Vlčí smečka od Doks se opět rozrostla. Některá zvířata se vydají jinam

  • 1
Vlčí smečka žijící poblíž Doks se opět rozrostla. Fotopasti Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj zachytily další čtyři vlčata. Jde o letošní mláďata, jejichž věk je odhadem tři měsíce.

„Záznamů z fotopastí máme více než sto, ale zpravidla zachytily jen jednoho, maximálně dva vlky. Pouze pár ojedinělých záběrů zachytilo čtyři vlčata a dospělého vlka. Z toho můžeme vyvozovat, že mláďat může být klidně více, jen o nich nemáme důkazy,“ zamýšlí se zoolog Správy CHKO Luboš Beran.

Uvedené záběry svědčí o tom, že smečce se daří. „Dokládá to, že smečka má dostatek potravy, klid a nikdo ji nepronásleduje, což je pro nás potěšující zpráva a samozřejmě z toho máme radost,“ dodal Beran.

Zpráva o narození vlčat přišla téměř na den přesně rok poté, kdy se smečka rozrostla také nejméně o čtyři vlčata. Rozmnožování zvířat tedy probíhá nerušeně a zoologové se domnívají, že mnozí dospělí členové smečky ji už opustili a hledají si nová loviště. Ještě loni měla smečka jedenáct členů, nikdy však nebyla zvířata společně na jednom záběru. O konečných počtech vlků se tak můžeme jen dohadovat.

„Ve směčce se rozmnožuje pouze původní rodičovský pár, jejich potomci se už mezi sebou většinou nekříží. Je obvyklé, že dospělí vlci se tedy od smečky oddělí a hledají si partnera jinde,“ potvrdil Beran.

Co to znamená? Migrující vlk dokáže za krátký čas uběhnout vzdálenost i 100 kilometrů, proto je oblast, kde by se mohli vlci pohybovat značně široká. Mohou se pokusit spojit s vlčí smečkou žijící na Broumovsku, v Krušných horách nebo v německé Lužici, odkud původně první vlci na sever Čech přišli. Mohou hledat domov třeba v Ralsku.

Nedá se odhadnout, kam vlci půjdou

„Nedá se odhadnout, kam půjdou. Jediné, co lze s jistotu říct, že nepůjdou do Prahy,“ dodává v nadsázce Luboš Beran. Každý z odešlých vlků navíc může hledat štěstí sám, proto je téměř nekonečně možností, kam se zvířata vydají .Dá se však očekávat, že se objeví například v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Ten je málo osídlený a nevedou tu rušné silnice. Ostatně jedna z fotopastí je tam už zachytila.

“Bylo to v okolí Mukařova, tedy asi 17 kilometrů od místa, kde žije původní smečka. Což není tak daleko, ale nemůžeme z toho nic usuzovat. Každopádně celý prostor Podbezdězí je natolik rozlehlý, že by tu podle mě mohly úspěšně fungovat i dvě vlčí smečky,“ domnívá se Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA.

Podle něj se teď ukazuje, že okolí Doks je pro vlky ideálním domovem. „Potvrdilo se, že jejich výskyt zde není náhoda ani nějaká dočasná kuriozita. Vlci našli v Podbezdězí svůj domov a daří se jim tam,“ konstatuje Kutal.

Odpověď na to, kolik přesně vlků v Podbezdězí žije, dá zoologům až zima. Tehdy vyrazí do lesů vlčí hlídkyzřizované Hnutím Duha, které budou sbírat chlupy a srst a zároveň počítat stopy obtisknuté ve sněhu. Další cenné informace posbírá sama CHKO, jejíž pracovníci v terénu provádí rozsáhlá sledování.

Vlci žijí na Českolipsku čtvrtým rokem, původně tu v zimě 2013 – 2014 zaznamenali jeden vlčí pár, na jaře pak lidé slyšeli vytí. V dubnu potom fotopast zachytila březí samici a srpnu již malá vlčata. Později se ukázalo, že smečka je už pětičlenná. Od počátku bylo jasné, že vlci přišli z oblasti Lužice, tedy území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec, kde dnes žije přes 150 vlků.