Výstavy Richtera a Skály hlásí 100 tisíc návštěvníků. Aj Wej-wej má 30

  • 5
Výstavám Gerharda Richtera a Františka Skály se nadmíru daří, hlásí pražská Národní galerie. Dohromady je vidělo už téměř sto tisíc návštěvníků. Aby výstavy ještě stihlo vidět co nejvíce lidí, rozhodlo se vedení galerie až do konce prázdnin prodloužit jejich otevírací dobu do osmé hodiny večerní.

Výstavu Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně, která mapuje jeho dílo od roku 2004, vidělo za pět měsíců přesně 52 434 návštěvníků. Expozici německého malíře a vizuálního umělce pak vidělo téměř 43 tisíc lidí. Je třeba podotknout, že Richterova výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí začala o měsíc a půl později. Jde o jeho vůbec první retrospektivu, která představuje autorovy typicky fotorealistické malby i geometrické abstrakce.

František Skála mimo jiné některá díla vytvořil přímo na míru Valdštejnské jízdárně. Kromě Valdštejnské jízdárny, kterou navrhli italští architekti Andrea Spezza a Nicolo Sebregondi, je Skálova práce k vidění také na Malostranském náměstí. To se totiž stalo domovem pro jeho více než šestimetrový Prastánek vytvořený z tři sta let starého dubového kmene.

Lidé se tam mohou občerstvit nebo prozkoumat artefakty, které v následujících měsících František Skála připraví. Společně s Richterem a Skálou galerii opustí také výstava Magdaleny Jetelové Dotek doby a expozice Vojtěch Hynais: skici, studie, návrhy. Dílo snad největší hvězdy letošní sezony, čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje bude pro návštěvníky k vidění až do 7. ledna příštího roku.

Podle slov mluvčí Národní galerie Terezy Ježkové Aj Wej-wejův Zákon cesty zatím vidělo zhruba 30 tisíc lidí. Svou roli zajisté sehrály i letní měsíce.

Na září si Národní galerie připravila tři nové výstavy. V úterý 5. září otevře Mytologické mesaliance Maxe Pirnera, jednoho z nejoriginálnějších umělců poslední třetiny 19. století. O týden později čeká vernisáž výstavy Ve službách anglické šlechty: Z grafického díla Václava Hollara a Jan Salomonsz de Bray – Svatá Helena.