Ulice Barcelony den po teroristickém útoku (18. srpna 2017)

Ulice Barcelony den po teroristickém útoku (18. srpna 2017) | foto: AP

Nebyla to náhoda. V Katalánsku kvete džihád, chybí bariéry proti teroru

  • 813
Španělsku se dlouhá léta teroristické útoky vyhýbaly, čtvrteční atentát v Barceloně ale národu připomněl, že se jim nedá zcela předejít, píší španělská média. Podle některých z nich není velkým překvapením, že největší útok v zemi za posledních 13 let se stal právě v katalánské metropoli.

„Terorismus si vědomě vybírá své nepřátele a nyní si vybral město, které jako žádné jiné představuje ducha otevřeného, demokratického a pluralitního prostoru, jenž je přesně tím, co se radikalismus snaží zničit,“ napsal deník El País.

Španělsko nezažilo velký teroristický útok od krveprolití ve vlacích, kde v roce 2004 zemřelo téměř 200 lidí. Deník soudí, že to bylo zčásti díky efektivní práci policie a tajných služeb, které však ani při nejlepší snaze nemohou předejít všem útokům podobného typu. Lidé by teď neměli ztrácet důvěru v úřady, které ještě musejí zlepšit koordinaci a výměnu informací, aby minimalizovaly riziko dalších útoků, dodává El País.

List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se odehrává radikalizace džihádistů rychleji než v jiných oblastech země. Z části za tím stojí fakt, že tam žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

„Nesmíme zapomínat, že podle odborníků je Barcelona spolu s Ceutou, Madridem a Melillou jedním z měst, kde mají radikální salafisté nejvíce následovníků, a to ze Španělska i ze zahraničí,“ napsal El Mundo. Červnová studie West Point’s Combating Terrorism Center upozorňuje, že z Barcelony pocházela téměř čtvrtina ze všech 178 lidí zatčených ve Španělsku během posledních tří let kvůli terorismu.

Útok v Barceloně

Katalánský deník La Vanguardia se pozastavuje nad tím, že barcelonské úřady po útocích v Nice, Berlíně či Londýně nepodnikly jednoduchá opatření, která by mohla ochránit chodce na rušné pěší zóně, kde útočník autem zabil 13 lidí.

„Vzhledem k riziku útoku automobilem, které bylo po atentátech v dalších evropských městech v Barceloně evidentní, je těžké pochopit, že (promenáda) La Rambla jako stěžejní turistická lokalita ve městě nebyla chráněna sloupky či betonovými bloky, které by zabránily autům vjet do středu pěší zóny,“ napsal list v dnešním editorialu.

Většina deníků se shoduje, že navzdory bolesti, kterou útok v zemi způsobil, by Španělsko mělo zůstat otevřenou zemí a zároveň být stále aktivní v boji proti teroristické organizaci Islámský stát, která se k útoku přihlásila.

„Musíme vzkázat ještě hlasitěji než dříve těm vrahům a lidem, kteří je podporují, že nedosáhnou svého, že se neohneme, že opláčeme své mrtvé, abychom následně pokračovali po boku spojenců v boji,“ napsal v komentáři deník La Razón.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video