Komise vyslechla premiéra Sobotku, hovořil i o svých ukradených e-mailech

  • 48
Sněmovní komise, která se zabývá úniky informací z policejních spisů, v úterý ráno vyslechla premiéra Bohuslava Sobotku. Poslanci s ním hovořili o tom, co vláda podnikla proti únikům. Ptali se ho také na možné nahlížení do „živého“ spisu týkajícího se OKD. Před komisi také přišel olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Sobotky se chtěla komise ptát na to, jak jako premiér vnímá problém úniku informací z živých vyšetřovacích spisů. „Mluvili jsme o tom, do jaké míry věnovala vláda pozornost únikům z trestních spisů,“ řekl po diskuzi s poslanci premiér. Podle něj musí únikům především bránit policie, státní zastupitelství a inspekce.

„Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o nějakých konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z nějakých trestně právních spisů,“ uvedl Sobotka.

Jeho předvolání inicioval zástupce ANO v komisi Radek Vondráček. Vondráček už dřív poukázal na uniklý e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla Sobotkovi, v němž údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze společnosti OKD. V době, kdy se část OKD privatizovala, byl nynější premiér ministrem financí.

„Já jsem pana Vondráčka i ostatní členy komise informoval, že ta věc (ukradené e-maily) je předmětem policejního šetření. Já jsem podával trestní oznámení,“ podotkl premiér. Vytváření souvislostí mezi ním a manipulací s „živými“ spisy Sobotka označil za „úplný nesmysl“. „A v žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby a nic z toho se netýká čehokoli, co by souviselo s nějakými trestněprávními spisy,“ řekl Sobotka.

Předsedu vlády před komisí vystřídal vrchní žalobce z Olomouce Ivo Ištvan. Jeho úřad například dozoruje korupční kauzu v Olomouckém kraji nazvanou Vidkun.

Podle Ištvana nejsou státní zastupitelství slabým článkem systému. Pochybení vyšetřuje GIBS, připomněl. Ištvan se domnívá, že je potřeba přijmout soubor opatření k zamezení úniků ze spisů a udělat analýzu, jak s informacemi nakládají média. V souvislosti s úniky navrhuje „posvítit si“ více na novináře, jaké mají práva a povinnosti.

„Podle mého se musí řešit nejenom to, odkud informace uniká, ale je potřeba se podívat, za jakých okolností jsou ty informace zveřejňovány v médiích, protože to způsobuje porušení práv obviněných a zásady spravedlivého procesu,“ prohlásil po jednání komise Ištvan. Dodal, že podobnými případy se už několikrát zabýval Evropský soud pro lidská práva.

Hovořil i bývalý policista, který se zabýval odposlechy

V úterý rovněž vypovídal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, jehož útvar vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. Právě informace o vyšetřování této kauzy zazněly na nahrávce exministra Andreje Babiše (ANO) a bývalého redaktora MF DNES Marka Přibila (více o záznamu zde).

Poslanci si pozvali i dva bývalé policisty Stanislava Hájka a Milana Večeřu. Hájek se jako policista zabýval odposlechy a podle některých médií byl v kontaktu s redaktorem Přibilem stejně jako Večeřa.

Před komisí už vypovídali oba mluvčí z předmětných nahrávek. Babiš i Přibil odmítli, že probírali „živé“ spisy (více zde). Ve světle výpovědí dalších svědků se však komise rozhodla předvolat novináře znovu (více čtěte zde).

Na příští jednání mají kromě Pelikána dorazit vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, náměstek celní správy a bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Ze zástupců policie přijdou Vladimír Šibor z Útvaru zvláštních činností a Bronislav Šabršula z policejního prezidia. Za dva týdny bude znovu vypovídat bývalý redaktor MF DNES Přibil.

Podle Plíška by měly výslechy svědků za dva týdny skončit a komise bude připravovat závěrečnou zprávu, kterou bude projednávat plénum. Komise by ji měla odevzdat do 12. září. Plíšek zatím nechtěl předvídat závěry komise. Naznačil však, že se pravděpodobně soustředí na slabá místa úniků informací a posílení kontrolních nástrojů. Poslanci také možná budou zvažovat návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby se úniky více zabývala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Předseda komise Plíšek ve sporu s ministrem Pelikánem

Kvůli zbavení mlčenlivosti Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana panuje napětí mezi komisí a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Pelikán totiž nevyhověl už dvěma žádostem komise, aby Zeman mohl před poslanci mluvit o konkrétních případech.

„Pokud jde o zbavení mlčenlivosti pana Nejvyššího státního zástupce, pan poslanec Plíšek mi bohužel ani napodruhé nedokázal poslat žádost, která by odpovídala požadavkům zákona o státním zastupitelství, takže mu vyhovět zatím ani při nejlepší vůli nemohu,“ uvedl pro iDNES.cz ministr Pelikán.

Předseda komise Plíšek však za ministrovým postupem vidí spíše obstrukce. „Požádali jsme o zbavení mlčenlivosti Nejvyššího státního zástupce přesně podle zákona,“ oponuje Plíšek s tím, že stejným žádostem vyhověl už premiér, ministr vnitra nebo sám nejvyšší žalobce vůči svým podřízeným. „Já už nevím, co by tam pan ministr chtěl mít. Musím odmítnout tvrzení, že ta žádost neobsahovala náležitosti a podrobnosti pro zbavení mlčenlivosti,“ řekl iDNES.cz předseda komise.

Nejasnosti se zbavením mlčenlivosti si oba budou moci vyříkat příští úterý, kdy má před komisí vystoupit ministr Pelikán.

Vondráček si stěžuje na Plíška. Ať z čela komise odejde, vyzývá

Před úterním zasedáním komise také vypluly na povrch spory mezi jejím členem Vondráčkem a předsedou Plíškem. Podle Vondráčka Plíšek novinářům prozradil, z čeho policie viní předsedu ANO Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka při žádosti o jejich vydání k trestnímu stíhání.

„Neveřejný dokument nesmí osoba vázaná mlčenlivostí takto komentovat. V žádném případě nesmí jednostranně hodnotit obsah něčeho, s čím není veřejnost seznámena a není tak možné na takový komentář věcně reagovat,“ napsal Vondráček v tiskovém prohlášení.

Vondráček rovněž uvedl, že Plíšek na tiskové konferenci sdělil novinářům informaci z jednání vyšetřovací komise, která by měla být v zájmu dalšího vyšetřování utajena. Vadí mu i komentáře Plíška k činnosti komise. „Když vidím pana Plíška komentovat jednání vyšetřovací komise, nestačím se divit. Opravdu chodíme na stejnou komisi? Vždyť on veřejně zkresluje informace z jednání nebo neříká pravdu,“ doplnil. Vyzval ho proto, aby z čela komise odešel.

Plíšek reagoval, že se Vondráček pouze snaží házet problémy hnutí ANO na jiné a odvádět od nich pozornost. Vondráček byl od počátku odpůrcem zřízení komise, podotkl Plíšek. „Já za sebe říkám, že budeme pracovat tak, jak jsme si řekli. To znamená závěrečnou zprávu musíme odevzdat do 12. září bez ohledu na to, jestli se to bude líbit panu Vondráčkovi, nebo se mu to líbit nebude,“ řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video