Brno - Sparta 2:0, nulový výkon a další ostudná porážka favorita

• 892
Dopadla fotbalová Sparta na dno? Pod trenérem Andreou Stramaccionim od začátku sezony herně tápe, vyhrává spíš silou vůle než po dobrých výkonech. Ovšem to, co předvedla v sobotu v Brně, bylo dosud ze všeho nejhorší. S poslední Zbrojovkou Brno prohrála 0:2, brankáře soupeře ohrozila až při závěrečné přesilovce.

Na hřišti přitom měla ofenzivu za miliony: Biabiany, Ben Chaim, Janko i Lafata s Šuralem. Ti všichni do zápasu zasáhli, ti všichni se snažili zlomit nadšeně hrající brněnské fotbalisty. Marně.

ON-LINE

Utkaní jsme sledovali minutu po minutě.

Ani závěrečná přesilovka, skoro pětadvacet minut v jedenácti proti deseti, nepomohla. Záblesky v podobě šance útočníka Janka, kterého perfektně vychytal gólman Melichárek, i Ben Chaimova střela z dálky byly zcela ojedinělé. Jinak nic, naprostá nula.

Hosté byli od začátku pomalí, bezkrevní, nekoncentrovaní. Proto po dvaceti minutách prohrávali. Zbrojovka rozehrála standardku z levé strany, Pilíkův centr lízl hlavou veterán Polák a do sítě si ho nešťastně srazil sparťan Šural.

A rychle mohlo být ještě hůř, když nedůrazného Hovorku několik minut nato v pokutovém území přetlačil brněnský Přichystal, jenže při zakončení nemířil. Zavřel oči a trefil Koubka, brankáře, jenž má údajně namířeno do zahraničí.

BRNO - SPARTA 1:0. Na centr si naběhl Jan Polák, po něm ještě usměrnil míč do vlastní sítě Josef Šural.

BRNO - SPARTA 2:0. Brněnský obránce Lukáš Vraštil se prosazuje po standardní situaci a zvyšuje skóre zápasu.

Sparta udělala v sestavě znovu dvě změny. Po zranění se v základní jedenáctce poprvé v sezoně objevil Vácha a byl celkově už čtyřiadvacátým fotbalistou, který za Spartu letos v lize nastoupil. Rumun Vatajelu, jenž následně naskočil do druhého poločasu, byl pětadvacátým a i s předkoly Evropské ligy jich kouč Stramaccioni v sedmi zápasech využil už dvacet šest!

A Spartě to nesvědčí. Hráči jako by se ani neznali, na hřišti si nerozumí, nevědí, co hrát. Když vstoupili po přestávce do druhého poločasu, místo aby soupeře zatlačili, málem jejich pokračující nekoncentrovanosti už po několika vteřinách využil Lutonský.

Že se mu to nepodařilo, Zbrojovku nemrzelo. Sparta totiž soupeři dalším lehkovážným bráněním přímého kopu darovala ještě jeden gól. Odražený míč se dostal k Vraštilovi, s jehož hlídáním se příliš nezabýval křídelník Biabiany, a domácí obránce zblízka propálil Koubka.

Ani potom se nenašel žádný sparťan, který by se zdravě naštval, který by tým strhnul. Přestože po Vraštilově druhém žlutém faulu dohrávala Sparta proti deseti, na hřišti to skoro nebylo poznat. Tedy až na dvě přímé střely na bránu, na které se proti jedenácti nezmohla.

„Musíme zmlknout a makat. Dostat dva góly ze standardky je naprosto neakceptovatelné. Tři ze čtyř gólů v lize jsme dostali právě po přímých kopech,“ soptil Stramaccioni v televizním rozhovoru.

Sparta nevyhrála v Brně už počtvrté v řadě, přitom letos proti ní stálo mužstvo, jež ve čtyřech zápasech získalo pouhý bod. Jenže po vyhazovu trenéra Habance dali tým až zázračně dohromady asistenti Dostálek s Přerostem a slaví první výhru v sezoně.

„Pracovali jsme především na psychice hráčů, s trenérem Přerostem jsme spolupracovali na taktice, rozestavení. Věděli jsme, že musíme posílit proti Spartě střed pole o rychlého hráče, což velice slušně zvládl Sedlák. Celkově se zápas vyvíjel podle našich představ,“ řekl Dostálek, jeden z dočasných koučů Brna.