(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Svým mobilem sponzorujete fotbal. Víte, který klub je „váš“?

  • 11
Ceny některých smartphonů působí jako červený hadr na býka. Mají ovšem opodstatnění, tedy alespoň v očích výrobců. Ti z prodejů musí pokrýt nejen náklady spojené s vývojem, ale získat třeba i prostředky na své marketingové aktivity. Tedy například sponzorství evropských fotbalových klubů.

Víte, co mají společného například Tottenham Hotspur, AC Milán, Borussia Mönchengladbach a FC Bayern Mnichov? Samozřejmě fotbal, o tom není pochyb, ale zmíněné kluby spojuje ještě něco dalšího. Finanční prostředky na svůj chod získávají totiž i ze sponzorských příspěvků výrobců mobilů.

Věděli jste například, že Oppo sponzoruje španělský klub FC Barcelona? Jde přitom o jednoho z mnoha čínských výrobců, který se takovýmto způsobem na evropském kontinentu zviditelňuje, respektive toho využívá i v Asii, kde je evropský fotbal velmi populární. Tedy dvě mouchy jednou ranou, pro asijské výrobce je to sázka na jistotu. Oppo ani v Evropě smartphony neprodává, takže míří s Barcelonou jen na asijské trhy. Tříletá spolupráce se čtyřiadvacetinásobným mistrem Španělska a pětinásobným vítězem Ligy mistrů UEFA byla oznámena na konci května 2015 v Pekingu, tehdy byla označována jako vůbec nejvyšší investice čínské společnosti do evropského fotbalového klubu v historii.

K oslavě uzavření tohoto partnerství představilo Oppo v září 2015 pětitisícikusovou edici R7 Plus FC Barcelona, která byla na trh uvedena pod sloganem „smartphone šampionů“. Vybraní hráči navíc omezené množství telefonů podepsali, tyto kusy byly následně vydraženy v aukci a výtěžek byl věnován nadaci.

Letos v srpnu ohlásil anglický fotbalový klub Tottenham Hotspur partnerství s čínským výrobcem Leagoo, spolupráce má, počínaje sezónou 2017/2018, trvat pět let. Společnost Leagoo si od tohoto kroku slibuje zvýšení povědomí o její existenci, a to nejen v Evropě, ale i na domácí asijské půdě. Anglický klub se v Asii těší rostoucí popularitě, právě toho chce společnost využít. Vzniknout mají například speciální edice smartphonů a příslušenství, která budou kromě hráčů klubu dostupná i pro fanoušky.

Budování dobré pověsti a zvýšení povědomí o značce v Evropě byly podle čínské společnosti Doogee (původ značky je ale španělský) důvodem, které ji přiměly v roce 2014 uzavřít partnerství se španělským fotbalovým klubem Villarreal CF. Oficiálním dodavatelem mobilních telefonů pro tento klub se podle tehdejší dohody stala do června 2015.

Poměrně aktivním „hráčem“ na tomto poli je čínské ZTE, které si nejpopulárnější sport v Evropě taktéž zvolilo jako prostředek pro zvýšení značky na starém kontinentu, ale i doma v Číně. V únoru 2016 tak s cílem zdvojnásobit svůj podíl na španělském trhu firma uzavřela partnerství s místním nejstarším fotbalovým klubem Sevilla FC, držitelem rekordních pěti mistrovských titulů Evropské ligy UEFA a zároveň nejúspěšnějším klubem v Andalusii (vítěz pěti španělských pohárů Copa del Rey). Jen o tři měsíce později pak společnost oznámila partnerství s německým klubem Borussia Mönchengladbach, držitelem dvou mistrovských titulů Evropské ligy UEFA a pěti mistrovských titulů Bundesligy. Společnost tehdy v rámci tiskové konference u příležitosti oznámení partnerství s představila i nové smartphony Blade V7 a Blade V7 Lite.

Zatím je řeč výhradně o čínských výrobcích, což ovšem neznamená, že jiní v tomto ohledu zaostávají. Pozadu nezůstává například německá společnost Gigaset, která se od roku 2015 snaží prosadit i na trhu se smartphony. Pro zvýšení povědomí o své existenci se proto v červenci 2015 stala na tři roky sponzorem domácího klubu FC Bayern Mnichov. Hráči tak museli chtě nechtě odložit své superdrahé smartphony a na veřejnosti se začít ukazovat s mobily domácí, ovšem méně známé značky.

