Přírodní „Václaváky“ v Česku. Fenomén, který nechceme, ale máme

aktualizováno  27. srpna 21:01
Patří mezi nejkrásnější místa v Česku, mají ale jednu velkou vadu na kráse: v sezoně je lepší se jim vyhnout. Velká parkoviště, restaurace, kiosky a přetížené silnice dělají z těchto lokalit malé peklo na zemi, přesto sem míří čím dál víc turistů a výletníků. A není důvod, proč by jich mělo ubývat.
Turisté na vrcholu Sněžky

Turisté na vrcholu Sněžky | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Čím jste svému cíli blíž, tím víc turistů přibývá. Začíná to kolonami aut u parkovišť. Postupně se objevují první reklamy, restaurace a prodejny se suvenýry. Koupíte tu cokoliv, co vás napadne, od starých mincí až po smažená játra s hranolky za pouhých 99 korun. Postupně vás začne pohlcovat dav a ta jeho protivná psychologie.

Takhle nějak by to mělo vypadat, pokud je vaším cílem Václavské náměstí v Praze.

Podobné pocity ale můžete prožívat i v horách nebo v jinak odlehlých oblastech. Protože právě tak to vypadá téměř na všech turistických místech, která v Česku opravdu něco znamenají.

Jako na stadionu

Symbolem této turistické a výletní mánie se letos stal Adršpach, kde museli policisté v některých dnech řešit kalamitní stav. Přečtete si: Turisté v autech zahltili Adršpach, policie odkláněla Poláky z přechodu. Podobné problémy se řeší také v okolí Králického Sněžníku (více informací zde) nebo v Kladrubech a na Dolní Moravě.

Některá místa už patří mezi stálice. Asi nejznámějším „Václavákem“ v horách je Sněžka, vodáci mají ten svůj na Vltavě v úseku mezi Vyšším Brodem a Krumlovem (přečtěte si: Vodácká dálnice je jako majáles). Milovníci skal si můžou zaškrtnout třeba Pravčickou bránu nebo již zmiňovaný Adršpach, běžkaři se pak v zimě zařadí do přetížených stop například v okolí Horské Kvildy a Modravy. Milovníci propastí si pro změnu rádi odskočí do Macochy.

Dokonce i věřící mají své Václavské náměstí. Turnikety na lístky, které se uvnitř Chrámu svatého Víta v Praze otáčejí jako na fotbalovém stadionu, působí pro některé katolíky ze staré školy opravdu jako zjevení. Ale zatímco v případě hradů, zámků a center historických měst se dá s masovým turismem tak trochu počítat, v přírodě působí nekonečný dav lidí nepříjemně i na otrlejší návštěvníky.

Turisté u Bezručovy chaty na vrcholu Lysé hory, která je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd.

Seznam podobně přetížených míst by mohl být pořádně dlouhý. Pustevny, hřebenovka na Šerák v Hrubém Jeseníku, Šumava v okolí Modravy a Kvildy, Lysá hora, Pálava, Lednicko-valtický areál... Zkuste si sami na jedno z těchto míst vzpomenout a podělte se se svým tipem v diskusi pod článkem.

Jen jeden cíl

Nepříjemnou situaci na těchto místech ale nekomplikuje pouze samotný počet návštěvníků, ale také jejich koncentrace na jednom konkrétním místě. V bezprostředním okolí nejpopulárnějších destinací totiž bývá mnohem méně lidí, než které byste například podle počtu aut čekali.

„Loni na vrcholu sezony jsem například zavítal na Pustevny. Od jejich areálu k soše Radegasta jsem celý úsek šel takřka v jednolitém davu,“ říká Jakub Hloušek, dlouholetý spolupracovník naší redakce. „Na opačné straně jsem během cesty na Kněhyni potkal maximálně deset výletníků. Přitom právě tady se nacházejí nádherné horské pralesy Beskyd.“

Turisté na dně propasti Macocha v oblasti Moravského krasu

Turisté u Černého jezera na Šumavě

Podobně dobře ilustruje tuto situaci také letošní léto v Adršpachu. Zatímco u skalního města se brodíte davem lidí, v nedaleké Vlčí rokli už panuje o poznání klidnější atmosféra. Tedy přesně to, co většinu lidí do přírody táhne.

Pozornost, která se vyplácí

Důvodů, proč turismus v poslední době tolik nabírá na síle, je pravděpodobně víc a zřejmě je potřeba vnímat je v mnohem širších souvislostech. Svoji roli nesporně hraje lepší vybavenost a služby, které se turistům v Česku v současné době nabízí. Přibývají parkoviště, restaurace, dětské koutky nebo atrakce.

A turisté dokonalou péči milují. Například v Dolní Moravě přilákala Stezka v oblacích hned v prvním roce 180 tisíc návštěvníků (otevřena 5. prosince 2015). Pro srovnání, hospital Kuks v Královéhradeckém kraji navštívilo ve stejném roce 140 tisíc lidí.

Letos otevřená Stezka korunámi stromů u Hofmanových bud na okraji Janských Lázní hlásila tisícovky návštěvníků hned v první den, kdy byla uvedena do provozu. V tamním areálu navíc najdete kromě stezky i rozsáhlou expozici s 3D modely, která nabízí pohled do mikrosvěta půdy. Kdo by odolal?

