Francouzský prezident Emmanuel Macron. (3. července 2017)

Francouzský prezident Emmanuel Macron. (3. července 2017) | foto: AP

Francie zakázala politikům zaměstnávání rodiny, titul první dámy nebude

  • 20
Francouzský parlament ve středu schválil zákon, který znemožní zákonodárcům zaměstnávat členy své rodiny a utrácet peníze v nevládních projektech dle svého uvážení. Zákon byl jedním ze slibů prezidentské kampaně Emanuela Macrona. Od návrhu na oficiální status první dámy však Macron kvůli kritice upustil.

Parlament o některých aspektech nového zákona, který zakazuje poslancům a ministrům zaměstnávat členy své rodiny, hlasoval již minulý týden. Nová centristická vláda prezidenta Emanuela Macrona se tímto krokem snaží obnovit důvěru v politiku a očistit ji v očích veřejnosti.

„Praktiky, které byly pravděpodobně po nějakou dobu tolerovány, už nejsou přijatelné,“ komentoval nový zákon předseda francouzské vlády Edouard Philippe.

Francie střízliví z okouzlení Macronem, obliba prezidenta rychle padá

Podle nového zákona bude použití státních peněz na najímání manželů, partnerů, rodičů nebo dětí trestáno až třemi roky vězení a pokutou ve výši 45 tisíc eur (téměř jeden milion a dvě stě tisíc korun), v některých případech také navrácením již vyplacené částky.

Hladké schválení zákona je pro Macrona, který se po třech měsících v úřadě potýká s poklesem své popularity, vítaným úspěchem. Podle průzkumu z minulého týdne totiž bývalému ministru hospodářství, který ve své kampani sliboval sjednocení Francie, důvěřuje jen 36 procent obyvatelstva.

První dáma oficiální úřad mít prozatím nebude

Jedním z důvodů, které stojí za kritikou současného prezidenta, je také jeho požadavek na vytvoření oficiální pozice první dámy. Ačkoli bylo vytvoření oficiálního statusu pro první ženu Francie součástí jeho předvolební kampaně, rozhodl se prezident od záměru nakonec tváří v tvář petici iniciované levicí upustit (o petici jsme psali zde).

Kritici viděli v Macronově návrhu dvojitý standard, kdy na jedné straně prosazuje právní předpisy, které zakazují poslancům zaměstnávání členů rodiny, na straně druhé požaduje zřízení speciální pozice pro svou vlastní manželku.

Prezidentská kampaň, která udělala z Macrona nejmladšího prezidenta v dějinách Francie, odstartovala aféru, která vyřadila jeho pravicového soupeře Francoise Fillona z boje o Elysejský palác. Ukázalo se totiž, že Fillon zaměstnává za státní peníze svou manželku coby osobní asistentku. Hlavní problém představoval fakt, že o její práci neexistovaly žádné důkazy, stejně jako opodstatnění pro příjmy ve výši devět set tisíc eur (téměř dvacet tři a půl milionu korun), které za posledních 15 let jeho manželka a děti za údajně falešnou práci obdrželi.

7. května 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue