Trump překvapil média surreálnou tiskovkou, zaskočil i své poradce

  • 735
Donald Trump má za sebou jednu z nejpodivnějších tiskových konferencí od nástupu do Bílého domu. Bojovné vystoupení, v němž se vrátil k víkendovým nepokojům v Charlottesville, vyvolalo v amerických médiích záplavu nechápavých reakcí. Trump podle CNN zaskočil i vlastní poradce. Jeho předchůdce Barack Obama mezitím trhal rekordy na Twitteru citátem Nelsona Mandely.

Americká média označují vystoupení amerického prezidenta v přízemí newyorského mrakodrapu Trump Tower za surrealistické a hovoří o něm jako o tiskové konferenci, jež bude patřit k určujícím okamžikům Trumpova prezidentství.

Den poté, co uklidnil republikány a jednoznačně odsoudil neonacistické skupiny při protestu v Charlottesville, prezident skoro nevysvětlitelně otočil a řekl, že mezi stoupenci krajní pravice, kteří nesli pochodně a svastiky a vykřikovali rasistická a antisemitská hesla, byli někteří „špatní lidé ... ale také velmi dobří lidé, na obou stranách“.

Opravdovým tajemstvím je, proč to udělal. Neměl žádný skutečný důvod se o den později k celé kontroverzi vracet.

Ale zjevně nemohl odolat a zdálo se, že chce dát průchod hněvu nad kritikou svého prvního sobotního prohlášení, které chtěl ospravedlnit tím, že excesy byly na straně stoupenců nadvlády bílé rasy i na straně jejich odpůrců, uvedl WSJ.

Trumpův argument, že mezi těmi, kdo prostě jen přišli demonstrovat proti stržení sochy konfederačního generála Roberta Leea, jsou i dobří lidé, je v rozporu s videem, na němž bílí nacionalisté vykřikují hesla jako „Židé nás nenahradí“ a „půda a krev“, poznamenal deník.

Trump na tiskovce vytáhl prohlášení, které četl v sobotu ve zjevné snaze ukázat, že přes kritiku byl jeho původní instinkt, že v Charlottesville bylo na vině „mnoho stran“, správný.

Reportáž ze zpravodajského kanálu Vice News.

Neméně ohromující byl i tón Trumpova ničím nespoutaného vystoupení. Přímočarý styl nenechával žádné pochyby: Toto je skutečný Trump, ne předem připravené pondělní vystoupení v Bílém domě, kdy se snažil napravit původní selhání, kdy neodsoudil bílé rasisty, uvedla CNN.

Bojovný a nespoutaný prezident Trump ukázal svou autentickou politickou duši, uvedla na svém webu televize CNN. Podle ní šlo možná o nejpamátnější tiskovou konferenci v historii amerických prezidentů a určitě se stane určujícím okamžikem jeho administrativy. Jeho výroky o bílých rasistech a neonacistech ve Virginii patřily k nejvíce surrealistickým momentům za poslední léta.

„Jádrem problému je muž v čele“

Prezident podle CNN svým vystoupením zaskočil i své poradce. Nedržel se totiž dohodnutého tématu (projekty infrastruktury), ale obhajoval své názory na viníky víkendových událostí v Charlottesville.

Personální šéf prezidentova úřadu John Kelly podle zdroje z Bílého domu marně doufal, že prezident toto téma opustí a vrátí se k infrastruktuře. Kelly Trumpovo energické vystoupení sledoval za modrým závěsem u řečnického pultu s napjatou tváří a občas skloněnou hlavou.

Mezi přihlížejícími Trumpovými spolupracovníky chyběl kdysi prominentní poradce Stephen Bannon, o jehož odchodu z prezidentova týmu se spekuluje stále častěji. I to zajímalo novináře a Trump domněnky nerozptýlil, když odpověděl: „Uvidíme, co bude.“

„V obou táborech jsou dobří a špatní“

Trump potěšil Ku Klux Klan a naštval i své republikány

List The New York Times napsal, že se Trump od rasistů a pravicových aktivistů s obtížemi distancoval už v kampani. Bývalý šéf Ku Klux Klanu Davide Duke v ní patřil k jeho stoupencům a Trump se proti těmto kruhům vyjádřil až pod tlakem jiných politiků a skupin.

Podle newyorského listu je znepokojivé, že se Trump projevuje stále stejně problematicky. Jeho základním nastavením je odveta. Cítí-li se ohrožen, uchyluje se k okázalosti. Politici doufali, že jmenování bývalého generála námořnictva Kellyho do funkce personálního šéfa Trumpova úřadu vnese do chaosu panujícímu v administrativě řád. Z tohoto důvodu se jiní také snaží vytlačit z Trumpova týmu provokatéra Bannona. Avšak jádrem problému nejsou spolupracovníci, nýbrž muž v čele, uvádí NYT.

Obama na Twitteru citoval Mandelu a trhal rekordy

K událostem v Charlottesville se vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama, který si k tomu vypůjčil citát jiného bývalého prezidenta, jihoafrického bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely.

„Nikdo se nerodí s nenávistí vůči lidem s jinou barvou pleti, jiným původem nebo náboženstvím,“ napsal Obama v prvním ze tří po sobě následujících příspěvků. „Lidé se musí nenávisti učit a pokud se umí naučit nenávidět, mohou se naučit i milovat, protože láska si do lidských srdcí najde cestu snáz než její opak,“ končí citát s odkazem na jeho autora.

První tweet, který Obama doprovodil svou fotografií se skupinou dětí různých ras, se stal podle BBC nejoblíbenějším příspěvkem v historii Twitteru. „Lajklo“ ho více než 3,1 milionu lidí, čímž Obama překonal i soustrastný tweet zpěvačky Ariany Grande po teroristickém útoku na jejím květnovém koncertě v Manchesteru. Tehdy na tlačítko „like“ kliklo 2,7 milionu lidí.

13.srpna 2017 v 02:06, příspěvek archivován: 16.srpna 2017 v 12:42

"No one is born hating another person because of the color of his skin or his background or his religion..." https://t.co/InZ58zkoAm

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video