Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejčastější mobilní chyba, kterou Češi ohrožují své peníze v bance

  • 96
Podle aktuálních zjištění má už celkem 60 procent Čechů ucházející znalosti, jak se bezpečně pohybovat internetem a chránit své peníze v on-line prostředí. Znalosti jsou jedna věc, realita je však trochu jiná. Ve skutečném životě se zásady internetové bezpečnosti zase až tak nedodržují.

To, že nemáte na účtu miliony, neznamená, že nejste atraktivní terč pro hackery. Internetoví piráti umí lovit i malé ryby. Mnohdy jim k tomu připravíme skvělé loviště a na háček se pověsíme sami.

Ostatně víte, jaký nejčastější prohřešek vás může připravit o peníze při používání mobilu? Podívejte se na video České bankovní asociace. Herci Petr Vacek a Tereza Dočkalová rozehrávají scénku, která vychází ze skutečného chování Čechů.

„Prohřešky, kterými Češi opakovaně ohrožují své peníze na bankovních účtech, jsou stále stejné. Patří k nim nezodpovědné nakládání s PINy a hesly, nedostatečné zabezpečení mobilních telefonů a počítačů, ale i celkově neopatrný pohyb v on-line prostředí, například při nákupech na nezabezpečených stránkách,“ říká Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost z České bankovní asociace.

Čtěte také

Jak jste na tom vy? Umíte chránit svůj mobil, abyste nepřišli o peníze? Máte v mobilu antivirový program a používáte na něm zámek? Možná nad takovými otázkami kroutíte hlavou. Z letošní sondy ČSOB však vyplývá, že zámek v mobilu nepoužívá pětina Čechů, přitom je to heslo a důležitý bezpečnostní prvek. A více než pětina lidí nepovažuje za nutné mít v mobilu antivirový program. Přitom mobilní bankovnictví je stále populárnější.

„Případy, kdy klienti přijdou o své prostředky vlastní vinou, řeší banky individuálně, nicméně je nutné konstatovat, že klienti právní nárok na kompenzaci škody nemají,“ uzavírá Tomáš Hládek.