Z filmu Někdo to rád horké | foto: MGM

Nechtěla být jen kráskou. Od smrti Marilyn Monroe uplynulo 55 let

  • 2
„Zde končí má pouť“, to byl nápis na prahu nového domu v Los Angeles, kam se americká herečka a zpěvačka Marilyn Monroe přestěhovala jen pár měsíců před svou smrtí. Právě zde byla před 55 lety, 5. srpna 1962, nalezena mrtvá.

Spisovatel Norman Miller o ní napsal: „Měla nemanželský původ na straně jedné a celý rodokmen šílenství na straně druhé.“ A měl pravdu. Otec od nich odešel a matka se i přes pokusy o rodinný život, jakým byla koupě domku, o dítě nemohla starat.

Dědičné zatížení psychickými poruchami, jako jsou paranoia a schizofrenie, ale i práce na dvě směny, ji poslaly do léčebny a malou Marilyn k pěstounům a do sirotčince. Když se USA zapojily do druhé světové války, dospívající kráska natírala trupy letadel v továrně na padáky, práce ji nudila.

Tam si jí všiml armádní fotograf, nafotil pružné tělo v letecké kombinéze a právě on objevil budoucí hvězdu pro velký svět. Následovala focení pro prestižní časopisy, ale Marilyn chtěla hrát. Brána Hollywoodu se jí otevřela v roce 1950 a postupně natočila několik zajímavých rolí, ovšem často zpodobňovala přihlouplé blondýnky v béčkových filmech.

Jako práce v továrně na padáky ji i role jednoduchých krasavic přestaly bavit, připadala si jako hloupá ozdoba. „Ráda bych hrála roli, která něco znamená, co by něco lidem dala, ale můj vzhled tomu odporuje. Cítím, jak se lidé stávají nepřátelští, když se pokouším změnit,“ prohlásila.

Pak přišla veleúspěšná role v komedii Někdo to rád horké a dvaatřicetiletá herečka se ocitla na vrcholu slávy. Šťastná nebyla. Měla za sebou několik nevydařených manželství a vztahů s muži z filmové i sportovní branže. Pro mnohé se stala strojem na peníze, fotky, filmy, rozhovory – za vše zaplatila několika potraty a špatným zdravím. A závislostí na lécích.

Hollywood 50. a 60. let nahrával všem psychiatrům a psychoanalytikům, kteří bohatli na nemocných duších filmových hvězd. Špatný zdravotní stav Marilyn je lákal a její psychiatr Ralph Greenson byl obviněn, že jí předepisoval velké množství léků, aby o slavnou pacientku nepřišel. Tehdy se do zástupu jejích obdivovatelů postavili bratři Kennedyové, dva „ohaři americké politiky“.

John Fitzgerald byl prezidentem USA, Robert ministrem spravedlnosti. Marilyn ještě v dubnu 1962 zazpívala na oslavě 45. narozenin JFK, pod šaty za 12 tisíc dolarů byla nahá a zpěvem jasně dala najevo, že mezi ní a prezidentem existuje víc než jen přátelství.

Pátého srpna téhož roku byla nalezena mrtvá, překrytá dekou ležela nahá obličejem dolů ve své posteli. Podle vyšetřovatelů spáchala sebevraždu spolykáním prášků na spaní, zda v tom jakkoli hrál roli americký prezident, se prokázat nepodařilo. JFK byl následující rok zastřelen při atentátu.

Marilyn Monroe na dobových záběrech z roku 1956:

1. června 2016