Dalík půjde na pět let do vězení. Nepomohla mu ani změna výpovědi

  • 451
Pražský vrchní soud znovu shledal lobbistu Marka Dalíka vinným v případu nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Dalík půjde za pokus o podvod na pět let do vězení s dozorem. Rozsudek je pravomocný. U soudu přitom změnil výpověď a prohlásil, že na schůzce se zbrojaři mluvil o částce ve výši půl miliardy korun slovenský lobbista Miroslav Výboh.

„Spáchal zločin podvodu ve stadiu pokusu. Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání pěti let. Zařazuje se pro výkon trestu do věznice s dozorem. Obžalovanému se ukládá peněžitý trest 4 miliony korun. Pokud to nebude schopný splácet, dostane náhradní trest ve výši dvou let,“ prohlásil soudce Martin Zelenka. Rozsudek je pravomocný a je možné proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Bývalý poradce expremiéra Mirka Topolánka (ODS) byl původně za pokus o podvod odsouzen ke čtyřletému trestu vězení. Po osmi měsících byl propuštěn za základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

Žalobce Jan Kořán navrhl, aby soud uznal Dalíka vinným ze zvlášť závažného zločinu podvodu ve stádiu pokusu a uložil mu nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání sedmi let. Zároveň mu navrhl peněžitý trest 21 900 000 korun.

Obhájce Vlastimil Rampula soudu navrhl, aby zvážil trest ve formě sledování Dalíka, například v domácím vězení. Právník také navrhl, aby soud dosavadní trest zrušil a znovu provedl výslech Dalíka a podrobný rozbor důkazů.

Během úterního přelíčení se ujal slova také samotný Dalík s tím, že by rád upravil svou původní výpověď. „Po dobu osmi měsíců ve vězení jsem měl moc času přemýšlet o tom, co se stalo, i o tom, jak jsem vypovídal na policii a před soudem. Při výpovědích jsem neříkal úplně všechno. Ne abych lhal a zatajoval pravdu, ale zejména proto, že ostatní předvolaní svědkové z důvodů obav o svou beztrestnost a své kariéry by mou výpověď nepodpořili,“ prohlásil Dalík.

Částku vyřkl slovenský lobbista Výboh

Podle Dalíka v kauze sehrál hlavní roli slovenský lobbista Miroslav Výboh, který měl kontakty na firmu General Dynamics (vlastník společnosti Steyr, pozn. red.) a chtěl jí pomoci s problematickým kontraktem v České republice. Zorganizoval schůzku se zbrojaři a navrhl nahradit původní poradenskou smlouvu, kterou uzavíral zbrojař Pavel Musela (více o něm zde).

Slovenský lobbista Miroslav Výboh vypovídal v kauze nákupu Pandurů u soudu v Praze. (4. září 2014)

„Z tohoto setkání vznikly následné schůzky, kterých jsem se účastnil. Organizoval je pan Výboh. Neměl jsem ani žádný kontakt na výrobce (...) Částku vyřkl pan Výboh a ne já. Nebyla to žádná jednorázová platba. Byla to suma za kontrakt, který měl nahradit kontrakt předchozí. Proč to bylo 3 krát 6 milionů eur? Prvních šest milionů euro měla být platba za nový kontrakt. A dalších šest a šest milionů euro bylo něco, co můžeme chápat jako provizi za prvních a druhých deset miliard korun,“ popsal Dalík.

„Po té schůzce jsem je už nikdy nekontaktoval. Pan Výboh pouze konstatoval, že jednání pokračují. Částku jsem nevyřkl ani jsem ji nenapsal na ubrousek. Přiznávám, že jsem ji odsouhlasil,“ dodal Dalík. Zároveň připustil, že by sám dostal určitou sumu peněz za poskytování PR služeb.

Žalobce: Proč Dalík nevypovídal už na začátku celé kauzy?

Státní zástupce označil změněnou výpověď Dalíka za lži a smyšlenky. „Proč s tím nepřišel už na začátku řízení? Snaží se nám tady podsunout, že vlastně celá věc byla úplně jiná a že to je otázka obchodního práva a že nešlo o úplatek. Obžalovaný se nás snaží přesvědčit o tom, že mluví pravdu. Proč ale odmítá zodpovědět otázky obžaloby? Nemohu mít jiný závěrečný náhled, než jaký jsem měl dopoledne. Trvám na tom,“ prohlásil Kořán v závěrečné řeči.

„Vysvětlení nevěříme a nevíme, proč byla částka rozdělená na třikrát šest milionů eur,“ reagoval soudce Zelenka během čtení rozsudku.

Dalík ani jeho advokáti rozhodnutí soudu nechtěli komentovat. Státní zástupce Jan Kořán rozsudek komentoval právní zásadou v latině „Iura novit curia“, která v překladu znamená „Soud zná právo“.

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc nespecifikovanému členu vlády k přijetí úplatku, odvolací vrchní soud však skutek překvalifikoval. Lobbista podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že by si na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo. Odvolací senát Dalíkovi o rok zmírnil původní pětileté odnětí svobody a také mu o milion snížil uložený peněžitý trest. Odsouzený tak státu zaplatil čtyři miliony korun (psali jsme zde).

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Dalíkem kvůli právní kvalifikaci

Pravomocný rozsudek padl loni v květnu po téměř dvou letech od začátku soudního procesu. Neznamenal však konec kauzy. Proti verdiktu se dovolal jak Dalík (psali jsme zde), tak i nejvyšší státní zástupce, kterému vadilo, že lobbista dostal kvůli dlouhé době od spáchání činu trest mimořádně snížený pod zákonnou sazbu pěti až deseti let (více čtěte zde).

Dříve než o dovoláních rozhodl Nejvyšší soud, nastoupil v září Dalík do vězení. Zpoza mříží se ale po osmii měsících dostal poté, co Nejvyšší soud letos v dubnu oběma dovoláním vyhověl a vzhledem ke zrušení odsuzujícího rozsudku vydal příkaz k okamžitému Dalíkovu propuštění. Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí podstatu trestného činu nezpochybnil.

Dalík si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun. Předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování.

Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Topolánkův kabinet od zakázky koncem roku 2007 ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Lobbista Marek Dalík nastoupil do ruzyňské věznice (září 2016):

1. září 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue