(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Na elektronické náramky vybralo ministerstvo spravedlnosti stejnou firmu

  • 0
Ministerstvo spravedlnosti znovu posoudilo nabídky, které předložili zájemci o dodávku elektronických monitorovacích náramků pro vězně. Vybralo stejnou firmu, jakou zvolilo již dříve. K opětovnému prozkoumání nabídek ho přiměl antimonopolní úřad, podle něhož původní rozhodnutí nebylo dostatečně transparentní.

Dodavatelem náramků včetně příslušné technologie se stane společnost SuperCom, která v tendru zvítězila s částkou 93 milionů korun. „Věřím, že zavedení tzv. náramků do praxe nyní nebude stát nic v cestě,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Dosud podpisu smlouvy s vítězem, vybraným již v únoru letošního roku (čtěte zde), bránily nejprve námitky neúspěšných uchazečů a poté správní řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

ÚOHS svým rozhodnutím na počátku června zakázal podpis smlouvy s vítěznou firmou, protože se mu nelíbilo, jak ministerstvo posoudilo nabídnutou cenu (více zde). Podle úřadu zadavatel zkoumal jen některé součásti ceny. „Pro výši celkové nabídkové ceny byly podstatné i položky další, o které se zadavatel nezajímal, avšak bez jejichž odůvodnění nemohl uzavřít, že ze strany dodavatele došlo k odůvodnění existence mimořádně nízké nabídkové ceny,“ uvedl ředitel ÚOHS Petr Rafaj.

„Hodinky“, které sledují každý krok. Vyzkoušeli jsme náramky pro vězně

Ministerstvo spravedlnosti, přesněji řečeno Probační a mediační služba (PMS), která má zakázku na starosti, proto nabídky znovu vyhodnotilo a lépe zdůvodnilo, proč zvolilo právě tu přeloženou SuperComem. „PMS vytvořila novou hodnotící komisi, zadala vypracování nezávislého expertního stanoviska a vyžádala si od uchazečů dodatečné informace potřebné pro nové posouzení nabídek,“ vysvětlila postup mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Podle ředitelky PMS Andrey Matouškové si komise nechala zpracovat stanovisko nezávislých expertů. „Nové posouzení odstranilo nejasnosti vytýkané zadavateli ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zároveň argumentačně posílilo rozhodnutí zadavatele o správnosti našeho výběru,“ sdělila Matoušková.

Neúspěšní uchazeči mají nyní ještě patnáctidenní lhůtu na to, aby podali své případné námitky. Pokud žádné nepodají, bude moci ministerstvo konečně podepsat s vítěznou firmou smlouvu o dodání náramků. „V první fázi dodávky rezort justice získá za 15,6 milionu korun od vítězného dodavatele 280 náramků, příslušné vybavení a software řešení včetně spuštění provozu a zaškolení pracovníků,“ doplnila Schejbalová.

V dalších šesti letech může firma dodat pro potřeby vězeňství či vazby až 2 500 náramků, podle aktuálních potřeb. Sloužit mají nejen pro odsouzené k trestu domácího vězení, ale také pro část obviněných, kteří by jinak mohli být stíhaní ve vazbě. Umožňuje to loni schválená novela trestního řádu (čtěte zde).

Vhodného dodavatele vybíralo ministerstvo poměrně dlouho. Zvolilo formu takzvaného soutěžního dialogu, což je tendr vhodný pro případy, kdy je potřeba postupně vyjasnit technické požadavky zakázky. V minulosti resort s výběrovými řízeními na dodavatele nebyl úspěšný, mimo jiné i proto, že se kvůli nejasné specifikaci nikdo nepřihlásil (čtěte zde).

Jak fungují monitorovací náramky?

19. března 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue