Někteří se minuli zaměstnáním, tvrdí o strážnících jejich šéf Stejskal

  • 271
Rozruch vyvolal před pár dny šéf strážníků Prahy 1 Miroslav Stejskal, který v dopise káral podřízené, že trestají málo přestupků. „Domnívám se, že si někteří nezvolili dobře povolání,“ prohlásil Stejskal na adresu podřízených. V pořadu Rozstřel dále vysvětlil svoji svatební jízdu na policejních koních a rozbitý mobil během kontroly.

Ve zveřejněném dopise Stejskal svým podřízeným vytýká, že oproti loňskému prvnímu půlroku řešili letos ve stejném období o polovinu méně přestupků (psali jsme zde).

„Ten propad o polovinu mě překvapil, jde to na úkor veřejného pořádku, nikoli dopravních přestupků. Pro srovnání. Za první pololetí 2016 jsme zadokumentovali 61 tisíc přestupků, za druhé kritizované pololetí to bylo 54 tisíc přestupků. Situace na ulici se proto výrazně nezměnila, jen je propad v hlídání veřejného pořádku,“ uvedl Stejskal.

Rozdíl mezi špatně pracujícím strážníkem a tím nejlepším je podle Stejskala v rámci pololetí 800 přestupků. Jenže nedostatek vybraných pokut není podle Stejskala důvodem, proč strážníky vyhodit. Strážníky lze podle Stejskala postihnout v rámci zákoníku práce. Jedná se o ústní, nebo písemné upozornění na neplnění pracovních povinností.

„Tento problém se týkal mého pokynu z roku 2010, kde stanovuji kritéria, aby strážník věděl jak pracovat, aby byl v optimu. Část lidí si myslí, že stačí strkat lístečky za stěrač, ale o tom ta práce není. Proto si myslím, že si někteří nezvolili dobře povolání,“ dodal Stejskal.

Cyklisté se nesmí bát na silnici

Z dopisu dále vyplývá, že by se strážníci měli zaměřit pouze na cyklisty a lidi na vozítkách, ale to podle Stejskala nehrozí.

„Oni nemají povinnost přinést každou směnu přestupek spáchaný cyklistou, nebo člověkem na segwayi. Od začátku května však tato skupina masivně porušuje předpisy jízdou po chodníku. Proto chci, aby si těchto přestupků strážníci více všímali, protože já také reaguji na stížnosti lidí,“ řekl dále v pořadu Rozstřel Stejskal.

Cyklisté se podle něj nemusí bát využívat silnici, protože průměrná rychlost aut na silnicích v Praze 1 je podle Stejskala díky úzkým ulicím okolo 40 km/hod a na dlažebních kostkách je to ještě méně.

Z některých úseků v Praze však mají cyklisté strach. Týká se to například průjezdu pod Vyšehradskou skálou na Výtoni, kde jezdí auta i tramvaje. Proto většina cyklistů volí jízdu po chodníku, který je ale označen značkou “Cyklisto veď kolo“. V neděli tam provoz sledovali strážníci v rámci pravidelných kontrol a odhalili celkem deset přestupků.

Nejohroženější částí cyklistů jsou přepravci zásilek. Problém jsou pro strážníky hlavně půjčovny kol a dalších vozítek. Přestupek v takovém případě neřeší s jednotlivci, ale pouze s člověkem z půjčovny, který lidi provádí.

Koním jsme neodolali

Ještě před únikem dopisu na internet čelil Miroslav Stejskal v polovině června kritice, že si na své svatbě, konané na petřínských terasách, projížděl s novomanželkou na koních policejní jezdecké hlídky, která jela kolem.

„Potrestán jsem byl tím nejmírnějším opatřením, protože to bylo trochu jinak. Na služebního koně jsem si s nevěstou, která na nich běžně jezdí, sedl jen abychom si udělali ilustrační fotku. Neodolali jsme tomu. Původně jsme na těch koních chtěli jet i na svatbu za naše náklady, ale ředitel Šustr nám to vymluvil,“ řekl Stejskal.

Na žádost primátorky Adriany Krnáčové jízdu na koních prověřovala inspekce městské policie. Podle Stejskala, ale jela hlídka okolo náhodou a nikoho si neobjednával.

„Ze všech hlídkových míst na Praze 1 se na Petřín jezdí na koních nejčastěji a plánuje se to daleko dopředu,“ vysvětlil Stejskal, že si nikoho neobjednával, „Papalášské věci osobně rád nemám, ani si na ně nepotrpím,“ dodal.

V březnu letošního roku byl Stejskal obviněn policií ze zneužití pravomoci. Údajně měl při kontrole auta zaparkovaného na místě invalidy rozbít jednomu z kontrolovaných mobilní telefon (více zde).

„Karta, kterou dotyčný používal nikdy nebyla vydaná, nesla známky dopisování a byla z úřadu ukradena. Součástí zákroku byla i manipulaci toho člověka s mobilem. Nechtěl si mě nahrávat, jak tvrdil, ale evidentně ho chtěl použít jako zbraň. Deklarace, že se měl někomu rozbít telefon je vylhaná. Věřím, že tuto kauzu určitě neprohraji,“ uvedl Stejskal.