Ale zpět k čínským společnostem, z jejich řad totiž pochází i jeden z nejaktivnějších výrobců, co se sponzorství ve fotbalové branži týče. Oproti konkurenčním značkám se totiž Huawei nesoustředí pouze na jeden evropský klub. Například v září 2013 uzavřel partnerství s Borussií Dortmund, jeho součástí nebyl jen štědrý sponzorský dar, ale také kompletní pokrytí domácího stadionu Signal Iduna Park bezdrátovou sítí. Již o měsíc později se Huawei stal oficiálním mobilním partnerem AC Milán, využil tehdy rostoucí popularity tohoto italského klubu v Číně. Dohoda, díky níž mohla společnost k marketingovým účelům používat nejen logo klubu, ale i fotografie hráčů, byla uzavřena na tři roky. V listopadu se pak Huawei stal technologickým partnerem vedení španělské ligy Liga de Fútbol Profesional (LFP).

Aktivní byla společnost i v následujícím roce. V lednu 2014 se stala oficiálním partnerem anglického klubu Arsenal FC, celosvětová dohoda byla tehdy uzavřena až do konce sezóny 2015/2016. V dubnu pak Huawei uzavřel tříleté partnerství s francouzským klubem Paris Saint-Germain a jen o měsíc později se stal také oficiálním sponzorem nizozemského klubu AFC Ajax, součástí této dohody bylo i pětileté partnerství s domácím stadionem Amsterdam Arena, které zahrnovalo vytvoření nejrozsáhlejší bezdrátové sítě v Nizozemsku. V září pak Huawei uzavřel novou dvouletou sponzorskou smlouvu se španělským klubem Atlético Madrid, s nímž započal spolupráci již v roce 2012 v rámci Superpoháru UEFA, který tehdy madridský klub vyhrál. Únor 2015 pak přináší dvouleté technologické partnerství s portugalským klubem Benfica Lisabon.

V ústraní nezůstala ani současná jednička mobilního trhu, jihokorejská společnost Samsung. Tento elektronický gigant v minulosti po dobu deseti let sponzoroval anglický klub Chelsea FC. V roce 2013 ovšem vedení klubu podepsalo pětiletou smlouvu s japonským výrobcem pneumatik, dohoda se společností Yokohama měla Chelsea FC zajistit 40 milionů liber ročně (zhruba 1,13 miliardy korun). Tedy více než dvakrát tolik, než činil roční sponzorský dar od Samsungu.

Ne vždy má však spojení mobilních výrobců s fotbalem podobu sponzorství konkrétního klubu. Například společnost Vivo (má stejného majitele jako výše zmíněné Oppo) a Mezinárodní fotbalová asociace (FIFA) letos v červnu uzavřely sponzorskou dohodu šampionátů FIFA World Cup s trváním šesti let. Vivo tak bude oficiálním sponzorem fotbalových mistrovství světa v letech 2018 a 2022.

Japonská společnost Sony je pak dlouholetým partnerem prestižní fotbalové soutěže Liga mistrů UEFA. V květnu 2015 Evropská fotbalová asociace (UEFA) oznámila dohodu o rozšíření sponzorství se společností Sony, uzavřena byla na tři roky počínaje sezónou 2015/2016. Nová smlouva zahrnuje nejen PlayStation jako oficiálního herního partnera, ale také značku Xperia jako oficiálního mobilního partnera.

Kromě dotování nejvyšších fotbalových soutěží se výrobci rozhlížejí i po relativně méně nákladných zviditelnění sebe sama. Za zmínku v tomto ohledu stojí například čínská značka Nubia spadající částečně pod ZTE, s jejímiž telefony je od roku 2016 spojována tvář Cristiana Ronalda. Pozadu nezůstává ani Huawei, oproti konkurenci nezaostává ani v tomto ohledu. Jako celosvětového ambasadora si totiž zvolil další výraznou tvář evropského fotbalu - argentinského fotbalistu hrajícího v barvách FC Barcelona Lionela Messiho.

Okrajově lze zmínit také americký Apple. Německý fotbalový klub Bayern Mnichov totiž začátkem letošního roku podepsal exkluzivní partnerství s Apple Music. Součástí dohody je vytváření exkluzivních playlistů pro tuto hudební streamovací službu včetně videí a rozhovorů zaměřujících se na fotbal. Pětinásobný vítěz Poháru mistrů evropských zemí/Ligy mistrů UEFA zároveň s Applem podepsal i dohodu o pokračování partnerství se značkou Beats by Dre.