Zeman: Vadí mi načasování žádosti o vydání Babiše, zavání to provokací

  • 581
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že mu v kauze Čapí hnízdo vadí načasování policejní žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Záměr policie stíhat poslance kvůli možnému dotačnímu podvodu dva měsíce před volbami budí podle Zemana dojem, že se jedná o policejní provokaci pro politické účely.

Prezident se vyslovil pro to, aby byla v případě Babiše a Faltýnka ctěna presumpce neviny. „To, že ji (žádost) datuje policie dva měsíce před volbami, ve mně budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ řekl Zeman ve čtvrtek večer v televizi Barrandov. „Za dva měsíce policie nic nevyšetří,“ dodal. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zatím na žádost o reakci neodpověděl.

Policie podle Zemana kauzu vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi. Vyšetřovatelé se ale možným dotačním podvodem začali zabývat už ke konci roku 2015.

„Když se skutečně za dva měsíce nic nevyšetří, tak si bude volič o Babišovi a Faltýnkovi buď myslet, že jsou obětí policejní provokace, nebo že jsou dotační podvodníci. To je podvod na voličích, do kterého je vehnala policie tím, že teprve teď, to znamená pozdě, dělá toto rozhodnutí,“ řekl.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Během televizního rozhovoru bylo vidět, že se prezident chce ke kauze vyjádřit. Moderátora přímo instruoval, aby se ho zeptal, co si o žádosti, kterou policie poslala do Sněmovny, myslí.

Poté, co zkritizoval její načasování, přirovnal záměr stíhat Babiše a Faltýnka k obdobným kauzám, které se přímo dotkly politického dění. „Pamatuji několik policejních provokací,“ uvedl Zeman.

Kubiceho zpráva, kauza Nagyová...

Nejprve připomněl takzvanou Kubiceho zprávu - kauzu, která propukla jen pár dnů před sněmovními volbami v roce 2006 a týkala se údajného proniknutí organizovaného zločinu do státní správy. „Kubiceho zpráva byla evidentně zaměřena proti sociální demokracii,“ prohlásil Zeman.

Poté také zmínil zásah na Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem Petr Nečas (tehdy ODS). „Ten vpád na Úřad vlády a po něm následující tisková konference pánů Šlachty a Ištvana, kde se oznamovalo, že odhalili obrovskou mafii propojující ekonomické a politické struktury, kde se operovalo se zadrženým zlatem, zadrženými miliony korun - kde to sakra dneska všechno je? Zůstaly kabelky Jany Nagyové,“ pokračoval Zeman.

A do třetice zmínil kauzu Budišov, v níž byla obviněna nynější eurokomisařka Věra Jourová (ANO) z účasti na dotačním podvodu. Jourová se však očistila a vysoudila na státu odškodnění.

Už dříve Zeman avizoval, že premiérem po volbách jmenuje i člověka, který je trestně stíhán. Babiše prezident podpořil, už když kauza Čapího hnízda propukla. Prezident v dubnu 2016 přijel symbolicky do zmíněného areálu postaveného za pomoci evropských dotací (více zde).

„Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo dokonce soudce, měli by vyčkat výsledků vyšetřování. Totéž platí pro novináře,“ řekl tehdy Zeman.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video