.září 2017 v 09:24

AFP Graphic showing North Korea's nuclear test site and comparing the size of earthquakes caused by its nuclear blasts https://t.co/786d6ph1X3

Trump a Abé probírali severokorejskou hrozbu

V době, kdy Severní Korea oznámila, že vyvinula pokročilejší termonukleární bombu, spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a japonský premiér Abé o rostoucí hrozbě ze strany Kimova režimu.

„Oba představitelé znovu potvrdili důležitost úzké spolupráce mezi Spojenými státy, Japonskem a Jižní Koreou v souvislosti s rostoucí hrozbou ze strany Severní Koreje,“ uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Později přišly zprávy o otřesech na území KLDR, které se ukázaly být následkem jaderné zkoušky.

USA a Jižní Korea zahájily 21. srpna společné jedenáctidenní cvičení (více zde). Severní Korea obvinila Spojené státy, že v rámci manévrů rozmisťují „smrtící“ zbraně a nacvičují operace zaměřené na odstranění severokorejského vůdce Kim Čong-una. KLDR následně uvedla, že odplata bude nemilosrdná (více zde).

V minulosti komunistický režim na vojenská cvičení svého jižního souseda reagoval vojenskými manévry či testy raket. Už v úterý Severokorejci odpálili testovací raketu, která přeletěla přes Japonsko a dopadla do Pacifiku (psali jsme zde).

Rada bezpečnosti OSN přijala již osm rezolucí vyhlašujících sankce proti KLDR s cílem ji zastavit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní. Kýžený výsledek ale neměla žádná z nich.

Loni v lednu KLDR otestovala jadernou bombu:

6. ledna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video