Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V roce 1968 kantoři nevěděli, co učit. Během pražského jara ničili učebnice

  13:49
Za školu radostnou, bojovnou, vlasteneckou, za školu socialistickou, stálo často na vlajkách, které se vyvěšovaly při zahájení školního roku před rokem 1989. Začátek školy přitom pro mnohé rodiče zrovna radostný být nemusel, mohlo jít o velmi nepříjemnou záležitost.

Tedy především pro rodiče věřících dětí. Pokud totiž chtěli zapsat svoje děti do nepovinné výuky náboženství, museli vyplnit přihlášku, kterou si vyzvedli u vedení školy.

„Cílem KSČ bylo do výuky přijímat co nejnižší počet věřících žáků, aby mohly být vykázány pozitivní výsledky v souvislosti s politikou ateizace společnosti. Ředitelé a učitelé tak v některých případech kladli před rodiče různé překážky či na ně vyvíjeli psychický nátlak, aby od přihlášení dítěte do výuky odstoupili,“ říká zástupce vedoucího Ústavu pedagogických věd Masarykovy univerzity Jiří Zounek, který se spolupodílel na výzkumu Každodenní život základní školy v období normalizace pohledem učitelů.

Na začátku školního roku se za minulého režimu, podobně jako i při jiných slavnostních příležitostech, silně projevovala ideologická výchova. Kladl se především důraz na socialistické zřízení státu a jeho výhody nebo komunistickou ideologii.

Učitelky o prázdninách připravovaly nástěnky s fotkami pohlavárů, zdobily třídy, vyvěšovaly vlajky se socialistickými hesly jako „Za školu radostnou, bojovnou, vlasteneckou, za školu socialistickou“. Zahájení školního roku obyčejně také doprovázely projevy ministrů.

„Když jsem chodil na gymnázium, vedení školy postavilo na začátku školního roku před rozhlas rádio, kterým nám přenášeli do tříd projev ministra školství. Učitel nám řekl, ať se posadíme, jsme zticha a posloucháme soudruha ministra. Ministr říkal, že nás vítá, že jsme budoucnost národa, že na nás velmi záleží a že společně vybudujeme hezké zítřky a dokončíme socialismus,“ vzpomíná ředitel smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.

Jindy zase k žákům promlouval ředitel školy. „Školní budovy v celé naší republice se dnes rozezněly radostným ruchem. Všem našim žákům dnes připomínám: Jdi slavnou cestou otců svých a matek, čest v srdci svém vždy chraň,“ vyslechli si například žáci v roce 1966.

Učitelé nevěděli, zda si mohou důvěřovat

Matoucí a nejasný byl pro učitele začátek školního roku 1968/69. Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna proběhla v době, kdy se řada učitelských sborů teprve scházela po letních prázdninách, aby naplánovala chod školy a výuku.

„Z vyprávění našich respondentů vyplynulo, že tato setkání byla plné obav. Nejenom z toho, co a podle čeho se bude vyučovat, ale jaký postoj k aktuálním událostem vlastně zaujmout. Zda případné odsouzení či přivítání vpádu vojsk Varšavské smlouvy nebude mít v budoucnu následky například v podobě vyhození z učitelského místa,“ přiblížil Zounek.

Účast státníků na zahájení školního roku 2017/2018

  • Prezident Miloš Zeman navštíví 4. září při příležitosti zahájení nového školního roku Akademii řemesel Praha - Střední školu technickou.
  • Ministr školství Stanislav Štech není z důvodu plánovaného lékařského zákroku do 10. září 2017 v úřadu. Zastoupí jej proto jeho náměstci. Zuzana Matušková zahájí školní rok na ZŠ Svítání v Pardubicích, Karel Kovář na ZŠ Campanus v Praze 4, Ivo Krýsa na ZŠ Cerhenice, Jaroslav Fidrmuc zamíří na Církevní gymnázium Německého řádu Olomouc. Ministra zastoupí také státní tajemník Jindřich Fryč, který zahájí školní rok na ZŠ a MŠ Chotýšany a na českobrodské ZŠ Žitomírská.

