US OPEN: Plíšková a Šafářová uspěly, Berdych, Strýcová a Allertová ne

• 305
Dva postupy a tři prohry, taková byla bilance českých tenistů ve čtvrtečních dvouhrách na US Open. Karolína Plíšková zvládla drama s Nicole Gibbsovou a Lucie Šafářová porazila Nao Hibinovou. Vypadl Tomáš Berdych po prohře s Alexandrem Dolgopolovem, Denisa Allertová nestačila na Naomi Ósakaovou a Barbora Strýcová získala s Jennifer Bradyovou jen dva gamy.

Když se Karolína Plíšková s Gibbsovou (nyní 127. na žebříčku) potkaly naposledy, skončilo to debaklem - Češka zvítězila 6:0, 6:0.

Jasnou favoritkou měla být i ve čtvrtek.

Jenže Američanka na nejslavnější domácí scéně, stadionu Arthura Ashe, dlouho podávala vynikající výkon. Jako by chtěla naplnit slova jejího kouče Rogera Smithe, podle nějž má potenciál i na elitní desítku žebříčku.

Zatím je však od ní daleko, do hlavní soutěže newyorského grandslamu se musela probít přes kvalifikaci. Rozehrála se v ní skvěle - a dlouho Plíškovou trápila. Trvalo hodinu a 46 minut, než podlehla 6:2, 3:6, 4:6.

Zprvu to přitom vypadalo na velké překvapení. Než se vládkyně žebříčku stačila rozkoukat, vedla Američanka 5:1. Sázela jeden vítězný úder za druhým - na konci prvního setu jich měla 14 - a nedávala soupeřce příliš prostoru.

KRÁLOVNA ES. Tak si přezdívá Karolína Plíšková, zde při servisu ve druhém kole...
JAKO BALETKA. Nicole Gibbsová se v takřka taneční póze natahuje po míčku v...

Prvního brejku se Plíšková dočkala až za stavu 4:3 ve druhé sadě. V tu chvíli se zápas začal lámat. Gibbsová se nevzdala, dál bojovala, i ve třetím setu držela s Plíškovou krok.

Vedla 3:2, jenže nastal v utkání rozhodující zvrat. Plíšková vyhrála jedenáct fiftýnů v řadě. Za chvíli vedla 5:3 a byla kousek od postupu.

Gibbsová ještě snížila, při vlastním servisu si ale Češka vypracovala tři mečboly a hned první využila. Konečně úsměv, zaťaté pěsti - a postup!

„Já se tady v trénincích cítím dobře, jenže zápas jsem nezvládla v hlavě. Asi jsem si na sebe naložila zbytečně moc tlaku. Tolik bych chtěla uspět, zvlášť po loňsku, kdy jsem tu byla ve finále,“ přemýšlela Plíšková. „Soupeřka navíc přišla s fakt dobrým tenisem. Nebyl to tak lehký mač, jak jsem čekala.“

V boji o osmifinále vyzve první nasazená Číňanku Čang Šuaj, s níž dosud všechny čtyři vzájemné zápasy vyhrála.

Šafářová zvládla večerní duel

Lucie Šafářová nastoupila na scénu až po setmění, musela počkat na skončení dlouhé bitvy Goffina s Pellou. A pod světly na kurtu číslo 5 uspěla, vyhrála 6:1, 3:6, 6:2.

Zprvu vypadala, že se po dlouhém čekání nechce v areálu s Japonkou Nao Hibinovou příliš zdržovat. První set získala za 27 minut 6:1.

Pavouk - muži

Pavouk - ženy

I další vývoj nasvědčoval rychlému konci. Šafářová znovu zatlačila na servis soupeřky a postupně si vypracovala tři brejkboly.

Žádný však nevyužila - a soupeřka se chytla. Minimálně kazila a držela se s Českou dlouho ve výměnách. Také si vypracovala šance na brejk a Šafářová jí pomohla forhendem do sítě.

Česká vládkyně deblového žebříčku druhý set ztratila. Částečné zaváhání však brzy napravila. V rozhodující sadě se utrhla do vedení 3:0 a nakonec ji ovládla 6:2. Ve třetím kole vyzve Kurumi Naraovou, která překvapivě porazila turnajovou osmičku Světlanu Kuzněcovovou.

