Nový člen ostravské sloní rodiny je velmi činorodý a zvídavý.

Nový člen ostravské sloní rodiny je velmi činorodý a zvídavý. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravská zoo už otevřela sloninec. Slůně roste, návštěvníků si nevšímá

  • 0
Ostravské slůně Chandru prospívá. Dělá tím radost nejen matce a ošetřovatelům, ale už i návštěvníkům zoologické zahrady. Sloní pavilon je po několikatýdenní přestávce opět otevřený. A čeká na příjezd samce.

Sloní pavilon v ostravské zoologické zahradě byl zavřený od 8. července, kdy slonice indická Vishesh porodila třetího potomka - samečka Chandrua, což v překladu z hindštiny znamená Měsíc. Tak se původně jmenoval jeho otec Calvin, kterého zahrada nechala utratit ze zdravotních důvodů.

„Sloninec byl v prvních týdnech po narození Chandrua uzavřený, aby matka měla klid a nic nerušilo péči o mládě. Pavilon jsme zpřístupňovali postupně, zpočátku jen na hodinu denně, aby si zvířata pomalu zvykala na návštěvníky. A protože nenastaly problémy, nyní je pavilon otevřený celý den. Ale v případě, že by zvířata znervózněla, ošetřovatelé mohou sloninec na přechodnou dobu kdykoli znovu zavřít,“ vysvětluje mluvčí zoo Šárka Nováková.

Chandru má za sebou první měsíc života. „Je vitální, roste, od začátku saje mateřské mléko a matka se o něj výborně stará,“ říká Nováková. Pro všechny příznivce ostravské zoo jsou to radostné zprávy. O to víc, že předešlí dva potomci Vishesh uhynuli. Prvorozený sameček byl nedonošený a slabý, dožil se jen osmi týdnů. Druhorozená Sumitra uhynula ve dvou letech, ale neměla moc šancí dožít se dospělosti, protože se nikdy nenapila mateřského mléka. Odborníci nevědí o žádném dospělém slonovi, který by byl odchován na umělé náhražce.

Samec přijede možná už na podzim

Chandru snad smůlu Vishesh prolomí. Vede si tak dobře, jako jeho starší příbuzná Rashmi. Sloní slečně je letos už šest let. Za rok bude dospělá a mohla by počít vlastního potomka s novým samcem, na kterého zahrada čeká. „Jednáme s koordinátorem chovu slonů, který má několik tipů na vhodné samce. Možná přijede už na podzim nebo na jaře,“ nastínil ředitel zoo Petr Čolas s tím, že to bude hodně záležet na vývoji situace ve sloninci.

„Chandru je stále jako miminko, hodně času prospí, většinou se drží mámy a saje mléko. Ale občas už se odvažuje sám vzdálit a zkouší i pevnou stravu - našli jsme její nestrávené zbytky v jeho trusu,“ líčí ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek.

Zatímco s Rashmi jsou ošetřovatelé od jejího narození v přímém kontaktu, protože její matka Johti na to byla zvyklá, s Vishesh a jejím potomkem udržují kontakt přes bariéru. „Už se snažíme mládě kontaktovat, abychom i s ním mohli za čas pracovat tak jako s ostatními slony, například ho sprchovat a čistit mu kopyta. Slůně je zvědavé, vnímá nás, ale zatím je obezřetné a hledá bezpečí u mámy. Návštěvníků si nevšímá,“ popsal Zvolánek.

Pokud Chandru nespí, nebo se nekrmí, hraje si s větvičkami, senem či trávou a vše strká pod chobot. Podle ošetřovatelů si tak procvičuje jemnou motoriku. Na pevnou stravu přejde až za dva tři měsíce. S Rashmi se zatím Chandru potkává jen přes hrazení oddělených boxů.

„Očichají se, ohmatají chobotem a jdou si po svých. Brzy se ale pokusíme obě skupiny spojit. Zvířata jsou v klidu, čekáme jen na to, až si zase zvyknou na pravidelný režim, který jsme po porodu přerušili. Jde hlavně o nejstarší slonici Suseelu - když je rozrušená, nevrací se z venkovního výběhu na noc domů. Kvůli matce s mládětem potřebujeme mít jistotu, že se to nestane,“ říká Zvolánek. „A když spojení dopadne dobře, můžeme řešit termín dovozu sloního samce,“ dodal.

Takto se měl Chandru k světu jen pár dní po narození: