Janouškův znalec dostal podmínku. Posudek hrubě zkreslil, rozhodl soud

  • 108
Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček dostal za zkreslení svého znaleckého posudku osmnáctiměsíční podmínku. V případu autonehody lobbisty Romana Janouška Doleček vypracoval znaleckou zprávu, která pomohla Janouškově obhajobě. Verdikt není pravomocný.

Obvodní soud pro Prahu 2 ve čtvrtek došel k závěru, že Dolečkův posudek byl úmyslně hrubě zkreslený. Porušil tak etiku i povinnosti znalce. „Neseznámil se s kompletním spisovým materiálem,“ řekl soudce Milan Rossi. Podle něj někdejší znalec ignoroval výpovědi některých svědků, rekonstrukci události či kamerový záznam. „Bez konzultace s odborníky činil závěry ze soudního lékařství,“ vytkl také Dolečkovi soudce.

Za křivou výpověď a podání nepravdivého posudku mu soud vyměřil 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva roky. Doleček musí zaplatit 7 800 korun, tedy částku, kterou za vypracování posudku dostal. Obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání. S verdiktem ale Doleček nesouhlasí. „Takhle vypadá česká justice. Lež dostala zelenou,“ bědoval.

Penzionovaný dopravní znalec za svým obviněním vidí spiknutí vyšší moci. „Já prohlašuju, že na policii a státním zastupitelství žádné vyšetřování mého činu neproběhlo,“ uvedl ve své závěrečné řeči. „Co slovo, to lež,“ komentoval obžalobu. Celý proces je podle něho vykonstruovaný stejně jako proces Romana Janouška. „Můj posudek je nevyvratitelný,“ trvá na svém.

Naopak státní zástupce Ondřej Šťastný označil některé jeho postupy až za „šarlatánství“. „Byl jsem zděšen z toho, kdo mohl být až do roku 2014 znalcem,“ konstatoval žalobce. Pro Dolečka navrhoval dvouletou podmínku a peněžitý trest 50 tisíc korun.

Dnes již 84letého důchodce povolala k vypracování posudku Janouškova obhajoba. Jeho posudek svým vyzněním pomohl verzi lobbisty. Janoušek se hájil tím, že ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem, tuto verzi potvrdil právě i Doleček. Jenže ji vyvrátil revizní posudek a odposlechy lobbistova telefonu.

Podnět k prověření znalce zadal soudce, který Janouškovu autonehodu řešil. Doleček se nakonec dočkal obžaloby, jež ho vinila, že své závěry v posudku záměrně zkreslil a ignoroval některé důkazy (více z obžaloby). To někdejší znalec po celou dobu líčení vytrvale odmítal.

Naopak zkritizoval všechny ostatní posudky jako mylné a trvá na tom, že pouze jeho posudek je jediný správný (více z minulého jednání zde). Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například záznam s vyšetřovacími pokusy z místa činu. Odsouzení Janouška během svého procesu Doleček označil za justiční omyl.

K případu se dostal náhodou, tvrdí

Podle svých slov se Doleček k případu dostal náhodou. Po svých 80. narozeninách se v roce 2013 vypravil odevzdat znalecké razítko pražskému městskému soudu. Úřednice však nezastihl. Místo toho potkal na chodbě svého známého z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muž, jehož nechtěl jmenovat, mu nabídl právě Janouškův případ (více zde). Za posudek prý dostal necelých osm tisíc korun.

Nehoda lobbisty se stala v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel. Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena strávila přes měsíc v nemocnici.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 letům vězení za to, že úmyslně srazil ženu autem. Původně byl stíhaný za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala za trestný čin ublížení na zdraví. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.

Doleček: Software netřeba. Stačí vstupní údaje a nehodu vidím před očima:

11. července 2017


Nejlepší videa na Revue