Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

  • 657
Prezident Donald Trump záměrně polarizuje společnost, jak ukázal během svých dvou vystoupení k násilnostem ve virginském Charlottesville. Hlava USA zároveň ukazuje, že nerozumí mezinárodním vztahům a svými neuváženými komentáři tak provokuje nestabilní režim v Severní Koreji. V pořadu Rozstřel o tom hovořil historik Igor Lukeš.

„Nejsem určitě fanoušek pana prezidenta, ale nedovolil bych si říct, že by to byl rasista. Vyrostl a celý život žije v New Yorku, které je mnohorasové město. Jiná věc je, že jeho příchod do Bílého domu jaksi legitimizoval určité skupiny, které bezpochyby existovaly i za předchozích prezidentů, ale byly zalezlé v nějakých temných dírách. Trumpův příchod podle nich legitimizuje jejich názory,“ prohlásil historik Lukeš v pořadu Rozstřel.

Americké město Charlottesville se už v květnu dostalo do hledáčku pravicových extremistů, když se zde objevily úvahy o odstranění sochy konfederačního generála a jižanského hrdiny Roberta Leeho z městského parku. Symboly Konfederace jsou v USA odstraňovány kvůli spojitosti s otrokářstvím a rasismem (více čtěte zde).

Protesty extremistů i jejich odpůrců vyvrcholily během uplynulého víkendu, kdy auto najelo do davu lidí a zabilo ženu (více zde). Prezident Trump se k situaci nevyjadřoval, posléze odsoudil extremisty a rasisty (více o jeho prvním prohlášení zde). O den později své prohlášení upravil s tím, že vinu na násilnostech mají obě strany (více zde). Kritici přitom Trumpovi dávají za vinu, že během své prezidentské kampaně zapříčinil nárůst rasových předsudků.

„Bylo pro něho těžké říct jednoznačně a bez vytáček, kdo je vinen a co si myslí o grázlech, kteří si jenom holí hlavu, zdraví jeden druhého hitlerovským pozdravem a oslavují křišťálovou noc a další nejstrašnější události v moderních dějinách. Trump ukázal, že si je vědom, že tihle lidé jsou jeho političtí voliči, a proto v sobě nenašel odvahu naprosto jednoznačně je odsoudit,“ upozornil Lukeš.

Historik konstatoval, že Trump záměrně polarizuje americkou společnost. „Volila ho celá řada rozumných lidí. Nebyli to neonacisté nebo neofašisté, skutečně věřili, že Amerika potřebuje nějaký šok a že je politická scéna zkorumpovaná. Takoví lidé nyní váhají a Trump musí přicházet s novými a novými šoky,“ vysvětlil.

Trump nerozumí mezinárodním vztahům

Americký prezident podle Lukeše opakovaně dokazuje, že o neví nic o mezinárodních vztazích.

„Neví, jak pádné je každé slovo amerického prezidenta a jak je potřeba každé slovo vážit. Běhá z toho mráz po zádech (...) Když někomu tak neracionálnímu, jako jsou současní lídři Severní Koreje, hodíte do tváře hrozbu, že na ně vypustíte ty nejpříšernější hrůzy války, tak na sebe berete skutečné riziko,“ uvedl historik a politolog s tím, že Trumpovy prsty jsou v případě twitterových komentářů rychlejší než myšlenky.

Lukeš také upozornil, že Trump postrádá jakoukoli politickou strategii. „Nenašel čas jmenovat klíčové lidi a na ministerstvu zahraničí jsou stovky prázdných kanceláří. Kdo dává pozor, co se děje s lodí jménem Spojené státy?“ zeptal se historik.

Jaderný konflikt s KLDR by podle Lukeše byla příšerná tragédie. Přitom svět přežil studenou válku, kde proti USA stála skutečná velmoc. Vůdce Severní Koreje je podle Lukeše „iracionální gauner“, který přežívá jen díky příznivému postoji Číny a Ruska.

„Vždycky jsem si myslel, že je Trump nepřipravený na prezidentský úřad a že bude šokován tím, jak ten úřad je těžký. Doufal jsem ale, že se na něj nabalí lidé, kteří ten politický systém budou znát. Ukázalo se, že jsem se v tom mýlil,“ dodal Lukeš s tím, že těžko hledá pozitiva na dosavadním Trumpově působení v čele USA.

Celý záznam Rozstřelu s Igorem Lukešem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video