Plíšková po boji postoupila do osmifinále US Open, dál jde i Šafářová

• 372
Světová jednička Karolína Plíšková je už v osmifinále US Open. S Číňankou Čang Šuaj se ale dlouho trápila. Prohrála první set a ve druhém odvracela mečbol. Postupuje také Lucie Šafářová. S Japonskou Kurumi Naraovou neměla příliš práce, vyhrála rychle ve dvou setech.

Plíšková má stále naději, že zůstane po US Open světovou jedničkou. O první místo nyní bojuje se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou a Ukrajinkou Elinou Svitolinovou. Česká jednička musí obhájit loňské finále, aby měla šanci trůn udržet, ale nemusí jí stačit ani titul v případě, že se ve finále utká s Muguruzaovou.

„Nehrála jsem zase moc dobře a jsem ráda, že jsem prošla dál,“ oddechla si Plíšková v rozhovoru na dvorci. Na úvod sice sebrala Čang Šuaj servis, ale vzápětí přišla po chybách dvakrát o své podání. Číňanka se výborně pohybovala, mixovala údery rychlé s přelifotvanými a často se vydávala i na síť. Plíšková prohrávala rychle 1:4 a set, v němž ji soupeřka přestřílela 17:7 na vítězné údery, ztratila.

Pak se hra vyrovnala, jenže Plíšková stále nehrála ideálně. Za stavu 4:4 po chybách ztratila servis a Čang Šuaj podávala na vítězství. Měla i mečbol, ale Plíšková zahrála nejlepší forhend utkání - napálila vítězný míč po lajně. „Nehrála jsem moc forhendů po laně. Řekla jsem si, že to je moje poslední šance, tak jsem do toho šla,“ popsala. Pak srovnala na 5:5, povzbuzená vyhrála i další dva gamy a udržela se ve hře o postup.

Karolína Plíšková si otírá pot před servisem.

Před třetím setem si nechala ošetřit předloktí pravé ruky. „Snad to není nic vážného a budu připravena na další zápas,“ řekla. Na úvod rozhodující sady přišla o servis. I tentokrát však zůstala silná a stav 0:2 otočila v dlouhých výměnách na 3:2. Číňana vrátila hodně míčků a Plíšková se na body nadřela. Rozhodující brejk získala v desáté hře a po bekhendovém míči proměnila první mečbol.

V osmifinále narazí buď na Rumunku Monicu Niculescuovou, nebo na Američanku Jennifer Bradyovou, přemožitelku Barbory Strýcové z 2. kola.

Šafářová nedala Japonce Naraové šanci

Kvitová s Muguruzaovou budou hrát večerní zápas

Petra Kvitová si v osmifinále tenisového US Open zahraje večerní zápas na stadionu Arthura Ashe. Soupeřkou české hráčky bude turnajová trojka a letošní vítězka Wimbledonu Španělka Garbiňe Muguruzaová.

Dvojnásobná vítězka z londýnské trávy Kvitová má s Muguruzaovou pozitivní bilanci 2:1. Naposledy se střetly loni v Pekingu a Kvitová vyhrála. Na hráčku světové desítky narazí při návratu poprvé. "Konečně," těší se ale. "Bude pěkné si zahrát proti někomu, kdo letos vyhrál grandslam. Taková soupeřka značí, že jsem už v turnaji daleko," řekla turnajová třináctka Kvitová.

Lucie Šafářová si poradila s Japonkou Kurumi Naraovou bez jakýchkoliv potíží a postupem do osmifinále vyrovnala na US Open svůj nejlepší výsledek. Od začátku utkání na dvorci dominovala. V obou sadách šla rychle do vedení a 116. hráčku žebříčku přehrávala agresivitou i přesností. Češka nasázela 34 vítězných úderů a vyhrála za hodinu a devět minut.

„Jó, je to super! Šlo mi více méně všechno, takže jsem spokojená,“ řekla Šafářová. „Byl to ale hodně intenzivní zápas. Skóre tomu nenasvědčuje, ale výměny byly hodně intenzivní. A hrát rychle byla jediná cesta vyhrát,“ doplnila. Vzhledem k tomu, že hraje i čtyřhru, byla ráda za ušetřené síly.

V osmifinále US Open byla Šafářová poprvé v roce 2014. O vylepšení se pokusí v pondělí, kdy bude hrát s turnajovou dvacítkou Američankou Coco Vandewegheovou. V zápase s domácí ranařkou nebude favoritkou.

Lucie Šafářová se soustředí na úder ve čtvrtfinále US Open.

Nadal ztratil s Mayerem první set, poté dominoval

Španělský tenista Rafael Nadal prošel na grandslamovém US Open do osmifinále. První hráč světa potřeboval v New Yorku pod zataženou střechou kvůli dešti na centrkurtu tři hodiny a čtvrt, aby porazil po pomalejším rozjezdu Argentince Leonarda Mayera ve čtyřech setech 6:7, 6:3, 6:1 a 6:4.

Pavouk - muži

Pavouk - ženy

Dvojnásobný vítěz turnaje Nadal ztratil první set stejně jako o kolo dříve. Postupně se ale mohl opřít o svůj forhend a převzal nad zápasem kontrolu. „Byl jsem zpočátku v těžké pozici, ztratil jsem set a odvracel brejkboly ve druhém, ale bojoval jsem a pak jsem se chytil. Jsem šťastný, že jsem zase o krok dál,“ řekl Nadal.

Příštím soupeřem patnáctinásobného grandslamového šampiona bude Ukrajinec Alexandr Dolgopolov, z druhého kola přemožitel Tomáše Berdycha.

Dál jde i švýcarský matador Roger Federer, který po dvou pětisetových bitvách zvládl třetí kolo svižněji a Španěla Feliciana Lópeze porazil 6:3, 6:3, 7:5.

Federer k nadšení vyprodaného hlediště Arthura Ashe a také pod střechou předvedl zatím nejlepší výkon v turnaji, ale cestu za výhrou mu usnadnil i chybující López. Švýcar si pomohl třinácti esy - celkem jich v kariéře soupeřům nastřílel 10.141 a posunul se na druhé místo tabulek za Chorvata Iva Karloviče (12.242).

Bilanci večerních zápasů ve Flushing Meadows si Federer vylepšil na 33:1 a nad Lópezem na 13:0. Neprohrál dosud ani s Němcem Philipem Kohlschreiberem, který ho čeká v osmifinále. Federer vyhrál všech předešlých jedenáct zápasů.