Všude dobře, doma nejlíp

Nesmíme zapomenout ani na bezpečnostní situaci v Evropě. Každý teroristický útok odrazuje čím dál víc lidí v Česku od touhy poznávat okolní svět a obrací pozornost na české a moravské památky. Ty možná nejsou tak exotické, ale přesto jsou krásné. A také bezpečné.

Terorismus ostatně překresluje turistickou mapu světa už několik let. Silný úbytek turistů trápí například Egypt. A to v takové míře, že země dokonce bojuje s nedostatkem financí na ochranu svých historických památek (více informací zde).

Vyšší počty turistů v posledních letech naopak hlásí Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko. A jejich počet je už tak velký, že například obyvatelé Dubrovníku nebo Benátek začínají hledat způsob, jak počty návštěvníků na nejvíce exponovaných místech zmenšit. Přečtete si: V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní.

Turistů přibývá i v České republice. V loňském roce rostla podle agentury Czech Tourism návštěvnost u deseti nejnavštěvovanějších památek Česka často i dvouciferným tempem. Jen na Pražský hrad, který v žebříčku návštěvnosti obsadil první místo, loni zavítalo celkem 2,1 milionu návštěvníků. O 12 procent více, než v roce předchozím.

Co s tím?

Co ale dělat, pokud si opravdu chcete prohlédnout například Pravčickou bránu a prožít si okolní přírodu pokud možno v co největším klidu? Rada našich cestovatelů je jednoduchá. Zkuste něco obětovat.

Jedním z hlavních turistických cílů v Moravskoslezských Beskydech jsou Pustevny.

Vybírejte si čas pro návštěvu těchto přetížených míst mimo turistickou sezonu. Vyhněte se víkendům a státním svátkům. Zkuste si cestu pečlivě naplánovat a místo auta zvolte například vlak nebo autobus. A hledejte alternativní trasy, na většinu oblíbených míst jich vede hned několik.

Ano, přijdete o pohodlí, o čas a bude vás to stát možná i více peněz. Na druhou stranu, ta nejkrásnější místa naší republiky si trochu té energie z naší strany přece jen zaslouží.

Kde si prožít „Václavák“ v přírodě?

Výstup na Sněžku a pramen Labe
Krkonoše si na nedostatek pozornosti rozhodně stěžovat nemusí. Krkonošský národní park v loňském roce navštívilo o milion lidí více než slavný americký Yellowstone, kam ročně přijedou čtyři miliony lidí.

„Nejvytíženější vstupy do první zóny jsou Jelenka, Obří důl - Kovárna a Růžohorky, tedy všechny přístupové cesta na Sněžku. Dál to jsou chalupa Na Rozcestí a v západních Krkonoších hrana Labského dolu a mohyla Hanče a Vrbaty,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Nejvytíženějším dnem je sobota. V časovém průřezu dne se 90 procent návštěvníků na cestě pohybuje mezi 10. až 16. hodinou.

Pravčická brána
Do Národního parku České Švýcarsko zavítalo za loňský rok odhadem přes tři čtvrtě milionu návštěvníků. Oproti roku 2015 se jejich počet zvýšil asi o 13 procent.

Tradičně nejnavštěvovanějšími místy v národním parku jsou Pravčická brána a soutěsky Kamenice. Například populární Edmundovu soutěsku loni podle odhadů navštívilo 184 000 turistů. Podle mluvčího národního parku budou reálná čísla návštěvnosti ještě vyšší.

Pustevny
Pustevny jsou nejoblíbenější turistickým střediskem v Beskydech a socha Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť, je neznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje. Nejoblíbenější trasou z Pusteven je právě čtyři kilometry dlouhá procházka na Radhošť.

Vodácká Vltava od Vyššího Brodu do Českého Krumlova
Podle odhadů vyrazí v sezoně na Vltavu průměrně přibližně 100 tisíc lidí. Většina splouvá úsek mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem, při mimořádné sezoně sjede řeku až dvojnásobek turistů. Jen pro zajímavost, návštěvníci tu za jediný rok dokázali spotřebovat až dva miliony jednorázových kelímků.

Adršpašsko-teplické skály
I když jde jen o jedno z mnoha tzv. skalních měst na českém území, tamní rezervace je mimořádně atraktivní. Skalní stěny zde totiž dosahují mimořádné výšky až 90 metrů (tedy o dost více než např. v Českém ráji) a oblast je také poměrně rozlehlá. Skalní útvary jako Milenci či Starosta a starostová se staly symboly českých pískovců.

Do Adršpachu se ročně podívá asi 300 tisíc platících turistů, do Teplických skal asi 70 tisíc. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nechce v této oblasti povolit další parkovací místa, snaží se tím regulovat příliv turistů do skalního města, které je národní přírodní rezervací.

Stezka korunami stromů na Lipně
675 metrů dlouhou a 40 metrů vysokou vyhlídkovou stezku navštívilo loni přes 300 tisíc turistů. Stezka je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí v Jihočeském kraji, její roční návštěvnost je srovnatelná například s českokrumlovským zámkem.

Punkevní jeskyně - Macocha
Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanější jeskyně CHKO Moravský kras, v roce 2016 do nich zamířilo 208 tisíc turistů. Na plavbu po temně zelených vodách podzemní Punkvy přijíždějí i turisté z Japonska.

Turisticky přetížených míst najdete v Česku desítky. Podělte se o svůj tip v diskusi pod článkem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.4 21:56

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.4 21:56

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

14. dubna 2024

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...