Generály nezákonně odsoudili, teď dostali milionové odškodnění

  • 11
Dva někdejší generálové Rostislav Mazurek a Radoslav Rotrekl vysoudili na státu milionové odškodnění za to, že byli neprávem odsouzeni za armádní nákupy. Za údajně zbytečný nákup dostali vojáci podmínky, které jim zrušil v roce 2014 Nejvyšší soud s tím, že justice v jejich případě porušila zákon.

Oba muži proto žádali po státu náhradu škody celkem 16 milionů korun. Rotrekl svoji újmu vyčíslil na 10,2 milionu, Mazurek na téměř šest milionů.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Šárka Henzlová však bývalým generálům ve čtvrtek přiznala pouze zlomek částky – Mazurkovi 402 tisíc plus úroky z prodlení a Rotreklovi 1,2 milionu s úroky. „Soud dál ještě přiznal každému z žalobců za nezákonné odsuzující rozhodnutí částku 500 tisíc korun,“ dodala soudkyně.

Soud zastavil stíhání bývalého armádního velitele kvůli sporným zakázkám

Advokátka exgenerálů Klára Kořínková uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá a bude požadovat pro své klienty vyšší částky. „Pokud jde o výši nároků, zčásti byly závislé na úvaze soudu, kdy soudkyně přiznala polovinu částky z titulu nemajetkové újmy. My jsme žádali pro oba z žalobců milion korun,“ řekla iDNES.cz.

Další část požadovaných nároků tvořila například náhrada zisků, k čemuž si soud nechal udělat znalecké posudky. „Soudkyně si vybrala variantu, která byla pro klienty nejnižší,“ komentovala výši odškodného právnička. Ministerstvo spravedlnosti oba muže už dříve částečně odškodnilo, Rostislav Mazurek dostal 166 tisíc a Radoslav Rotrekl 244 tisíc.

Toto odškodnění, ani to přiznané ve čtvrtek soudem, ale není podle Kořínkové dostatečné. Před obviněním čekala generály kariéra v NATO, avšak armádu museli opustit. „Oni byli doslova vyobcováni z armády, přišli o svá postavení, o posty v zahraničí,“ vypočítala Kořínková.

Rotrekl a Mazurek už dříve řekli, že je vleklá kauza připravila o důvěru v justici. Oba bývalí vojáci si postěžovali, že kauza jim prakticky vzala osm let života, nemohli prý najít práci. „Všechno, co jsem v životě uměl, bylo podmíněno prověrkou, o kterou jsem přišel,“ uvedl Rotrekl.

NS rozsudek rozcupoval. Jako z 50. let, divil se i žalobce

Do problémů dostaly generály nákupy propagačních předmětů. Mazurek byl v letech 2003 až 2006 ředitelem Sekce plánování sil Generálního štábu Armády ČR. Rotrekl pracoval jako zástupce ředitele. V roce 2005 podepsali nákupy čepic, ručníků, osušek nebo košil. Obžaloba tvrdila, že armáda věci nepotřebovala, a generálové tak porušili povinnost při správě cizího majetku.

Ačkoli Obvodní soud pro Prahu 6 oba muže zprostil, odvolací pražský městský soud jim uložil podmínky a přikázal uhradit škodu přesahující dvě stě tisíc korun. V kauze podala stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová, a to i přesto, že podmíněné tresty smazala Mazurkovi a Rotreklovi amnestie.

Nejvyšší soud (NS) v roce 2014 verdikt zrušil a obžaloby oba zprostil. Podle NS svědecké výpovědi i listinné důkazy mluvily spíše ve prospěch obviněných. Závěr o nepotřebnosti zakoupeného zboží byl prý nedostatečně prokázaný.

U Nejvyššího soudu se dokonce vzácně shodl žalobce s obhajobou. Obě strany verdikt městského soudu ostře kritizovaly, státní zástupce případ připodobnil k procesům z 50. let minulého století.

, ,

Video