Vláda koupí a nechá zbourat vepřín v místě, kde za války trpěli Romové

  • 971
Vepřín v Letech u Písku zmizí. Vláda se jednomyslně rozhodla koupit ho a zbourat. „Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě třetiny kojenci a děti, stál prasečák,“ řekl ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD. Cenu za vepřín vláda zveřejní po podpisu kupní smlouvy. Velkovýkrmna vepřů zmizí na jaře příštího roku.

Vepřín je na místě bývalého tábora pro Romy, který tu byl za druhé světové války. Někteří odtud zamířili do koncentračního tábora v Osvětimi.

„Jsem rád za to, že jsem mohl spolupracovat na tomto, podle mého názoru historickém rozhodnutí. Je to věc, která přes dvacet let zatěžovala veřejnou diskusi a veřejnou debatu. Byla to velká ostuda, že se ta věc nevyřešila za těch dvacet let. Byli jsme pod palbou kritiky různých mezinárodních organizací,“ uvedl ve středu ministr Chvojka.

Odstranili jsme ostudu, řekl premiér k vepřínu v Letech

„Oběti nacistické perzekuce si zaslouží naši úctu. Odstranili jsme ostudu,“ řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka ze sociální demokracie.

„O odstranění vepřína mluvili politici dvacet let, ale podařilo se to až současné vládě. „Je to obrovský úspěch,“ řekl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Bude tím podle něj odvalen „obrovský kámen“. „V tuto chvíli cena zveřejněna být nemůže, ale nejpozději po podpisu zveřejněna bude,“ uvedl.

Fakta o Letech

Tábor v Letech u Písku otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 táborem v Letech prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.
Zdroj: ČTK

„Kupní smlouva by měla být podepsána v nejbližší době, předpokládám během příštího měsíce na začátku školního roku,“ řekl iDNES.cz Herman. „Neočekávám žádné komplikace,“ uvedl ministr Chvojka.

Společnost AGPI přijala už na začátku srpna nabídku vlády na odkup vepřína. Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech řekl, že představy společnosti o sumě byly výrazně vyšší. Podle něj byl stát při vyjednávání „velice přísný“.

„Cena je neměnná. Vláda schválila a akcionáři nám odsouhlasili, že tato cena je pro ně přijatelná. Je to otázka veřejného zájmu, je to velký krok dopředu,“ řekl Herman. Provoz vepřína bude podle něj do jara utlumen, aby bylo toto místo upraveno do pietní podoby.

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková už dříve řekla, že po schválení vládou bude následovat podpis kupní smlouvy, demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho realizace. Herman už dříve sdělil, že úprava areálu je záležitost dalších let.

Odkup vepřína vnímají Romové jako napravení starých hříchů

Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánované zbourání vepřína. „Řeší se to od roku 1995 a ne-li dříve. Už od té doby jsme říkali, že je nepřijatelné, aby byl na takovém místě vepřín. Kazí to důstojnost toho místa a odkup vnímáme jako napravení starých hříchů,“ řekla ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová.

Podle čestného předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka by místo měla spravovat organizace, která má blízko k historii Romů. Holomek zažil období tábora v Letech i romského tábora v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Právě tam byla většina členů Holomkovy rodiny, část z nich zemřela v Osvětimi. „Babička, dědeček, strýcové a tetičky skončili v koncentráku,“ řekl ČTK Holomek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video