Berdycha trápil soupeř i vlastní tělo

Ani na US Open 2017 nezíská Tomáš Berdych vytouženou grandslamovou trofej. S Alexandrem Dolgopolovem (64.) prohrál 6:3, 1:6, 6:7 (5:7), 2:6.

Ač byl Čech v zápase favoritem, věděl, že musí být obezřetný. „Dolgopolov je strašně šikovný, hraje zvláštní údery. Nepouští se do dlouhých výměn, zkouší kraťasy, chodí na síť. Musím mu vzít čas a nesmím ho nechat tvořit,“ plánoval.

Jenže záměr mu vycházel jen chvíli. První set po jistém výkonu ovládl 6:3, nicméně pak začal v zápase ztrácet. Dolgopolov využil jeho nepohody, dvakrát mu vzal servis a srovnal.

Kromě soupeře však Berdycha začalo trápit i vlastní tělo. Omezovala ho bolavá bedra, s nimiž bojoval i na Roland Garros. Poprvé opustil kurt s fyzioterapeutem za stavu 5:4 ve třetím setu, ošetřovat se nechal i po jeho skončení.

31.srpna 2017 v 20:26, příspěvek archivován: 31.srpna 2017 v 20:28

Stejný problém jako v Paříži, říká Tomáš Berdych. Bolest v bedrech, omezení pohybu... Zkoušel bojovat do konce. Marně.

To už Ukrajinec vedl. V tie-breaku třetí sady sice nevyužil tři setboly, při čtvrtém však vyvedl Čecha z rytmu forhendovým čopem a klíčový fiftýn získal.

Hůře se pohybující Berdych ještě bojoval, ale na soupeře už nestačil. Čtvrtý set ukončil Dolgopolov vítězným volejem. „To víte, že mě to štve,“ líčil 31letý Čech. „Doufám, že budu brzo v pohodě.“ (rozhovor čtěte ZDE)

Allertová nezvládla vyrovnanou bitvu

Ještě si vzala jestřábí oko, jen tak pro jistotu, to však jen potvrdilo očekávané. Naomi Ósakaová (45.) dala eso a ukončila skoro dvě hodiny trvající bitvu s Denisou Allertovou - 6:3, 4:6, 7:5.

PO ÚDERU. Denisa Allertová těsně po zahraní forhendu v zápase s Naomi Ósakaovou.

Češka nezvládla první set, za dalších 37 minut však zvládla srovnat. V nervózní koncovce, během níž si hráčky čtyřikrát za sebou vzaly servis, však byla lepší devatenáctiletá Japonka.

Přemožitelka Angelique Kerberové zahrála 35 vítězných míčů a stejně jako loni si v New Yorku zahraje třetí kolo.

Strýcové bylo do breku

Barbora Strýcová se už s Američankou Bradyovou (91.) letos jednou utkala, na antuce ve Stuttgartu ji porazila bez problémů 6:2, 6:2.

V domácím prostředí však 22letá tenistka zvládla dokonalou odvetu a při premiérové účasti v hlavní soutěži US Open postoupila do třetího kola.

Bradyové na výhru 6:1, 6:1 stačilo jen 55 minut. Strýcová jí pomohla sama, vyrobila 24 nevynucených chyb, šestkrát přišla o vlastní servis. V závěru zápasu měla v očích slzy.

SLOŽITÁ ŠICHTA. Barbora Strýcová odpočívá v utkání s Jennifer Bradyovou.

„Neměla jsem svůj den a nedala jsem tam ani balon,“ mrzelo Strýcovou, která tak na US Open nezopakovala své maximum z předchozích dvou let - třetí kolo. „Bylo mi do breku. Zoufalství.“ (více čtěte ZDE)

Federer zvládl dalších pět setů

Druhé pětisetové drama musel podstoupit hlavní favorit turnaje Roger Federer. Po bitvě v prvním kole s mladíkem Francesem Tiafoem ho tentokrát trápil veterán Michail Južnyj. Federer triumfoval až po třech hodinách a sedmi minutách 6:1, 6:7 (3:7), 4:6, 6:4, 6:2 a připsal si 80. výhru na US Open.

