V Bílém domě zuří boj o moc, nový mluvčí zasypává soky vulgaritami

  • 383
V Bílém domě se rozhořel spor plný vulgárních urážek, který ohrožuje pověst týmu Donalda Trumpa. Na jedné straně stojí nový šéf prezidentské komunikace Anthony Scaramucci, na straně druhé personální šéf Bílého domu Reince Priebus. Republikáni ve čtvrtek opět neuspěli ve snaze zrušit Obamacare.

Scaramucciho, bývalého finančníka z Wall Street, jmenoval prezident do svého týmu minulý pátek. Krátce nato nový šéf komunikace překvapivě obvinil Priebuse z úniků informací a vyzval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se jeho jednáním zabýval.

Scaramucci nyní v rozhovoru s reportérem magazínu New Yorker Priebuse nazval „zasraným paranoidním schizofrenikem“. Znovu personálního šéfa Bílého domu obvinil z úniků informací a předpověděl, že brzy odstoupí.

Nemilosrdně kritizoval i hlavního Trumpova stratéga Steva Bannona, který podle něj zneužívá Trumpovy slávy, aby se sám zviditelnil. „Nehodlám si tady honit ču**ka, nejsem Steve Bannon, jsem tady, abych sloužil zemi,“ řekl.

Když se článek v časopisu New Yorker objevil na internetu, pokusil se Scaramucci na twitteru o omluvu. „Občas užívám silný slovník. Na tomto poli se toho napříště zdržím, ale nevzdám vášnivý boj za program Donalda Trumpa,“ napsal Scaramucci.

Personální změny

Spor mezi oběma vlivnými představiteli Trumpovy administrativy doutnal už před Scaramucciho nástupem do funkce, kam přišel s pověstí „napraveného“

Trumpova kritika. Jeho příchodu se údajně Priebus vehementně snažil zabránit. Podnětem k tvrdému útoku na personálního šéfa se stala středeční zpráva deníku Politico, který informoval o Scaramucciho příjmech z podílu na investiční firmě, jež pobíral ještě v červnu.

Scaramucci na twitteru uvedl, že se kvůli údajnému úniku této informace obrátí na Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Z úniku podezírá Priebuse, který podle něho patrně stojí i za vyzrazením dalších citlivých informací médiím. List The Washington Post v této souvislosti upozornil, že informace o Scaramucciho příjmech jsou veřejně dostupné a nebylo nutné je médiím tajně předávat.

Třiapadesátiletý někdejší finančník Scaramucci nastoupil do čela oddělení komunikace, když upadl v nemilost tehdejší mluvčí Sean Spicer, jehož veřejná vystoupení se nejednou stala terčem kritiky. Spicer krátce po Scaramucciho příchodu na svou funkci rezignoval.

Trump si od lednového nástupu do funkce opakovaně stěžoval, že z jeho týmu unikají informace, které v médiích vyznívají pro prezidenta nepříznivě. Bílý dům postupně omezoval dříve každodenní Spicerovy brífinky, na nichž jej nahradila výrazně méně sdílná Sarah Huckabeeová Sandersová. Některé tiskové konference dokonce začal prezidentský úřad pořádat bez přítomnosti televizních kamer.

Další neúspěch ve snaze odvolat Obamacare

Trumpa netrápí jen spory v Bílém domě. Prezident půl roku po svém nástupu do funkce zaznamenal další neúspěch ve snaze zrušit zdravotní reformu svého demokratického předchůdce, když republikánům v Senátu nevyšel ani třetí pokus o její odvolání. Ve stočlenném Senátu proti podle agentury Reuters hlasovali kromě 48 demokratů také tři republikáni včetně vlivného senátora Johna McCaina, který se debaty zúčastnil i přes svůj vážný zdravotní stav - trpí mozkovým nádorem.

„Tři republikáni a 48 demokratů nechalo americký lid na holičkách. Jak jsem říkal od začátku, nechme reformu Obamacare, ať se sama zhroutí, pak se dohodněme. Sledujte!“ uvedl Trump na Twitteru. Přitom tento týden prezident označil McCaina za skutečného amerického hrdinu, neboť i přes svou nemoc přijel do Washingtonu a pomohl prosadit procedurální debatu, která umožnila republikánům hlasování o zrušení Obamacare.

Arizonský senátor McCain hlasování prakticky rozhodl, kdyby se vyslovil pro, byl by ve 100členném Senátu výsledek padesát ku padesáti, což by umožnilo americkému viceprezidentovi Miku Penceovi, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu, rovněž hlasovat. Pence je zastáncem zrušení Obamacare, takže republikáni by uspěli.

Tento týden se senátoři nejdříve pokusili reformu zvanou Obamacare nahradit republikánskou verzí, což se jim ale nepodařilo. Následně chtěli Obamův systém odvolat s tím, že na vznik případné náhrady bylo vyčleněno přechodné dvouleté období. Ani tento pokus nenašel v Senátu dostatek hlasů. Dnes pak plénum posuzovalo třetí návrh, který předpokládal odvolání jen některých částí Obamacare.

Zmíněný třetí návrh, který dostal v médiích i ve Washingtonu přezdívku hubený, měl být podle republikánů vnitrostranickým kompromisem a počátkem cesty ke vzniku společné dohody Senátu a Sněmovny reprezentantů o nové reformě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue