Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Nepracujeme na politickou objednávku, odráží Babišovy útoky policie

  • 1089
Pražská policie se ohradila proti nařčením, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo vede na politickou objednávku. Z toho vyšetřovatele nařkl šéf ANO Andrej Babiš, o jehož vydání k trestnímu stíhání policie požádala Sněmovnu. Pražský policejní ředitel se také zastal kriminalisty Pavla Nevtípila, který vyšetřování kauzy vede.

„Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji,“ uvedl v pondělí v tiskové zprávě šéf Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Miloš Trojánek.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

„Stran vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je pražská policie dlouhodobě pod tlakem médií i veřejnosti,“ napsal Trojánek. Zdůraznil však, že jeho podřízení jsou apolitičtí a řídí se zákony.

Do policie se ostře pustil exministr Andrej Babiš (ANO) poté, co minulý týden požádala Sněmovnu, aby ho vydala ke stíhání. Politik čelí podezření, že se ještě jako podnikatel v roce 2008 dopustil dotačního podvodu s areálem Čapí hnízdo.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Podle Babiše je stíhání naplánované schválně před volby, označil jej také za „jednoznačně zpolitizovanou záležitost“. „Velmi podezřelé je už to, že to (kriminalista Pavel Nevtípil) vyšetřuje dva roky a obvinit mě chce dva měsíce před volbami,“ řekl mimo jiné Babiš minulý týden webu Aktuálně.cz.

Jeho kritiku ještě podpořily spekulace v médiích, že policie žádost o vydání Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka připravovala bez asistence státního zástupce. „Byl jsem o tomto kroku pouze informován. Víc k tomu říkat nebudu,“ řekl dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch serveru Aktuálně.cz.

Podle policejního ředitele Trojánka byl však dozorující žalobce s posunem v případu obeznámen a poté o předání žádosti Sněmovně informován. „Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady. Ale policie tento procesní krok činí samostatně a souhlas státního zástupce nepotřebuje,“ upřesnila v pátek večer mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

„V této souvislosti kategoricky odmítám spekulace o jakémsi načasování a snaze o ovlivnění výsledků nadcházejících voleb,“ brání se policejní ředitel.

Vyšetřovatel má mou důvěru, tvrdí policejní šéf

Trojánek se zastal i policisty Pavla Nevtípila z hospodářské kriminálky, který vyšetřování vede. Babiš zpochybnil jeho bezúhonnost a řekl, že má zadání ho kriminalizovat.

„Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru,“ reagoval šéf pražské policie.

Babiš proti stíhání podá stížnost. Policie se zajímá i o jeho rodinu

Podle webu Neovlivní byl kolem policisty Nevtípila vzhledem k závažnosti případu vytvořen „jakýsi ochranný kruh, aby se na něj nikdo zvenčí nedostal“. O vyšetřování prý komunikoval pouze s vybranými nadřízenými a žalobcem.

Přesto podle Neovlivní šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) možné úniky z vyšetřování kauzy. Mluvčí GIBS to však na dotaz iDNES.cz vyvrátila. „Vámi dotazovanou věcí se Generální inspekce bezpečnostních sborů nezabývá,“ sdělila mluvčí Radka Sandorová.

Česká policie se dotací pro Čapí hnízdo začala zabývat na konci roku 2015. Prošetřuje, zda nešlo o dotační podvod, tedy skrytí pravého vlastníka firmy, která čerpala dotace. Babiš loni musel svůj vztah k Čapímu hnízdu vysvětlovat ve Sněmovně (co řekl Babiš poslancům o dotaci, najdete zde). Poslanci nakonec k žádnému závěru nedospěli, rozhodli se počkat na výsledky vyšetřování.

„Žádost je precizní“

Minulý čtvrtek policie doručila do Sněmovny žádost o vydání Babiše a jeho pravou rukou Jaroslava Faltýnka (ANO). V pátek se žádostí začne zabývat poslanecký mandátový a imunitní výbor.

S dokumentem se už seznámil jeho místopředseda Martin Plíšek (TOP 09). „Ta žádost je precizní, odpovědně zpracovaná,“ řekl v pondělí iDNES.cz Plíšek. Podle něj se skutky, z nichž policie Babiše a Faltýnka podezírá, netýkají činnosti v Parlamentu. „Je tam přesně popsáno, čeho se měli dopustit,“ dodal s tím, že ale nemůže být k obsahu žádosti konkrétní.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video