„Tyhle pětisetové bitvy mě náhodou baví. Už se cítím docela rozehraný,“ vtipkoval pak šampion letošního Australian Open a Wimbledonu.

Ve druhém kole překvapivě vypadla turnajová sedmička Grigor Dimitrov, který prohrál s teprve devatenáctiletým Andrejem Rubljovem 5:7, 6:7 (3:7), 3:6.

US Open zažilo ve čtvrtek i rekordní moment. Shelby Rogersová totiž porazila Darju Gavrilovovou 7:6 (8:6), 4:6 a 7:6 (7:5) po 3 hodinách a 33 minutách, což byl dosud nejdelší ženský zápas na newyorském grandslamu.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku

(tvrdý povrch, dotace 50,4 milionu dolarů)

MUŽI

Dvouhra - 2. kolo:

Dolgopolov (Ukr.) - Berdych (15-ČR) 3:6, 6:1, 7:6 (7:5), 6:2
Rubljov (Rus.) - Dimitrov (7-Bulh.) 7:5, 7:6 (7:3), 6:3
Bautista (11-Šp.) - Brown (Něm.) 6:1, 6:3, 7:6 (7:3)
Del Potro (24-Arg.) - Menéndez (Šp.) 6:2, 6:3, 7:6 (7:3)
Monfils (16-Fr.) - Young (USA) 6:3, 6:7 (3:7), 6:4, 2:6, 7:5
Kohlschreiber (33-Něm.) - Giraldo (Kol.) 6:2 6:1, 3:0 skreč.
Mayer (Arg.) - Sugita (Jap.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:3, 6.4
Nadal (1-Šp.) - Daniel (Jap.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:2
Vesninová (17-Rus.) - Flipkensová (Belg.) 6:4, 6:4

Čtyřhra - 1. kolo:

B. Bryan, M. Bryan (5-USA) - Jebavý, Veselý (ČR) 6:2, 4:6, 6:3.

Ostapenková (12-Lot.) - Cirsteaová (Rum.) 6:4, 6:4
Rogersová (USA) - Gavrilovová (25-Austr.) 7:6 (8:6), 4:6, 7:6 (7:5)
Vandewegheová (20-USA) - Džábúrová (Tun.) 7:6 (8:6), 6:2

Hlaváčková, Babosová (5-ČR/Maď.) - Stojanovičová, Vichljancevová (Srb./Rus.) 6:4, 6:2
Hradecká, Siniaková (7-ČR) - Cornetová, Knollová (Fr./Švýc.) 6:3, 7:6 (7:3)
Krejčíková, L. Kičenoková (ČR/Ukr.) - Voráčová, Ninomijaová (15-ČR/Jap.) 6:2, 6:2
Chuang Chia-Jung, Doiová (Tchaj-wan/Jap.) - Peschkeová, Grönefeldová (8-ČR/Něm.) 5:7, 6:2, 6:0
Čepelová, Rybáriková (SR) - Kristýna Plíšková, Golubicová (ČR/Švýc.) 6:2, 7:6 (7:4).

Páteční program

(začátky v 17.00 SELČ)

Kurt Arthura Ashe:

Kvitová (13-ČR) - Garciaová (18-Fr.), 19:00 Shapovalov (Kan.) - Edmund (Brit.), Sakkariová (Řec.) - V. Williamsová (9-USA), 01:00 M. Zverev (23-Něm.) - Isner (10-USA), Keninová (USA) - Šarapovová (Rus.).

Kurt Louise Armstronga: Mahut (Fr.) - Carreňo (12-Šp.), Bartyová (Austr.) - Stephensová (USA), Rybáriková (31-SR) - Muguruzaová (3-Šp.), 23:00 Querrey (17-USA) - Albot (Mold.).

Grandstand: Schwartzman (29-Arg.) - Čilič (5-Chorv.), Anderson (28-JAR) - Čorič (Chorv.), 4. zápas Sevastovová (16-Lot.) - Vekičová (Chorv.).