Prasečí mor na Zlínsku řádil v letech 2017 a 2018, tehdejší hejtman Jiří Čunek si zasažené území prohlédl z vrtulníku. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

GLOSA: Hektické řešení morové nákazy, nebo tak trochu politická hra?

  • 7
Politici v čele s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem přijímají opatření, která mají zastavit šíření afrického moru prasat. Otázka zní, jestli se z nákazy nestává předvolební téma, píše ve své glose redaktor zlínské redakce MF DNES Milan Libiger.

Situace ohledně afrického moru prasat začíná být stále hektičtější, jedno opatření střídá druhé. Pachové ohradníky, elektrické ohradníky, zákaz vstupu se psy, zákaz vstupu pro všechny...

Domů můžete, na houby ne, vysvětlovali strážníci v zamořené zóně

Zlínští strážníci kontrolují zákaz vstupu do lesů kvůli africkému moru prasat.

Reportáž z policejních kontrol zaměřených na dodržování zákazu vstupu do lesů v území s africkým morem prasat na Zlínsku čtěte zde.

A co bude dál? Těžko říct, ale někteří myslivci mají asi pravdu, když říkají, že všechny kroky mohly přijít už dříve. A třeba i naráz.

Teď to vypadá, že je Zlínský kraj v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem velmi aktivní. Ovšem otázka zní, jestli se z nákazy nestává předvolební téma, přičemž je dobré připomenout, že ve čtvrtek do kraje zamířil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, který k vyhlášení stavu nebezpečí kvůli africkému moru prasat před časem vyzval svého kolegu z KDU-ČSL Čunka.

Ten se situace chopil s šikovností sobě vlastní. A místo toho, aby se hroutil pod návalem zodpovědnosti, vyhlašuje v přímém přenosu před kamerami a fotoaparáty různá nařízení, před týdnem se dokonce proletěl nad zamořeným územím v policejním vrtulníku, takže by mu takový mediální prostor mohl závidět i předseda vlády.

Přitom všem jaksi pořád nikdo neřekl, jak moc je situace vážná.