Založil ekofarmu, pak penzion a přemýšlel, co dál. Tak otevřel minipivovar

  • 2
Milan Jungwirth přišel do Horních Chrášťan na Prachaticku před deseti lety a začal tam podnikat v zemědělství. Pak otevřel penzion a uvažoval, co dál. Rozhodl se pro minipivovar. Prostory pro ležácké tanky začal připravovat v zimě. V květnu se sládkem uvařil první várku a v sobotu přivítali první hosty.

Počet obyvatel Horních Chrášťan nedaleko Lhenic na Prachaticku se v sobotu minimálně ztrojnásobil. Otevírali tu minipivovar, a tak bylo na tamní ekofarmě pořádně rušno.

„Dejte si jedenáctku, třináctka nám nějak pění, ale jestli si nedáte říct, tak to určitě zvládneme,“ zvala od pípy šenkýřka.

Slavnostní zahájení začalo v 10 hodin a už od začátku byla farma v obležení desítek lidí. Přijela starostka ze Lhenic, starosta z Hlavatcí, sládek a majitel minipivovaru v Jílovicích na Novohradsku. Takřka každý okamžitě mířil za Milanem Jungwirthem, 63letým majitelem nového minipivovaru, aby ho pozdravil a chválil jeho práci.

Do Chrášťan přišel před deseti lety a začal podnikat v zemědělství. Pak otevřel penzion a přemýšlel, co dál. Prostory pro ležácké tanky a vše ostatní začal připravovat v zimě. V květnu se sládkem uvařil první várku.

„Nápad na minipivovar se mi zrodil v hlavě před dvěma lety. Pak jsem to v sobě chvíli přehazoval a nakonec do toho šlápnul. V lednu jsme začali se stavebními úpravami a dnes ochutnáváme první pivo,“ přiblížil Jungwirth.

Minipivovar v Horních Chrášťanech nyní produkuje desítku, třináctku, polotmavé a další piva. Vaří ho na tamní ekofarmě a výrobu má na starosti sládek Miloš Pokorný, který má ještě budějovický takzvaně létající minipivovar Malt a své oblíbené pivo s bezinkovým nádechem. Létající znamená, že nemá kompletní zázemí, ale vaří v prostorách jiných pivovarů, ovšem s vlastními surovinami a postupem.

„Každé naše pivo má charakteristickou chuť. O ní hodně rozhoduje už samotná voda. A jsem zastáncem toho, že na celkovém výsledku se zásadním způsobem odrazí, v jakém rozpoložení sládek pivo vaří. Dobrá nálada je poznat. Když to člověk nedělá s láskou, tak to nemůže dobře dopadnout,“ ujišťuje Pokorný.

Majitel: Zareagovali jsme na boom minipivovarů

V sobotu pravidelně provázel desítky zájemců a vyprávěl příběh vzniku piva, se zápalem mluvil o použitých surovinách, tankových ležácích a zrání.

„Zatím vaříme pět druhů a podle ohlasů se zdá, že je kvalita dobrá,“ zmínil Jungwirth. Přiznal, že kladný vztah k pivu má už od dětství a rozhodně ho neopustil.

„Je to pro mě nápoj číslo jedna. Rád jsem ho ochutnával už jako kluk, no a pak začnete v pubertě chodit na zábavy. Dnes už je to jiné. Není to o kvantitě, ale rád ochutnávám a testuji kvalitu,“ navázal majitel. Uvědomuje si, že minipivovary zažívají už několik let boom, a i proto tímto způsobem zareagoval.

„Měli jsme prostor, a tak jsme ho využili. Se sládkem Milošem Pokorným jsme si padli do oka před dvěma lety na pivních slavnostech v Prachaticích. Zkusil jsem jeho pivo a chutnalo mi. Začali jsme spolupracovat a kout plány. Dnes má na starosti vše od začátku vaření až po stáčení do sudů,“ vypráví Jungwirth.

Z pěti druhů je jeho favoritem polotmavá třináctka a pak světlá jedenáctka. „Ta je taková letní, hodí se do horka. Třináctka je dobrá k večeru, po jídle. To je pak příjemné zakončení dne. Nepiji kvanta, ale dám si malou skleničku, abych si to pěkně vychutnal a užil,“ říká se zaujetím.

Zatím dělají v Chrášťanech spodně kvašené ležáky plzeňského typu, ale sládek upozornil, že na podzim se dostane i na svrchně kvašené speciály, které si získávají stále větší oblibu. Roční výstav odhaduje na 1 500 až 2 000 hektolitrů.

„India Pale Ale (IPA) vařím v Maltu a tady se také chystám. Teď je léto a jsme na vesnici, tak jsem tomu chtěl přizpůsobit i pivo a zvolil jsem českou klasiku. Na IPA použiji americké chmele, udělám tu jednu várku a uvidím, jak na ni zákazníci budou reagovat. Zájem o svrchně kvašená piva roste, pozoruji to u Maltu. Lidé tomu stále více přicházejí na chuť, i když samozřejmě dál vedou ležáky. Hodně mladých lidí, kteří třeba byli v zahraničí, svrchně kvašená piva vyhledávají,“ dodává Pokorný.