Drsnou loupež hodinek trestal soud i pod hranicí sazby, cizince vyhostí

  • 15
Za loupež hodinek v hodnotě přes 13 milionů korun z prodejny v centru Prahy dostala šestice cizinců tresty od tří do osmi let ve věznici s ostrahou. Pražský městský soud jim dále uložil vyhoštění z Česka, musí také společně uhradit způsobenou škodu. Rozsudek není pravomocný.

Loupež má na svědomí ruský gang. Alexej Lozečnikov dostal osm let za mřížemi, Vitalije Komarovského čekají podle verdiktu tři roky. Peter Odinokov byl odsouzen na šest let a Marian Karlovas ke čtyřem rokům.

Dva další obžalovaní, Andrej Istratov a Jurij Pučkov jsou stíhaní jako uprchlí a mají si odpykat osmileté tresty. Členy bandy po vykonání trestu čeká vyhoštění z ČR na pět až 10 let. Musí uhradit škodu ve výši více než 12 milionů korun.

Odsouzená šestice podle verdiktu soudu náležela ke středním a nižším „kádrům“ organizovaného gangu. V pozadí akci řídili dva muži, jejichž identita dosud není zcela odhalena.

Gang měl přesně rozdělené úkoly

„Máme za prokázané, že se skutek odehrál přesně tak, jak uvedla žaloba,“ zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Monika Křikavová.

Podle ní čin spáchal jasně organizovaný gang. „Přesné rozdělení rolí, plánování a provedení úkolů při loupeži je vázáno na užší skupinu. Jen jeden její člen má přesné informace, ten náleží k vrcholu pyramidy organizace,“ vysvětlila soudkyně.

Přepadení luxusního obchodu v Široké ulici loni 23. února v poledne probíhalo od počátku do konce jako předem jasně naplánovaná operace. „I opuštění místa činu a zametání stop bylo naplánované, jasné a logické,“ vysvětlila Monika Křikavová.

Ke klíčovým mužům na lavici obžalovaných podle verdiktu patří Lozečnikov, proto také dostal osmiletý trest. Istratov a Pučkov doplatili na to, že uprchli a nemohli tak představit svou verzi toho, co se loni stalo. U Komarovského nejnižší trest soud uložil „za odměnu“, vystupoval jako spolupracující obviněný a pomáhal ostatní usvědčit.

„Karlovas fungoval na nižší příčce pyramidy. Až pozdě pochopil, do čeho se dostal a nedokázal z toho vycouvat,“ vysvětlila soudkyně čtyřletý trest pro tohoto obžalovaného. Toho k loupeži přiměl krach podnikání, u soudu vypovídal a omluvil se zmláceným prodavačům.

Celkově jsou tresty nižší, než navrhovala státní zástupkyně, která v závěrečném návrhu pro členy party žádala sankce od tří do 11 let za mřížemi. Tresty byly i pod hranicí zákonné sazby, která činí osm až 15 let.

Nájezd na hodinky

Podle rozsudku při akci Vitalij Komarovskij řídil auto, Lozečnikov přepadení řídil a hlídal. Do obchodu vstoupili nejprve Marian Karlovas s Jurijem Pučkovem a nechali si předvést kolekci hodinek. Pár okamžiků po nich do klenotnictví vstoupil Andrej Istratov.

Zákazníci se záhy změnili v útočníky. „Karlovas napadl úderem pěstí do hlavy poškozeného prodavače, kterého srazil ze židle na zem, zkroutil mu ruce za záda, vytáhl ho za ruce zpoza stolu a spoutal mu je za zády,“ uvádí státní zástupkyně Ivona Horská. Potlučený muž skončil bezbranný v chodbě prodejny.

Pučkov mezitím napadl podle rozsudku druhého muže za pultem, k ataku se přidal též Istratov. Také druhý prodavač skončil v poutech v zázemí obchodu. Prodejnu útočníci posléze vyrabovali, z vitrín zmizely špičkové chronometry za více než 13 milion korun.

Lupiči si je naložili do tašek a kapes a záhy zmizeli. Akce od momentu, kdy do obchodu vstoupil první „zákazník“, podle záznamů kamer netrvala ani 13 minut. Gang na ústupu použil tři auta a taxík. V jednom z aut mířily uloupené klenoty do Německa.

Důkazy z kamer

Ústup ze Široké ulice zachytily bezpečnostní kamery, objektivy zachytily i část útočníků, kteří si na Hlavním nádraží kupovali jízdenky. Záznamy z kamer, odposlechy a později výpověď spolupracujícího obviněného patřila ke klíčovým důkazům.

Za přepadením klenotnictví stál podle detektivů gang zvaný Viborg specializovaný na loupeže v luxusních obchodech. Jeho členové se rekrutují z občanů bývalého SSSR a Finska. Nyní se též prověřují informace o tom, zda se někteří z obviněných nedopustili i další loupeže v klenotnictví, například v Maďarsku roku 2014

Rozsudek není pravomocný, odvolat se proti němu lze k Vrchnímu soudu v Praze. Karlovas se tohoto práva vzdal, státní zástupkyně a další obvinění si nechali lhůtu na rozmyšlenou.