VIDEO: Po válce zmizel, teď se obraz s císařem vrací do radniční kaple

  • 1
Desítky let nikdo netušil, kde se nachází třímetrový olomoucký obraz zachycující předání vlády Františku Josefovi I. Od konce 19. století zdobil radniční kapli sv. Jeronýma, zmizel po válce v roce 1947. Teď se sem vrací jeho dokonale věrná umělecká kopie, jejímž základem je precizní digitalizace.

Obraz si objednala olomoucká radnice v 70. letech 19. století pro tehdy připravované Historické muzeum města Olomouce v odsvěcené radniční kapli svatého Jeronýma. Více než třímetrové plátno neobvyklého tvaru vyplnilo vchodový portál, zakrylo poškozenou středověkou fresku.

Na obrazu je slavný okamžik z dějin Olomouce, došlo k němu 2. prosince 1848 v arcibiskupském paláci. V časných ranních hodinách tady rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý nuceně abdikoval a předal korunu osmnáctiletému synovci Františku Josefovi I. Ten monarchii vládl až do své smrti v roce 1916.

V kapli ale plátno vydrželo jen do roku 1947. „Když se po válce přistoupilo k rekonstrukci kaple i gotických fresek, plátno bylo sejmuto a následně se ztratilo,“ přibližuje mluvčí radnice Michal Folta.

Město obraz získalo z půdy rodinného domu v obci na Opavsku

Olomoucký obraz se znovu objevil až v 90. letech 20. století, kdy si ho ve starožitnictví koupil opavský sběratel. Z jeho pozůstalosti pak olejomalbu v roce 2006 za více než půl milionu korun vykoupilo město Opava.

„Tehdy byl obraz městu nabídnut poté, co byl nalezen na půdě rodinného domu v jedné z obcí na Opavsku. Majitelé měli v úmyslu plátno nabídnout vídeňské aukční síni,“ uvedl již dříve tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Z Opavy zbýval poslední krok k návratu do Olomouce. Zasloužil se o něj Martin Kučera, vedoucí turistického centra olomouckého Arcibiskupského paláce.

Zlomová byla v roce 2014 návštěva tehdejšího opavského primátora a profesí historika Zdeňka Jiráska na arcibiskupství. Zmínil se, že v jeho kanceláři visí obraz s námětem nástupu Františka Josefa na rakouský trůn. Hned druhý den poslal do Olomouce jeho fotografii. Vše do sebe zapadlo.

„Nezvěstný originál se mi podařilo identifikovat v okamžiku, kdy jsem v publikaci Milana Ticháka Příběhy olomouckých pomníků narazil na dobový snímek zachycující totožný výjev, který byl pořízen v interiéru bývalé radniční kaple,“ přibližuje Kučera.

Plátno si však stále uchovává svá tajemství, například pokud jde o autora. V pravém dolním rohu se dochoval přípisek: Franz Čermák 1876. Ovšem veškerá odborná německá a česká literatura i dobový tisk přisuzují autorství olomouckému malíři Adolfu Rabenaltovi.

„Samotný obraz je datován rokem 1876, ale v literatuře se hovoří o roce 1873,“ přemítá Kučera.

Obraz býval větší, původní půlkruhové plátno někdo ořezal

Přímo v Opavě se mimo jiné ukázalo, že obraz před lety někdo ořezal. A to zřejmě kvůli jeho původnímu půlkruhovému tvaru, kdy mohl mít podle Kučery rozměry až 2,5 krát 3,5 metru. Dnes je to 1,86 krát 3 metry.

Olomoučané si plátno po desítkách let prohlédli na jaře 2016 na arcibiskupství při stém výročí smrti císaře Františka Josefa I. Poté bylo na výstavě ve vlastivědném muzeu.

Originál je nyní již zpět v Opavě, výjev z předávání vlády ale bude opět k vidění také v kapli na radnici. Olomouc si totiž za 170 tisíc korun nechala udělat kvalitní uměleckou reprodukci. Jejím základem je precizní digitalizace originálu v měřítku 1:1.

„Poté probíhala úprava digitálních dat tak, aby barevně i věrně odpovídala originálu. Následoval tisk na bavlněné plátno archivních parametrů. Posledním krokem byly vrstvy odborně nanesených uměleckých laků,“ dodává mluvčí Folta.

Obraz na jeho původním místě v kapli sv. Jeronýma budou moci lidé poprvé vidět v sobotu 9. září v 10 hodin dopoledne v rámci Dne otevřených památek.