Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Policie odmítla poslancům poslat spis na Babiše kvůli Čapímu hnízdu

  • 574
Policie zamítla žádost mandátového a imunitního výboru o doručení kopie trestního spisu vedeného na šéfa ANO Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka. Babiš na jednání výboru 30. srpna dorazí, ale neví, zda bude chtít, aby ho Sněmovna zbavila imunity a vydala ke stíhání. Rozhodne se po přečtení spisu.

„Členové mandátového a imunitního výboru mohou do trestního spisu nahlédnout na krajském ředitelství policie,“ uvedlo tiskové oddělení Sněmovny.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny policii o celý spis požádal na jednání, kde zahájil řízení o vydání obou poslanců ke stíhání kvůli kauze dotace na farmu Čapí hnízdo (více o prvním jednání výboru čtěte zde).

Šéfa ANO chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oběma politikům, když je kolegové vydají a jejich provinění uzná i soud, hrozí trest pět až deset let.

„Pevně doufám, že nám celý spis nedají,“ řekl ale už dříve novinářům poslanec Stanislav Huml z ČSSD, který byl spolu s Jiřím Dolejšem z KSČM vybrán jako zpravodaj kauzy. Vyjádřil obavy, že se poslanci dostanou do časové tísně, když budou mít celý spis. Pak svá slova mírnil, že šlo o nadsázku.

Výbor také rozhodl, že si Babiše i Faltýnka pozve na 30. srpna, stejně jako vyšetřovatele a státního zástupce. Sněmovna o žádosti policie o vydání obou politiků rozhodne nejspíš na schůzi, která začne 5. září.

23. března 2016

Babiš na výbor přijde, zatím neví, zda požádá o vydání

Babiš ve středu iDNES.cz řekl, že zatím pozvání na jednání mandátového a imunitního výboru nedostal, ale počítá s tím, že pozvánka dorazí a on na výbor půjde. „Konečně si budu moci přečíst žádost policie,“ uvedl. Teprve až tu žádost uvidí on i jeho právní zástupce, rozhodne se, zda poslancům poví, ať ho vydají, či naopak nevydávají.

Farma Čapí hnízdo ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu a současný první místopředseda ANO Faltýnek byl ve vedení firmy. Poté podle policie na Babišův pokyn změnila formu vlastnictví a majitele nebylo možné dohledat. Díky tomu pak také získala padesátimilionovou evropskou dotaci.

Babiš už loni přiznal, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nyní již manželky Moniky, Martin Herodes. Babišovi příbuzní si podle policie přeprodávali akcie Čapího hnízda, aby znepřehlednili vlastnickou strukturu firmy (více zde).

Farma Čapí hnízdo získala dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy, a to za hejtmana Petra Bendla. Po několika letech, aby splnila dotační podmínku, se firma vrátila do skupiny Agrofert, který letos Babiš převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue