Léo Westermann (vlevo) z Francie se pokouší zastavit Jamara Wilsona z Finska.

Léo Westermann (vlevo) z Francie se pokouší zastavit Jamara Wilsona z Finska. | foto: Reuters

Finsko má skalp Francie, Gruzínci zaskočili litevské basketbalisty

• 7
Medailisté z minulého šampionátu nevstoupili do mistrovství Evropy basketbalistů úspěšně. Gruzie zdolala v Tel Avivu litevské obhájce stříbra 79:77, předloni bronzoví Francouzi zase v úvodním duelu v Helsinkách překvapivě nestačili na výběr domácího Finska a podlehli mu 84:86 po prodloužení.

Gruzie sváděla s Litvou celý zápas vyrovnanou bitvu a nedovolila soupeři odskočit. V koncovce měla navíc díky 29 bodům Tornikeho Šengeliji navrch.

Dvacet vteřin před koncem bývalý nymburský rozehrávač Mike Dixon vydařeným nájezdem zvýšil na čtyřbodový rozdíl a Gruzie už cennou výhru udržela. Finální střela Jonase Mačiulise už obrat nepřinesla.

Toko Šengelija zazářil v duelu Gruzie s Litvou:

Francie v Helsinkách mířila za očekávanou výhrou, ale Finové v závěru čtvrté čtvrtiny smazali osmibodovou ztrátu. Pět vteřin před koncem prodloužení pak o jejich úspěchu rozhodl rozehrávač Jamar Wilson, rodák z Bronxu.

Šampionát začal výhrou Slovinska nad Polskem 90:81. V zahajovacím duelu helsinské skupiny A zazářil zejména rozehrávač vítězů Goran Dragič, který zaznamenal 30 bodů.

Ještě o dva body více si připsal další z rozehrávačů z NBA Dennis Schröder, který 32 body a sedmi asistencemi dotáhl Německo k výhře 75:63 nad Ukrajinou.

Poláci se drželi Slovinců většinu první půle především díky 22 bodům Mateusze Ponitky.

Jenže pak jeden z černých koňů turnaje utekl až na rozdíl 21 bodů i díky přispění „americké“ posily Anthonyho Randolpha pod košem. A i přes závěrečnou snahu Polska o obrat Slovinsko výhru bez potíží udrželo.

Německo ve skupině B sice proti Ukrajině začalo hodně pomalu a v první čtvrtině dalo jen devět bodů, ale ve druhé části se rozstřílel Schröder a zlomil odpor soupeře. Celkem trefil pět trojek a je zatím nejlepším střelcem turnaje.

Německý rozehrávač Dennis Schröder proti Ukrajině

Island, který je soupeřem českých reprezentantů v blížící se kvalifikaci mistrovství světa, sice v první půli kladl favorizovanému Řecku odpor a druhou čtvrtinu vyhrál dokonce 23:11, ale nakonec utrpěl debakl 61:90. Seveřanům nepomohlo ani 21 bodů Haukura Palssona.

Řecký pivot Thanasis Antetokunmpo řádí proti Islandu:

Při vstupu do turnaje tvrdě narazili Izraelci, kteří doma nastříleli Itálii pouze 48 bodů a podlehli rozdílem 21 bodů. Nedokázali totiž zastavit ostřílené duo Marco Belinelli (18 bodů) a Gigi Datome (16 bodů).