Osmanská říše je pryč, vzkázal Izrael. Židé se v ní měli dobře, míní Turci

  • 105
Izrael a Turecko si v posledních dnech vyměňují ostrá slova v diplomatické přestřelce. Ta vznikla poté, co se turecký prezident začal vyjadřovat ke krizi kolem Chrámové hory v Jeruzalémě. „Dny Osmanské říše jsou za námi,“ reagoval Izrael, na což Turecko odpovědělo, že právě Židé by měli na říši vzpomínat v dobrém, protože se tehdy měli lépe než dnes.

Přestřelka vznikla tak, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý obvinil Izrael, že využívá boj proti terorismu jako záminku k tomu, aby mohl muslimům vzít mešitu al-Aksá na Chrámové hoře.

Ta byla od vraždy dvou izraelských policistů Palestinci pod přísnými bezpečnostními kontrolami, což muslimové napříč zeměmi odmítli a Palestinci na posvátné místo odmítli chodit a modlili se před branami jeruzalémského Starého města (více zde). Bezpečnostní prvky měly podle Izraele zamezit vnášení zbraní na posvátné místo.

Erdogan muslimy z celého světa následně vyzval, aby mešitu bránili, a řekl, že „boty izraelských vojáků špiní posvátné místo muslimů“. Informoval o tom například list The Independent.

Jeho poznámky izraelské ministerstvo zahraničí odmítlo jako „podvodné, nepodložené a zkreslené“. „Udělal by lépe, kdyby řešil problémy a obtíže ve vlastní zemi,“ okomentoval Erdoganovy poznámky mluvčí ministerstva Emmanuel Nahshon s tím, že Jeruzalém vždy byl a vždy bude hlavním městem židovského národa a na rozdíl od minulosti je to město, ve kterém se respektují práva všech menšin.

„Dny Osmanské říše už jsou za námi,“ dodal. Z kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mezitím přišel dodatek, že „Erdogan je ten poslední, kdo může Izraeli kázat“.

Izrael jen využívá slabost muslimů, míní Erdogan

Izrael mezitím od detektorů kovu ustoupil (více zde), což Erdogan přivítal, protože podle něj „urážely muslimy“. „Je to správné, ale nestačí to. Izrael se novými způsoby každý den snaží narušit islámskou povahu Jeruzaléma, přičemž využívá současné slabosti muslimů,“ uvedl ve středu podle izraelského listu Jerusalem Post Erdogan s tím, že kritici Turecka podle něj zmlknou vždy, když se začne jednat o Palestině, Jeruzalémě nebo právech muslimů.

Do Izraele se pustil také mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hüseyin Müftüoğlu, který poznámky vůči Erdoganovi označil za troufalé.

„Izrael je zodpovědný za to, aby urychleně zavládl selský rozum, aby se Chrámová hora vrátila ke svému statu quo a aby zmizely všechny restrikce, které brání svobodě vyznání,“ vyzval mluvčí podle tureckého listu Hürryiet.

Dodal, že vyznavači různých náboženství i sekt spolu po staletí žili v míru a všichni se mohli svobodně modlit. „Dalo by se čekat, že Židé toto budou vědět nejlépe. Měli by ocenit, jak dobře se měli v Osmanské říši. V Turecké republice je svoboda víry a vyznání zajištěna státem i dnes,“ míní mluvčí.

„Izraelská okupace východního Jeruzaléma, Západního břehu Jordánu a Gazy trvá už padesát let a je zřejmé, že snahy okupaci ignorovat nepřispějí k nastolení míru a stability v regionu ani vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu,“ poznamenal také turecký mluvčí.

Ani reakce na výrok o okupaci na sebe nenechala dlouho čekat. „Je absurdní, že turecká vláda, která okupuje severní Kypr, brutálně utlačuje kurdskou menšinu a zavírá novináře, teď poučuje Izrael - jedinou opravdovou demokracii v regionu,“ podotkl Nahshon.

Palestinci se nahrnuli k al-Aksá, desítky zraněných

Izrael už kromě detektorů od Chrámové hory odstranil i zábrany a další části bezpečnostních opatření. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Zmizely kovové zábrany a konstrukce, která držela nad hlavami příchozích bezpečnostní kamery.

Podle AP tak izraelská vláda vyslyšela požadavek muslimů, kteří odmítali na Chrámovou horu kvůli zbývajícím bezpečnostním prvkům dál vstupovat. Palestinská televize v noci na čtvrtek vysílala záběry tisíců Palestinců, kteří zrušení bariér oslavovali. Tancovali, oslavovali Alláha a odpalovali dělobuchy.

Izraelská vláda už dříve oznámila, že hodlá dočasně posílit přítomnost bezpečnostních složek u vstupů na Chrámovou horu a následně nahradit odstraněné detektory kovů „důmyslnou technologií“. Podle izraelských médií by mohlo jít o kamery s vysokým rozlišením, které dokážou odhalit skryté předměty.

Ve čtvrtek večer se k modlitbám v jeruzalémské mešitě al-Aksá nahrnulo několik tisíc muslimů. Při chaotickém návalu došlo k potyčkám s policií, při nichž podle tiskových agentur utrpělo zranění kolem čtyř desítek Palestinců. Izraelské bezpečnostní síly použily ke zvládnutí davu ohlušující granáty. Palestinský Červený kříž podle AFP uvedl, že na Chrámové hoře a v jejím okolí bylo zraněno 46 osob; jak k tomu došlo zdroj neupřesnil.

Generální tajemník OSN António Guterres obě strany sporu vyzval, aby se vzdaly „provokativních akcí a rétoriky“ a ukázaly „zdrženlivost“. Netanjahu ve středu také pohrozil, že ze země vypudí katarskou televizi al-Džazíra kvůli způsobu, jakým o krizi informovala. Stanice podle něj „podněcuje k násilí“. Píše to francouzský list Le Figaro.

Palestinci oslavují odstranění bezpečnostních opatření u Chrámové hory:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue