Záběry ze zásahu policie proti výrobcům amfetaminu v Jablonci nad Nisou. | foto: Národní protidrogová centrála

Mezinárodní gang vyráběl amfetamin. Šlo o první varnu na speed v Česku

  • 3
Auty, linkovými autobusem, ale i malým letadlem vozili kurýři stovky kilogramů drogy speed vyrobené ve varně v centru Jablonce do švédského Malmö. Byli součástí mezinárodního gangu, který čeští a švédští protidrogoví policisté sledovali přes dva roky a loni v červenci jeho členy pozatýkali.

Teď případ míří k soudu, státní zástupkyně obžalovala osm lidí. Kromě Čechů jsou mezi nimi tři Švédové a Bosňan. Na soud čekají v českých vazebních věznicích. Za drogové delikty jim hrozí nejpřísnější možné tresty - až osmnáct let vězní. O podané obžalobě jako první informoval iRozhlas.cz.

Před soudem stanou muži ve věku 30 až 64 let, soud by měl jednání nařídit během letošního roku. Samotné projednávání bude komplikované už jen proto, že soud bude muset zajistit tlumočníky hned z několika jazyků.

I když výroba drogy probíhala delší dobu, obžaloba postihuje rozmezí let 2013 až 2016. „Podle obžaloby je prokázáno, že v tomto období skupina vyrobila 264 kilogramů amfetaminu,“ řekla státní zástupkyně Petra Pazderková. Část drogy se podařilo prodat, část policisté zadrželi při záchytech. Hodnota drogy je nejméně 75,6 milionů korun.

I když se jedná o neuvěřitelné množství, znalci uvedli, že v jablonecké varně mohl gang vyrobit dokonce 650 až 880 kilogramů stimulační látky amfetamin.
Tomuto typu drogy se přezdívá speed. Zatímco ve Švédsku se jedná o velmi rozšířený stimulant, v České republice je jeho užívání méně obvyklé. Tuzemské drogové scéně dominuje pervitin.

První amfetaminová laboratoř v republice

„Je to historicky první amfetaminová laboratoř nalezená na území České republiky,“ řekl loni po rozprášení gangu na tiskové konferenci Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály.

Kriminalisté měli velmi obtížnou práci. Gang se řídil pravidly přísné konspirace. Jeho členové téměř nepoužívali mobilní telefony, pokud někdy telefonovali, tak většinou z veřejných automatů.

„Převážně docházelo k osobním setkáním. Schůzky probíhaly nejen ve Švédsku, ale například i v Chorvatsku, kde jeden z obviněných vlastnil dům,“ přiblížila státní zástupkyně Pazderková.

Amfetamin kurýři ve Švédsku dodávali dvěma lidem, kteří se podle obžaloby podíleli i na financování výroby. Třetí Švéd schůzky podle obžaloby zprostředkovával.

Výrobu drogy měl v Jablonci na starosti jeden člověk, s výrobou, dovozem chemikálií nebo úklidem mu pomáhal další muž. Třetí obžalovaný zase před převozy ukrýval drogy v autech. Stíháni jsou také dva kurýři.

Drogy se vozily nejen v osobních autech, ale také v autobusech mířících do Malmö nebo do nedaleké Kodaně. Policisté rovněž zadokumentovali převoz amfetaminu malým letadlem.

Důkazy policisté získávali vlastní operativní operativní prací. S rozkrýváním případu jim pomohli také dva spolupracující obvinění. Operace nesla na českém území krycí název Trajekt. Kromě švédských policistů na případu spolupracovali také kriminalisté z Maďarska.