Učitelé se tak museli rozhodnout, jestli o nastalé situaci diskutovat s kolegy, nebo ji vůbec nekomentovat. „V danou chvíli tyto diskuze mohly představovat i určité ohnisko sporů mezi učiteli, které mohly dále ovlivnit již tak narušenou přípravu na nový školní rok,“ vysvětlil Zounek.

Během pražského jara se učitelé na řadě škol zbavovali dobových učebnic plných ideologických formulací, či je proškrtávali. Do popředí se totiž tehdy dostávala mnohá do té doby zakázaná témata související například s obdobím první republiky nebo prvním československým prezidentem T. G. Masarykem.

„Po 21. srpnu najednou učitelé stáli před obtížným úkolem: pokračovat v linii zahájenou pražským jarem, nebo se „pro jistotu“ navrátit k látce a učebnicím, které před pár dny ještě zavrhovali? O několik měsíců později již bylo ovšem jasno...“ říká Zounek.

Před rokem 1989 chodily děti do školy od pondělí do pátku. Navíc ale do roku 1968 musely do školy i v sobotu, která byla označována jako pracovní den.

„Dnešní žáci již nezažijí vyučování na tzv. směny, kdy část dětí navštěvovala školu ráno a část dopoledne. Směnné vyučování je ovšem typické zejména pro první léta komunistického režimu, kdy na školách po provedených čistkách v učitelských sborech byl znát citelný nedostatek učitelů,“ říká Zounek.

Na venkově začínal školní rok později

Pokud se podíváme ještě dál do historie, školní rok se lišil i podle místa, kde škola byla. „V 18. století začínal školní rok ve městech 3. listopadu a končil v sobotu před Květnou nedělí (neděle před Velikonocemi - pozn. red.). Další vyučování začínalo v pondělí po první neděli po Velikonocích a končilo na sv. Michala (29. září),“ říká Jana Bartošová z Národního pedagogického muzea.

Na venkovských školách oproti tomu začínala výuka až 1. prosince a trvala do konce března. Do školy chodily devíti až třináctileté děti, které rodiče přes zimu tolik nepotřebovali v hospodářství. Další výuka navázala po Velikonocích a končila 29. září. Přerušena byla jen třítýdenním volnem v období žní. Volné dny měly děti také o církevních svátcích.

„V roce 1882 byly prázdniny na obecných školách ve větších městech sjednoceny s prázdninami na místních středních školách, čímž se prodloužily na osm týdnů, ale ubylo feriálních (volných) dnů,“ sdělila Bartošová.

Teprve výnos Ministerstva školství a národní osvěty z 12. 7. 1925 zavedl pravidlo, že školní rok na obecných, měšťanských a středních školách je zahájen 1. září a končí 31. srpna, letní prázdniny trvaly od 29. 6. do 31. 8.

Oproti dřívějšku mají děti dnes volno i o zimních prázdninách. Dřív bylo volno o církevních svátcích. V 80. letech 19. století bylo zavedeno volno od 24. do 27. prosince a volno na Silvestra. Od roku 1935 pak měly volno už od 22. prosince do 2. ledna.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

V Rusku se zřítil strategický bombardér. Ukrajina se hlásí k jeho sestřelení

19. dubna 2024  7:27,  aktualizováno  13:27

Sledujeme online Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se...

Krach jednání o důchodové reformě. ANO odmítá přijít, Jurečka ji pošle vládě

19. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  13:25

Opoziční ANO se rozhodlo, že nepůjde v pondělí na Hrad na jednání o důchodové reformě. „Nejvyšší...

Obžalovaný plánoval moji smrt, tvrdí otec omylem zabitého chlapce z Mostu

19. dubna 2024  13:07

Velmi emotivní byla u ústeckého krajského soudu výpověď biologického italského otce čtyřletého...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...