Brigitte Macronová na snímku z 19. dubna 2017.

Brigitte Macronová na snímku z 19. dubna 2017. | foto: Reuters

Macron chce pro Brigitte oficiální titul první dámy. Francouzi jsou proti

  • 229
První dáma by měla mít svou roli oficiálně zakotvenou v zákoně, míní francouzský prezident Emmanuel Macron. Funkci, kterou u nás zavedl Václav Havel a která je normální například i pro Američany, Francie dosud nemá. Přes 270 tisíc lidí však proti plánu podepsalo petici. Nelíbí se jim, že by měli rozpočet první dámy platit z vlastních daní.

Petici umělce a aktivisty Thierryho Paula Valettea na serveru Change.org podepsalo k úternímu dopoledni už více než 272 tisíc lidí.

Macron už během prezidentské předvolební kampaně prohlašoval, že pokud převezme velení nad Francií, prosadí v případě manželek prezidentů zásadní změny. Ty mají zemi podle jeho slov „vyvést z pokrytectví“. Pokrytcem ho však kvůli těmto plánům nyní nazývají signatáři petice.

Macronův návrh přednesený francouzskému Národnímu shromáždění přidělí první dámě vlastní kancelář, asistenty i ochranku. To vše už nyní Brigitte Macronová má a její výdaje se hradí z rozpočtu Elysejského paláce.

Po zavedení novinky by však měla dostat i vlastní rozpočet, ovšem financovaný z veřejných peněz.

A právě to se Francouzům nelíbí. I vzhledem k tomu, že právě teď parlamentem prochází Macronův zákon, který má francouzské politice vrátit morálku a tamním politikům důvěryhodnost. Premiérovi, ministrům i všem poslancům a senátorům totiž zakáže zaměstnávání vlastní rodiny.

„Neexistuje jediný důvod, proč by žena hlavy státu měla mít vlastní rozpočet z veřejných zdrojů. Brigitte Macronová má nyní k dispozici tým dvou až tří spolupracovníků, dvě sekretářky a dva bodyguardy. To jí stačí,“ protestuje aktivista Valette.

Další rána pro čím dál méně populárního prezidenta

Jedenačtyřicetiletý umělec míní, že by takové změny měly projít referendem. „Neměl by je rozhodovat jediný muž,“ podotýká, ale jedním dechem dodává, že petice nemíří proti osobě Macronové ani jejím schopnostem reprezentovat Francii. Odmítá také všechny sexistické komentáře, které se kolem první dámy vyrojily.

Macronová je o čtyřiadvacet let starší než její choť, což od začátku přitahuje pozornost. Tomu, „jak dobře vypadá“, se nedávno divil i americký prezident

Donald Trump (více zde). I mezi ním a jeho manželkou je přitom čtyřiadvacetiletý věkový rozdíl. Jen obráceně.

Macron chce do výdajů prvních dam podle svých slov vnést pořádek a transparentnost. Ačkoliv tato funkce nemá oporu v zákonech, ústavě ani protokolu Elysejského paláce, všechny manželky prezidentů svou neoficiální roli plnily. Výdaje se však lišily podle toho, jestli byla první dámou zrovna Bernadette Chiracová, Carla Bruni-Sarkozyová nebo Valérie Trierweilerová.

Boj čím dál méně oblíbeného prezidenta však teprve začíná. Zatímco jeho předchůdci v úřadu François Hollande a Nicolas Sarkozy měli v této době podporu 56 procent, respektive 66 procent Francouzů, Macronova popularita spadla na 36 procent. A to ho po létě čeká neoblíbené téma reformy zákoníku práce.

7. května 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue