Polomy na Šumavě v okolí Nové Pece. Na snímku je silnice do Jeleních Vrchů.

Polomy na Šumavě v okolí Nové Pece. Na snímku je silnice do Jeleních Vrchů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zákaz vstupu do lesů na Šumavě posvětili úředníci, může jít o život

  • 4
Do známých turistických lokalit v okolí Nové Pece, Stožce ale i Horní Plané je od úterý zakázáno vstupovat. Lesy jsou nebezpečné kvůli sobotní bouřce, která v jižních Čechách poničila tisíce stromů. Po avizovaném omezení ze strany správců národního parku vyhlásily zákaz vstupu i Vojenské lesy.

Všude voní čerstvé dřevo. Není to ale žádná idyla. Ať se zaposlouchám, jakým chci směrem, slyším jen zvuk motorových pil. Už od Nové Pece na Prachaticku lemovaly cestu na Jelení Vrchy padlé stromy, místy i prověšené elektrické vedení nebo rozbořené stříšky turistických odpočívadel.

Na každém kroku je patrné, že jsme v místech, kde sobotní vichřice udeřila asi nejsilněji.

Obrovské padlé smrky leží jen pár kroků od známého dolního portálu Schwarzenberského kanálu, který ústí nad parkovištěm na Jeleních Vrších.

Dodávky elektřiny do šumavských kopců energetici obnovili až v pondělí. A po turistických stezkách se dá dojít jen kousek za osadu. Dál už od toho odrazují cedule, které od pondělního rána po okolí rozváželi strážci Národního parku Šumava.

Podle nich budou některé turistické trasy uzavřeny i několik týdnů. Třeba Medvědí nebo Hraniční stezka až do konce října. Zákaz vstupu, o nějž žádala Správa NP Šumava, v úterý schválil Městský úřad v Prachaticích.

„Tabulky odrazující návštěvníky od vstupu na vybrané stezky jsme rozmisťovali už v pondělí. Nechceme oblast plošně uzavírat, každý návštěvník by si ale měl uvědomit, že procházet lesem s poškozenými stromy je velmi nebezpečné. I když budou některá místa po zásahu přístupná, bude lepší se jim vyhýbat kvůli lesnickým pracím a přibližování dřeva,“ zdůraznil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

21. srpna 2017

A připomněl, že při porušení zákazu vstupu mohou strážci parku udělit turistům i pokutu až pět tisíc korun. „To ale není to hlavní. Hlavní je, že v takových místech opravdu mohou přijít i o život nebo se zranit. Není to legrace, těm místům bude opravdu dobré se vyhýbat, dokud nebudou bezpečná,“ dodal Dvořák.

Stožecká kaple nebo třeba Plešné jezero a další oblíbené turistické cíle by mohly být přístupné už za několik dní, jakmile se lesníkům k nim podaří prořezat přes vývraty.

U Schwarzenberského kanálu to vypadá jako po Kyrillu

Do neděle 27. srpna bude uzavřena lesní cesta Spálená a také cesta Geometrů. Do 3. září pak lesní cesta Ježová, kalamitní svážnice, lesní cesta Trojmezná od Policejní chaty a také Stoličná cesta.

„Mimo tyto trasy jsme požádali o zákaz vstupu do lesních porostů podél všech tras v oblasti mezi Stožcem a Novou Pecí a části stezek v okolí Český Žlebů,“ dodal mluvčí Dvořák.

V národním parku vítr ničil nejvíce na svazích stoupajících od řeky Vltavy. „Vítr se prohnal z německé strany od Pasova a ničil v pruhu, nejvíc právě tady poblíž Schwarzenberského kanálu. Myslím si, že na tomto malém území to snese srovnání s následky po orkánu Kyrill. Na přesné počty si ale budeme muset ještě počkat,“ poznamenal strážce Kamil Klusák, který spolu s dalšími kolegy u Jeleních Vrchů rozmisťoval výstražné informační panely.

18. srpna 2017

Orkán Kyrill zasáhl celou Šumavu před deseti lety a způsobil tehdy největší škody od roku 1870. Jen na Šumavě zničil tři miliony kubíků dřeva. Po něm pak následovala kůrovcová kalamita, s níž se lesníci vypořádávali několik dalších let.

Zákaz vstupu do vojenských lesů platí do 21. října

S následky sobotní bouře se ale nevypořádávají jen v šumavském parku. Vichr vyvrátil i tisíce stromů na Boleticku, kde lesy obhospodařuje podnik Vojenské lesy a statky. Podle odhadů tamních lesníků měl vítr poničit až sto tisíc metrů krychlových dříví.

Vstup do zpřístupněných lokalit vojenského prostoru je v současné době značně rizikový. Hrozí pád stromů a větví, na mnoha místech navíc začala intenzivní kalamitní těžba. Omezení je tak nezbytné a muselo přijít i přesto, že právě vrcholí sezona a začínají navíc růst houby.

„Lesy jsou nepřístupné především v okolí Horní Plané. Zákaz vstupu až do 21. října vyhlásil Vojenský lesní úřad. Pokud se vývraty podaří odklidit rychleji, může skončit i dříve. Nejhorší je situace v lokalitách Pěkná, Arnoštov, Uhlíkov, Jablonec, Maňávka, Nová Pec a Zvonková,“ popsal tiskový mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona.

Od Stožce (červeně) přes Novou Pec a Horní Planou až k Boleticím (hnědá) se táhnou lesní oblasti, do kterých jejich správci zakázali vstupovat po páteční vichřici.

Od Stožce (červeně) přes Novou Pec a Horní Planou až k Boleticím (hnědá) se táhnou lesní oblasti, do kterých jejich správci zakázali vstupovat po páteční vichřici.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz