Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Turecku přibývá útoků na sochy Atatürka. Nařídil mi to Bůh, řekl vandal

  20:08
V Turecku přibývá útoků na sochy zakladatele moderní republiky Mustafa Kemala Atatürka. Na konci července se muž se srpem v ruce snažil zničit sochu ve městě Şanliurfa a podobný případ policie řešila i v Diyarbakiru. Bustu prvního tureckého prezidenta zase odmontoval muž v Istanbulu. Terčem vandalů se stala i socha dívky předávající Atatürkovi květiny.

Monument republiky na istanbulském náměstí Taksim. V čele sousoší stojí zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk. (6. června 2016) | foto: Profimedia.cz

Socha dívky, jak Atatürkovi předává pugét květin, stojí ve městě Zonguldak na dohled od Černého moře. Vznikla podle pětileté Ayten Alperové, která prezidenta při předání květin v roce 1931 přivítala slovy „vítejte, otče veteráne“.

Neznámí vandalové soše, která byla odhalena veřejnosti téměř přesně před rokem, ulomili v neděli 20. srpna květiny a paže, píše turecký list Hürriyet. Incident je poslední z řady útoků na skulptury spojené s otcem Turecka.

Média už 22. května zaznamenala případ ze Sakarye nedaleko Istanbulu, kde se dav rozhodl zlynčovat muže poté, co tamní Atatürkovu sochu na náměstí Demokracie krátce před polednem polil benzínem a následně do ní začal mlátit sekyrou.

Vedle sebe měl údajně položený žebřík a tureckou vlajku a při pokusu o zničení památky zakladatele moderního Turecka si mumlal arabská slova. Poté, co sekerou zaútočil i na ty, kteří se mu v ničení sochy snažili zabránit, se na něj vrhl přihlížející dav a jeden z místních se ho také snažil udeřit zmíněným žebříkem. Ničitele soch před lynčem zachránila až policie, která si ho odvezla na služebnu, psal tehdy Hürriyet s odkazem na tiskovou agenturu Dogan.

Záběry agentury Reuters zachycují zakladatele moderního tureckého státu v roce 1923:

„Islám neuctívá modly, příkaz zničit sochu přišel od Alláha“

Srp si na neživého nepřítele na konci července zase vzal jistý Mehmet Malbora. Ten se v tradičním muslimském oděvu a s turbanem na hlavě v Şanliurfě na jihovýchodě Turecka snažil podsekat nohy sochy od jejího kamenného podstavce.

Mustafa Kemal Atatürk

Turecký vojevůdce a státník Mustafa Kemal v roce 1923 založil první Tureckou republiku a stal se jejím prvním prezidentem poté, co spolu s mladotureckým hnutím svrhl sultána Abdulhamida II. a vyhlásil konec Osmanské říše.

Turecko se pod jeho vedením stalo přísně sekulární zemí a prezident si svými zásluhami o moderní stát u tureckých občanů vysloužil přízvisko Atatürk - otec Turků.

Zemřel v roce 1938 na cirhózu jater v istanbulském paláci Dolmabahçe, obklopený členy své vlády. Hodiny v jeho pokoji od té doby ukazují čas 9:05.

U toho podle Hürriyetu volal, že „uctívání model nemá v islámu místo“. „V islámu se neuctívají modly. Jsou ti, kdo uctívání ochraňuje, potomci Proroka?“ ptal se. Při ničení památky zakladatele přísně sekulární republiky se tak odkázal na islámský zákaz zobrazovat Boha i další postavy a věci.

Svědci páchání pouličního prodavače o tom brzy informovali policii a než přijela, muže ze sochy sundali místní četníci. Policisté si jej pak převzali k výslechu, kde jim Malbora svůj motiv podrobně vysvětlil. Údajně jej k činu vyzval Bůh zprávou, kterou od něj dostal ve snu.

„Ublížil jsem soše Atatürka, protože mi to nařídil Alláh. Takový příkaz nepřijde jen tak někomu, já jsem vyvolený,“ popsal s tím, že se v poslední době snažil mluvit s představiteli vlády o řešení problémů, které vláda v posledním roce prožívá.

O den později byl zatčen a za „ničení sochy, která představuje Atatürka“ mu nyní hrozí až pět let za mřížemi.

02.srpna 2017 v 16:38, příspěvek archivován: 22.srpna 2017 v 18:21

Atatürk heykeli saldırganı Mehmet Malbora; "Uyuşturucu kullanıyorum çünkü..." https://t.co/8g1Hq3wvUe https://t.co/BkfzOtJAZT

Přestěhování sochy vzbuzuje obavy opozice

Svého činu však nelituje. Prohlásil, že se o něm dozvěděl celý svět. „Ti, kteří věří v Alláha, to nepovažují za zločin. Necítím hanbu kvůli tomu, co dělám,“ míní. Malborova rodina jej popsala jako náruživého uživatele drog, což muž přiznal.

Německo vůči Turecku přitvrzuje

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v úterý prohlásil, že by Německo a ostatní země Evropy měly podporovat „demokraticky smýšlející“ většinu Turků, kteří nejsou stoupenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Gabriel poznámky pronesl na předvolební akci své strany SPD. „Více než polovina Turecka smýšlí demokraticky. Nepodporují Erdogana," prohlásil.

„Domnívám se, že mnoho lidí v Turecku počítá s tím, že Evropa a Německo podpoří tureckou demokracii a že nebudou bezmocně přihlížet," řekl Gabriel nedlouho poté, co Erdogan označil hlavní politické strany Německa za „nepřátele Turecka“ a vyzval německé Turky k bojkotu hlavních německých stran ve volbách do Spolkového sněmu 24. září.

„Poté, co jsem odešel z práce na městském úřadě, jsem zasvětil svůj život víře. Užíval jsem tehdy drogy společně se závislými, abych jim zabránil v tom, aby se dali na špatnou stezku,“ dodal Malbora s tím, že kromě Alláha jej k ničení sochy nikdo jiný nenavedl.

V srpnu pak došlo ještě k dalším dvěma případům útoků na Atatürkovy portréty. V pátek 11. srpna byl v Istanbulu zadržen jistý Mehmet Y., který odmontoval bustu bývalého prezidenta na dvoře tamní základní školy.

A pouhý den před útokem na dívku s květinami v Zonguldaku musela policie v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka řešit incident, kdy třicetiletý İbrahim Yeşil vylezl na podstavec sochy na náměstí Şeyh Said a kladivem zničil hrudník a paže Atatürka. Jeho motiv je údajně nejasný.

Vlnu nevole už také několik let vyvolává osud sochy ve městě Rize na východním pobřeží Černého moře. Socha původně stála na náměstí, které se po loňském pokusu o vojenský puč v Turecku přejmenovalo na náměstí Demokracie a republiky 15. července a začalo se také přebudovávat.

Političtí představitelé města se proto sochu rozhodli přestěhovat k budově, ve které sídlí tamní guvernér. Opozice však za tím vidí ideologické pohnutky.

„Tento plán cílil na Atatürka a republiku. Snaží se vymazat Atatürka z paměti Rize. My coby místní rodáci jsme kvůli tomu nešťastní. Už dříve chtěli sochu odstranit a nahradit ji sochou čajového šálku. Po reakcích lidí od toho upustili. Teď budují památník 15. července. Chtějí vymazat Atatürka,“ kritizuje Ömer Toprak z Asociace kemalistických myšlenek.

Starosta města Reşat Kasap to však odmítl s tím, že právě na tomto místě se nově budou konat všechny oficiální ceremonie.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...